De Facto

«Rīdzinieka rokasgrāmata» par Ušakovu

De Facto

De Facto 13. oktobra temati

Talliniešiem sabiedriskais transports bez maksas

«De facto» reportāža: Talliniešiem sabiedriskais transports par brīvu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Bezmaksas sistēmu deklarētajiem iedzīvotājiem Tallinā ieviesa 2013. gada 1.janvārī. Pirms tam notika referendums, kurā 75 procentu talliniešu nobalsoja par bezmaksas transportu. Tagad Tallina ir pirmā Eiropas galvaspilsēta un ar 400 tūkstošiem iedzīvotāju - lielākā pilsēta ar šādu sistēmu. Mazākās, piemēram, Beļģijas mazpilsētā Haseltā, līdzīgs eksperiments notiek jau 16 gadus, taču šā gada beigās tas beigsies, - pasažieru skaits pieaudzis tā, ka pilsētas budžetam brīvbiļešu slogs izrādījies par smagu.

Tallinas domes pārstāvji pagaidām ir optimistiski, un cer uz jauniem pārdeklarētiem talliniešiem.

Tallinas pārstāvji lēš, ka gada laikā uz galvaspilsētu pārdeklarējušies 12 tūkstoši iedzīvotāju, kuru ienākuma nodokļa daļa, kas nonāk pilsētas budžetā, varētu segt 12 miljonus eiro zaudējumus, kas rodas no bezmaksas transporta.

Tiesa, šie aprēķini ir aptuveni, daļa pārdeklarējušies ir, piemēram, skolēni, kas pagaidām nekādus nodokļus vēl nemaksā.

Jana Bruns ar vīru un diviem bērniem pirms diviem gadiem pameta Tallinu, iegādājās māju Rae pagastā. Lai izbraukātu uz darbu, bērnudārzu un skolu galvaspilsētā ģimene nesen nopirkusi otru mašīnu. Viņi ir tā saucamās vidušķiras pārstāvji, kas pārcēlušies uz klusākām vietām galvaspilsētas apkaimē jeb Tallinas “ bagāto jostu”, un uz šo igauņu pārdeklarēšanos un nodokļiem mērķē Tallinas mērija. Bruns ģimenes gadījumā pārdeklarēts pie tēvoča Tallinā ir vienīgi 10gadīgais dēls Daniils, lai varētu izbraukāt uz skolu un pulciņiem galvaspilsētā

Kāpēc pārējā Bruns ģimene paliks reģistrēti Rae pagastā? Viens no iemesliem vietējās pašvaldības piedāvājums – daļēji apmaksāts bērnudārzs.

Katra pašvaldība cīnās par iedzīvotāju. Tā, piemēram, no Tallinas 17 kilometrus attālās Mārdu mēra amata kandidāts Vladimirs Arhipovs kā pirmsvēlēšanu lozungu izvēlējies to pašu: bezmaksas transportu savējiem! Tallinas transporta departamenta pārstāvji uzsver, - ja Tallinas apkaimes pašvaldības gatavas līdzfinansēt, galvaspilsēta piedāvās savu iespēju iekļauties tām vienotā bezmaksas sistēmā.

20 oktobrī Igaunijā gaidāmas pašvaldību vēlēšanas. Edgars Savisārs ir Tallinas mērs kopš 2007. gada. Līdzīgi kā Nila Ušakova saraksts pēdējās pašvaldību vēlēšanās Savisāra Centra partija savākusi absolūtu balsu vairākumu un tagad var cerēt uz to pašu, arī pateicoties bezmaksas transportam.

Citu partiju mēra kandidāti neapšauba bezmaksa transporta sistēmu. Viens no viņiem Hardo Āsmē piekrīt,- ja 65 procentus no transporta budžeta tāpat jādotē, nav vērts par atlikušajiem 35 procentiem cīnīties ar kontrolieru armiju un citiem administratīviem izdevumiem.

Taču oponents kritizē Savisāra mēriju par īstermiņa domāšanu,- vispirms vajag modernizēt un tad dot par brīvu!

”Pilsētas vadība vienkārši paņēma veco padomju laika transporta sistēmu un iedeva cilvēkiem lietošanā par brīvu. Ir jāmaina maršruti, jo dzīvošanas un darba vietu koncentrācija 25 gadu laikā ir mainījusies. Tāpat transports jādarbina ar biodegvielu un pašu ražotu elektrību, - tas būtu ilgtspējīgs redzējums," stāsta Tallinas mēra kandidāts Hardo Āsmē.

Tikmēr Tallinas vadība domā par nākamo soli- vienošanos ar valstij piederošo Igaunijas dzelzceļa kompāniju,- ja vienosies, tad deklarētiem talliniešiem arī vilciens Tallinas teritorijā būs pa brīvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti