Daudzi veikalu tīkli Lielbritānijā piedzīvo smagu finansiālo krīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Pētījums liecina, ka gandrīz katra desmitā veikala telpas ir tukšas lielākajā daļā Lielbritānijas pilsētu. Kā galvenie iemesli tam tiek minēti iedzīvotāju mazā pirktspēja, konkurence ar interneta veikaliem, ka arī valsts ekonomiskā situācija.

Pēdējā laikā Lielbritānijā arvien vairāk dažādi veikalu tīkli paziņo par maksāt nespēju vai piedzīvo smagu finansiālo krīzi. Kā liecina Apvienotas Karalistes Tirgotāju asociācijas jaunākais pētījums, tad gandrīz katra desmitā veikala telpas ir tukšas lielākajā daļā Lielbritānijas pilsētu. Kā galvenie iemesli tam tiek minēti iedzīvotāju mazā pirktspēja, konkurence ar interneta veikaliem, ka arī valsts ekonomiskā situācija.

Aizvadītā gada laikā daudziem Lielbritānijas tirgotājiem ir nācies smagi cīnīties par savu pastāvēšanu vai pārvērst savus tirdzniecības rādītājus par pozitīviem, neraugoties uz valsts augsto inflāciju un pieaugošo bezdarbu. Izdzīvot šajos grūtajos finansiālajos apstākļos ir grūti ne tikai mazajiem veikaliņiem, bet arī milzīgiem tirdzniecības tīkliem visā Lielbritānijā. Pēdējā gada laikā gandrīz katru mēnesi kāds no lielākajiem tirdzniecības tīkliem paziņoja par savu maksātnespēju, vai milzīgajām finansiālajām problēmām, kā rezultātā vai nu ir nācies slēgt visu veikalu tīklu vai radikāli samazināt veikalu skaitu visā valstī.

Līdz šim lielāko finansiālo krahu ir piedzīvojis sadzīves tehnikas veikalu tīkls "Comet", kuram, nonākot bankrota priekšā, nācās slēgt gandrīz 50 veikalus visā valstī, atlaižot no darba aptuveni tūkstoti darbinieku. Tiek prognozēts, ka tuvākajā nākotnē tiks slēgti vēl vairāki veikali un no darba tiks atlaisti vairāki desmiti darbinieku. Veikala pārstāvji norādīja, ka galvenie iemesli veikalu negatīvajiem ienākumiem ir cilvēku sliktā pirktspēja un cenu konkurence ar interneta veikaliem. Otrs lielākais cietējs no sliktajiem ekonomiskajiem apstākļiem bija sporta drēbju un aksesuāru veikalu tīkls "JJB", kuram nācās slēgt gandrīz divus simtus savu veikalu, atbrīvojot no darba gandrīz četrus tūkstošus darbinieku. Trešajā vietā vissmagāk skarto tirdzniecības tīklu vidū ir apveikuma kartiņu veikals "Clinton Cards", kuram ir nācies slēgt gandrīz četrus simtus savu veikalu, atbrīvojot no darba vairākus desmitus cilvēku. Smagas finansiālas problēmas aizvadītā gada laikā bija piemeklējušas arī Latvijā zināmo apakšveļas veikalu tīklu "La Senza". Lielbritānijā tika slēgti vairāki desmiti šo veikalu. Taču šie veikalu tīkli nav vienīgie, kas pēdējā laikā ir cīnījušies par izdzīvošanu, kopumā to skaits ir mērāms vairākos desmitos.

Lielākie cietēji galvenokārt ir sadzīves tehnikas, apģērbu, mājsaimniecības un mūzikas preču veikali, kuriem galvenokārt nākas konkurēt ar interneta veikaliem, kuri līdzīgu produkciju piedāvā par lētāku izcenojumu. Finanšu eksperti norāda, ka šajā ekonomiskajā klimatā cilvēki rūpīgi izvērtē savus pirkumus un lielākā daļa pircēju tikai pērk pirmās nepieciešamības preces un pārtiku.

Problemātiskā situācija Lielbritānijas tirdzniecības jomā parādījās arī jaunākajā Britu tirdzniecības asociācijas pētījumā, kurā atklājās, ka gandrīz visās pilsētās, katra desmitā veikala telpas ir tukšas. Daudzu veikalu īpašnieki bija likuši lielas cerības uz aizvadītajām Olimpiskajam spēlēm, ka tās palīdzes celt tirdzniecības radītājus, taču lielā daļā veikalu netika konstatēts nekāds būtiskais pircēju kāpums. Daudzi no veikalu tikliem, lai piesaistītu klientus, nepārtraukti rīko dažādas izpārdošanas, taču tas nav nesis cerētos rezultātus. Kā vēsta britu raidsabiedrība BBC, tad vissliktākā situācija tirdzniecībā valda Ziemeļīrijā, aiz kuras seko Velsa, Ziemeļanglija un Jorkšīra. Pētījumā arī atklājies, ka oktobrī ir sarukusi britu pirktspēja vēl straujāk nekā pērn. Finanšu analītiķi prognozē, ja ekonomiskā situācija neuzlabosies, finansiālās grūtībās nonāks arvien jauni veikalu tīkli.

Britu tirdzniecības asociācijas pārstāvis noradīja, ka Apvienotas Karalistes valdībai būtu jānodrošina tirgotajiem stabils ekonomiskais klimats, lai pilsētu centros atgrieztos iepirkšanos griboši iedzīvotāji. Tādejādi tiktu sekmēta ekonomiskā izaugsme un radītas jaunas darba vietas, kas palīdzētu samazināt strauji augošo bezdarbu.

Foto: Max Nash/PA

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti