Panorāma

Donbasā katru dienu pārkāpj pamieru

Panorāma

Pirmdien sāks pedagogu un skolu darbinieku vakcināciju

Valstis tomēr ierobežo potēšanu ar "AstraZeneca"

Daudzas valstis pārskata «AstraZeneca» vakcīnas izmantošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) paziņojuma, ka pastāv saikne starp “AstraZeneca” vakcīnu un ļoti retiem asins trombu veidošanās gadījumiem, vairākas valstis ierobežojušas potēšanu ar šo vakcīnu. Bet dažas vispār atteikušās no šīs vakcīnas piegādes.

Latvija un Lietuva turpina “AstraZeneca” vakcīnas potēšanu visām vecuma grupām, savukārt Igaunija jau brīdi pirms EZA paziņojuma nolēma, ka ar šo vakcīnu potēs tikai cilvēkus, kas vecāki par 60 gadiem.

Arī vairākas citas Eiropas valstis paziņojušas par vecuma ierobežojumiem potēšanai ar “AstraZeneca”. Piemēram, Francijā visiem, kas jaunāki par 55 gadiem un kas kā pirmo Covid-19 vakcīnas devu saņēmuši “AstraZeneca”, kā otro poti injicēs cita ražotāja vakcīnu. Tas skars vairāk nekā 500 000 iedzīvotāju.

Blaknes četriem no miljona

Francijas veselības ministrs Olivjē Verāns vēsta: “Ziniet, mūs kritizēja par to, ka uz laiku apturējām potēšanu ar “AstraZeneca”, jo mums bija šaubas Eiropas līmenī. Tagad mūs kritizē, ka ierobežojam vecumu un potēsim tikai tos, kuri vecāki par 55 gadiem.

Bet es to redzu kā kaut ko pozitīvu – mēs rīkojamies pārskatāmi un, galvenais, izvērtējam drošības riskus. Eiropas veselības aizsardzības iestādes apgalvo, ka varam turpināt, jo riski ir daudz mazāki par ieguvumiem.”

Vakcinēšanu ar “AstraZeneca” ierobežos arī Itālijā, Spānijā un Portugālē, kur ar šo vakcīnu varēs potēt cilvēkus, kas vecāki par 60 gadiem. Savukārt Beļģija ļaus injicēt “AstraZeneca” tiem, kas vecāki par 56 gadiem.

Lielbritānijā cilvēkiem vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem piedāvās citu ražotāju vakcīnas kā alternatīvu. Līdz marta beigām Lielbritānijā bija izpotēti 22 miljoni “AstraZeneca” vakcīnas devu.

Valsts medikamentu regulators izpētījis, ka no visiem, kas saņēma poti, 79 cilvēkiem konstatētas blakusparādības, kas saistītas ar asins trombu veidošanos. 19 no šiem cilvēkiem nomira. Līdz ar to secināts, ka aptuveni četriem cilvēkiem no miljona vakcinēto iespējamas nopietnas blakusparādības.

Āfrika atsakās

Lielākajai daļai tā ir tikai statistika, bet kādai sievietei, kas zaudējusi brāli, tā ir realitāte.

“Pilnīgs šoks. Es domāju un domāju, un, protams, esmu dusmīga par to, cik dzīve ir netaisnīga. Kāpēc viņš? Tas gan ir bezjēdzīgs jautājums, es zinu,” spriež Alisone Astlesa, kuras brālis Nīls nomira 59 gadu vecumā dažas nedēļas pēc “AstraZeneca” vakcīnas saņemšanas.

“Es esmu farmaceite, izprotu procesus medicīnas nozarē un saportu Lielbritānijas medikamentu regulatora lomu, risku un ieguvumu izvērtējumu visām zālēm. Tas pats attiecas uz vakcīnām.

Es joprojām stingri iestājos par to, ka visiem jāvakcinējas kopējās sabiedrības veselības labā, lai glābtu pēc iespējas vairāk dzīvību,” uzsver Alisone.

Potēšanas vecuma ierobežojumi ieviesti arī, piemēram, Austrālijā. Austrālijas valdība nolēmusi iegādāties papildu 20 miljonus “Pfizer” vakcīnas devu.

Savukārt Āfrikas Savienība, kas apvieno 55 Āfrikas kontinenta valstis, atteikusies no “AstraZeneca” piegādēm. Šo vakcīnu lieto vairāk nekā 110 pasaules valstīs. Izmantojot “Covax” vakcīnu globālās pieejamības mehānismu, “AstraZeneca” vakcīnas devas piešķirtas arī daudzām valstīm, kas nevar atļauties dārgākas vakcīnas, piemēram, “Pfizer” vai “Moderna”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti