Darba nedēļas rosība Briseles ielās pamazām atgriežas, bet cilvēku noskaņojums – atšķirīgs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Beļģijas galvaspilsētā Briselē jau trešo dienu ir visaugstākais terorisma draudu līmenis. Taču pēc ļoti klusās nedēļas nogales pilsētā pamazām ienāk steidzīgā pirmdiena, tiesa – ar ierobežojumiem. Pilsētā uzrunātie cilvēki gan ļoti atšķirīgi uztver notiekošo: viņi demonstratīvi dodas pastaigās, citi atzīst, ka ir bažīgi par savu drošību.

Briselē nedarbojas metro, slēgtas skolas, universitātes, peldbaseini, tirgus. Daudzviet arvien aizvērti veikali un ēstuves. Daudzas iestādes, arī Eiropas Savienības institūcijas ļāvušas saviem darbiniekiem strādāt no mājām, jo cilvēki vai nu ierobežotās satiksmes dēļ netiek uz darbu, vai gluži vienkārši baidās.

Beļģijas varas iestādēm ilgi un smagi nācās pieņemt lēmumu, kas iedragā gan vietējo uzņēmēju biznesu, gan sarežģī allaž starptautisku notikumu un ārzemnieku pilno kustīgās pilsētas dzīvi. Taču pilsētā tas uztverts ar sapratni – drošība pirmajā vietā.

Pilsētā patrulē bruņoti karavīri un policisti. Sardzes stāv pie viesnīcām, vēstniecībām, varas iestāžu ēkām. Esmu lieciniece tam, kā netālu no Eiropas Parlamenta policisti aptur automašīnu un pārbauda vadītāja dokumentus.

Arī vecpilsētā centrālajā laukumā, kur stāv divi bruņu transportieri, blakus nedēļas nogalē izrotātajai Ziemassvētku eglei pirmdien bariņš jauniešu jautri fotogrāfējās. Jaunieši norāda, ka nav nobijušies no teroristiem. „Mēs patiesībā domājam, ka būs trakāk. Tikko atbraucām no Madrides, tur Briseli visu laiku rādīja pa televizoru, un izskatījās patiešām slikti, visur policisti. Bet tagad mēs esam Briselē, un nekā tik traka nav,” saka kāda jauniete.

Lai gan pilsētā ir mazāk cilvēku un satiksmes, LTV uz ielas uzrunātie cilvēki teica, ka demonstratīvi ieradušies pastaigāt centrā, lai parādītu, ka teroristi nenobiedēs beļģus.

Taču ir arī cits viedoklis. Kāds darbinieks vecpilsētai tuvu esošā frī kartupeļu tirgotavā, no kuras durvīm dažu metru atstatumā naktī bija bloķētas ielas un policija īstenoja reidus, atzīst, ka ir nobažījies par savu drošību. „Es neesmu ēstuves vadītājs, man ir jāstrādā, bet nedomāju, ka ir pareizi, ka esam atvērti. Nav daudz klientu, un, ja nu kas notiks, tad kā vārdā – dažu eiro dēļ?” saka darbinieks.

Reidos vakarā un naktī Briselē un ārpus tās aizturēti 16 cilvēku, taču viņu vidū nav bijis Parīzes teroraktos vainotais Salahs Abdeslams, kurš ir mitinājies Briselē un kura meklēšana izvērtusies plašās operācijās. Policija meklē vēl virkni teroristu, ziņo Beļģijas mediji. Nu tiek ziņots par 21 aizturēto personu, tomēr sprāgstvielas pirmdienas reidos nav atrastas.

Žurnālistu rīcībā nonākušas oficiāli neapstiprinātas ziņas, ka Abdeslams ir redzēts Ljēžā, pilsētā, kas atrodas aptuveni stundas braucienā no Briseles tuvāk Vācijas robežai. Viņš esot manīts auto stāvvietā, bet aizbēdzis. Par stingrākām kontrolēm uz pašas Beļģijas robežām nav ziņu, bet aculiecinieki vēsta, kā tās īsteno Francija. Pie robežām noteiktos posmos ir jāsamazina ātrums līdz 50 kilometriem stundā un policisti izlases veidā pārbauda automašīnas. Beļģijā darbojas arī ārkārtas telefona līnija, un, kā ziņo mediji, tā ir karsta, jo zvana tūkstošiem cilvēku un ziņo par aizdomām un savu pieredzi.

Nu sāk izskanēt arī asi pārmetumi drošības iestāžu virzienā, jo tā jau deviņas dienas nespēj atrast Abdeslamu.

Tikmēr gan vietējo, gan pasaules mediju uzmanību piesaistījusi kāda interesanta sabiedrības reakcijas. Mikroblogošanas vietni "Twitter" pārpludinājuši kaķu attēli, ko cilvēki publicējuši kā reakciju uz Beļģijas policijas aicinājumu atturēties no aktivitātēm sociālajos medijos. Jauno tehnoloģiju pētnieki norāda, ka šādas aktivitātes sociālajos tīklos palīdzējušas noslāpēt Briselē dzīvojošo cilvēku satraukumu.

Ziņots, ka saistībā ar paaugstinātiem terorisma draudiem Beļģijā un īpaši Briselē ārkārtas stāvoklis ir jau trešo dienu. Tāpat Briselē un ārpus tās veikta vērienīga policijas operācija, kurā aizturēti 16 cilvēki, taču viena no Parīzes teroraktos vainotajiem - Salaha Abdeslama - nav starp viņiem.

Saglabājoties ceturtajam - visaugstākajam - terorisma draudu līmenim, pilnībā slēgtas metro līnijas, skolas, universitātes, sporta centri, tirgi. Slēgtais metro satraucis daudzu pilsētniekus, jo tas nozīmē pārslodzi citos transporta līdzekļos, kuri kursē. Arī uzņēmējiem šī vēl vienas dienas dīkstāve rada zaudējumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti