Dānijā vēlēšanās uzvar sociāldemokrāti

Dānijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi opozīcijā esošā Sociāldemokrātu partija. Tās līdere – Mette Frederiksena – visticamāk, kļūs par jaunāko premjerministri valsts vēsturē. Frederiksena plāno izveidot mazākuma valdību, dažādu jautājumu pieņemšanā paļaujoties gan uz kreisi noskaņoto, gan labējo partiju atbalstu.

Dānijā vēlēšanās uzvar sociāldemokrāti
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Pašlaik opozīcijā esošās Dānijas sociāldemokrātiskās partijas uzvara vakar notikušajās Dānijas parlamenta vēlēšanās tika prognozēta jau ilgi pirms paša balsojuma. Un šīs prognozes ir izrādījušās precīzas. Sociāldemokrātu vadītais centriski kreisais bloks ir ieguvis 91 no 179 vietām Dānijas parlamentā Folketingā. Tas nozīmē, ka Dānijā ir gaidāma varas maiņa, un par nākamo premjerministri, visticamāk, kļūs 41 gadu vecā Mette Frederiksena, kas kļūs par jaunāko valdības vadītāju Dānijas vēsturē.

Frederiksena jau ir paziņojusi, ka varētu mēģināt vadīt vienas partijas mazākuma valdību. Visticamāk, jaunā valdība imigrācijas jautājumos centīsies sadarboties ar labējām partijām, bet citos jautājumos ar kreisajiem. Tāpēc savā uzvaras runā Frederiksena paziņoja, ka aktuālo jautājumu risināšanā šāda sadarbība ir īpaši nozīmīga.

"Mēs esam izvēlējušies turpināt darbus, tāpēc būs nepieciešama sadarbība, lai atrastu piemērotus risinājums tiem izaicinājumiem, ar kuriem mēs saskaramies. Jaunie cilvēki ir izvēlējušies to par galveno prioritāti. Labklājība, izglītība, klimats un nākotne. Es nesaku, ka tas būs viegli, taču tāda ir politika. Mēs esam radījuši cerību par to, ka varam uzlabot Dāniju. Šī ir patiešām vēsturiska uzvara," sacīja politiķe.

Pēdējos 14 no 18 gadiem pie varas esošā Liberālā partija, ko vada pašreizējais premjerministrs Larss Lokke Rasmusens, pēc iepriekšējām vēlēšanām ir palielinājusi iegūto balsu skaitu par četriem procentpunktiem, taču labēji noskaņotais bloks var rēķināties vien ar 75 vietām parlamentā. Tas tiek skaidrots ar valdību atbalstošās, pret imigrāciju noskaņotās Dānijas Tautas partijas popularitātes samazināšanos vairāk nekā uz pusi – 2015. gadā par šo partiju balsoja 21% vēlētāju, tad tagad vairs nepilni deviņi.

Kā paziņojis Rasmusens, viņš no valdības vadītāja amata varētu atkāpties jau ceturtdien. Pēc Rasmusena vārdiem, sociāldemokrātu vadītā valdība būs pārāk atkarīga no kreisi noskaņotajām partijām:

"Tas nozīmē, ka ekonomiskā politika būs pilnībā atšķirīga. Tā nebūs politika, kas ir vērsta uz labklājību un izaugsmi, Tā novedīs pie situācijas, kad Dānija kļūs nabadzīgāka, nevis bagātāka."

Kā ceturtdien ziņo dāņu prese, sākoties valdības veidošanas procesam, kreisi noskaņotās partijas, visticamāk, izdarīs lielu spiedienu uz nākamo premjerministri Frederiksenu, pieprasot savu daļu apmaiņā pret valdības atbalstu. Tā, piemēram, galvenās zaļo partijas, Sociālistu tautas partijas, līdere Pia Olsena Dīra jau ir paziņojusi, ka vēlas ambiciozu klimata politiku. Tieši šo jautājumu aptuveni 60% dāņu uzskata par galveno nākamās valdības prioritāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti