Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Brexit sarežģījis muitas procedūras un preču saņemšanu

Dānija un Zviedrija izsniegs Covid-19 vakcinācijas «pases»

Dānija un Zviedrija izsniegs Covid-19 vakcinācijas pases

Dānija un Zviedrija paziņojušas par plāniem izsniegt digitālus sertifikātus, kas apliecina, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19 – tā dēvētās Covid-19 vai vakcinācijas pases. Tās primāri būtu paredzētas ceļošanas atvieglošanai. Piemēram, Igaunija jau tagad ļauj iebraucējiem nedoties pašizolācijā, ja ir potēšanos apliecinošs dokuments. Eiropas valstu nostāja pret ideju gan nav viennozīmīga – diskusijas turpinās par dažādiem jautājumiem, tostarp privātumu un personas datu aizsardzību. 

Zviedrija šonedēļ paziņoja, ka uz vasaras pusi izstrādās digitālās vakcīnas pases jeb sertifikātus, kas kalpos kā apliecinājums, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19. Tas ļaus brīvāk pārvietoties un ceļot ārpus valsts. Zviedrijas valdība norādīja, ka sertifikāta izstrādi plāno koordinēt ar Pasaules Veselības organizāciju un Eiropas Savienību, jo vēlas starptautisku standartu, lai šāds sertifikāts varētu tik izmantots gan mājās, gan ārzemēs.

“Eiropas Savienībā pašlaik notiek diskusijas par to, kā varētu ieviest vakcinācijas sertifikātus un ko tie nozīmētu. Tas tiek apspriests arī Pasaules Veselības organizācijā. [..] Mēs strādājam, lai izveidotu starptautiskus standartus, lai varētu uzticēties šim sertifikātam. Tas ir tas, ko vēlētos Zviedrija. Mēs negribam apzīmogotu papīra lapu, no kuras neko nesaprotam. Gribam, lai sertifikāts tiešām nozīmē, ka persona ir pilnībā vakcinēta pret Covid-19,” sacīja Zviedrijas veselības ministre Lena Hallengrēna.

Zviedrija ar jaunumiem nāca klajā dienu pēc tam, kad kaimiņvalsts Dānija paziņoja par spēku apvienošanu ar uzņēmējiem, lai izstrādātu šādu digitālu koronavīrusa pasi. Patlaban kā primārais mērķis noteikts atvieglot ceļošanu, tostarp ņemot vērā, ka daudzi dāņu uzņēmumi ir globālas kompānijas.

Dānijas valdība norādīja, ka vēlāk tiks lemts, vai sertifikātu izmantot arī sabiedriskās dzīves atvēršanai – uz to cer restorānu, sporta pasākumu un mūzikas festivālu rīkotāji.

“Es to atbalstu, jo uzskatām, ka tas var būt instruments, kas nodrošinās, ka, cerams, šovasar varēsim noorganizēt drošu festivālu. Mēs nekad neapdraudēsim cilvēku veselību, lai tikai būtu festivāls. Bet ar izvērstu vakcinēšanas programmu un tagad ar Covid-19 pasi, lietas sāk izskatīties cerīgi,” komentēja Nibes mūzikas festivāla direktors Pēters Madsens.

Tikmēr, piemēram, Igaunijā no šīs nedēļas var brīvi iebraukt un nedoties pašizolācijā tās personas, kurām ir vakcinēšanos pret Covid-19 apliecinošs sertifikāts, kas atbilst konkrētiem kritērijiem.

Vienlaikus Eiropā diskusijas turpinās. Covid-19 pasu ideja nav viennozīmīgi vērtēta – tie ir jautājumi gan par personiskajām brīvībām un datu privātumu, gan par pašu vakcīnu ilgtermiņa efektivitāti.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. Covid-19 izplatība nesamazinās arī 2021. gada sākumā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt