Dānijā plāno aizliegt sevišķi bīstamiem noziedzniekiem veidot romantiskas attiecības ar fanēm

Dānijas valdība plāno pilnveidot likumus, lai uz mūžu notiesātiem noziedzniekiem liegtu tiesības uzsākt saraksti un veidot romantiskas attiecības ar brīvībā esošām fanēm. Likums arīdzan aizliegs cietumniekiem izmantot internetu un sociālos tīklus savu noziegumu popularizēšanai.

Piedāvātais likumprojekts paredz, ka pirmo 10 ieslodzījuma gadu laikā uz mūžu notiesātās personas drīkstēs uzturēt kontaktus tikai ar tām personām, kas jau pirms notiesāšanas bija viņu tuvinieku lokā.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par Dānijas lēmumu

Dānijas valdība cer, ka ar šī likuma palīdzību izdosies novērst jaunus romānus starp sevišķi bīstamiem noziedzniekiem un viņu pielūdzējām.

“Pēdējos gados mēs esam redzējuši ļoti nepatīkamus piemērus, kad cietumnieki, kas pastrādājuši briesmīgus noziegumus, sazinās ar ļoti jauniem cilvēkiem, lai iegūtu viņu līdzjūtību un uzmanību,” vēsta Dānijas tieslietu ministrs Niks Hekerups.

Viens no spilgtākajiem piemēriem bija neklātienes mīlas dēka, ko kāda dāņu vidusskolniece uzsāka ar slepkavu Pēteru Madsenu.

Pirms dažiem gadiem viņš pastrādāja noziegumu, kas piesaistīja visas pasaules uzmanību. Madsens bija dāņu uzņēmējs un izgudrotājs; 2017. gada augustā viņš uzaicināja zviedru žurnālisti Kimu Vallu uz paša būvēto zemūdeni. Žurnāliste pazuda bez vēsts; vēlāk jūrā tika atrastas viņas ķermeņa daļas. Madsens bija nogalinājis žurnālisti un sadalījis viņas līķi gabalos. Par šo noziegumu Dānijas tiesa viņam piesprieda mūža ieslodzījumu.

Madsena bēdīgā slava neatturēja 17 gadu veco dāņu skolnieci Kamillu Kirsteinu, kura uzsāka saraksti ar noziedznieku. Madsens viņai atbildēja, un abi uzsākuši neklātienes attiecības, apmainoties ar vēstulēm un tālruņa zvaniem.

Dāņu pusaudze Kamilla Kirsteina, kas uzsāka saraksti ar slepkavu Pēteru Madsenu

“Es domāju, ka tik bīstams cilvēks būs nepatīkams un traks, bet viņš bija diezgan vienkāršs un mīlošs. Es daudz rakstīju par savām problēmām, un viņš bija kā psihologs. Es varēju viņam izstāstīt par visām savām problēmām, nebaidoties no nosodījuma. Šīs vēstules man bija kā apskāviens,” Dānijas medijiem stāstīja Kamilla.

Viņi sazinājušies arī pa tālruni un varējuši norunāt pat trīs stundas no vietas. Kamillas vecāki, protams, nebija sajūsmā par meitas sakaru ar sevišķi bīstamu noziedznieku, bet nevarēja neko izdarīt, lai pārtrauktu viņas apsēstību.

Kamilla vairākkārt lūgusi Dānijas Ieslodzījuma vietu pārvaldei atļauju tikties ar Madsenu, bet viņas prasības tika noraidītas. “Es biju pilnīgi iemīlējusies viņā un gribēju darīt viņu laimīgu. Es gribēju parādīt, ka manas jūtas ir patiesas, lai gan man bija liegta iespēja ar viņu tikties.”

Taču izrādījās, ka Kamilla nebūt nav vienīgā sieviete, ar kuru sarakstījies Madsens. 2019. gada nogalē viņš pat pamanījās apprecēties ar Krievijas mākslinieci Dženiju Kurpenu, kura dzīvo trimdā Somijā.

Kamillai šī vēsts bija pamatīgs šoks. “Es biju satriekta; mana pasaule pilnībā sabruka.”

Taču pēc kāda laika viņa sapratusi, ka Madsens ar viņu veikli manipulējis un romantiskas attiecības starp pusaudzi un sevišķi bīstamu noziedznieku nekādi nav uzskatāmas par normālām un veselīgām. Kamilla aicina citus jauniešus neatkārtot viņas pieļautās kļūdas.

“Es esmu saņēmusi vēstules no jauniešiem, kas sarakstījušies ar Pēteru Lundinu [bēdīgi slavens dāņu slepkava, kurš nogalināja savu māti, bet pēc soda izciešanas pastrādāja trīskāršu slepkavību, nogalinot savu piedzīvotāju un viņas 10 un 12 gadus vecos dēlus].

Tādu cilvēku ir vairāk, nekā jūs varat iedomāties. Diezgan parasti cilvēki, ne tādi kā piedzīvojumu meklētāja Kamilla. Tas ir biedējoši.”

Dānijas valdība uzskata, ka jaunais likums ierobežos sevišķi bīstamo noziedznieku iespējas uzsākt romantiskas attiecības ar brīvībā esošām personām. Tāpat likums aizliegs veikt ierakstus internetā un sociālo tīklu vidē, ar ko slepkavas varētu popularizēt savus noziegumus.

Ja Dānijas parlaments atbalstīs šos likuma grozījumus, tie varētu stāties spēkā 1. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt