Dānija pilnībā atteiksies no «AstraZeneca» Covid-19 vakcīnas izmantošanas

Dānijas veselības aizsardzības iestādes ir pieņēmušas lēmumu pilnībā atteikties no kompānijas “AstraZeneca” ražotās Covid-19 vakcīnas izmantošanas. Lēmums tiek pamatots ar to, ka šī vakcīna ļoti retos gadījumos var izraisīt asins trombu veidošanos.

"Balstoties uz zinātniskiem pētījumiem, mūsu kopējais vērtējums rāda, ka ar "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas lietošanu ir saistīts reāls nopietnu blakusparādību risks. Tādēļ esam pieņēmuši lēmumu izņemt šo vakcīnu no savas vakcinācijas programmas," vēsta Dānijas Veselības pārvaldes ģenerāldirektors Sērens Brostrēms.

Viņš gan piebilda, ka situācija var mainīties, un tādā gadījumā Dānija varētu atsākt "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu.

"Ir svarīgi uzsvērt, ka tā joprojām ir [Eiropas Zāļu aģentūras] apstiprināta vakcīna. Es saprotu, ka citas valstis, kas ir atšķirīgā situācijā, var izvēlēties turpināt šīs vakcīnas izmantošanu."

Latvija varētu pieteikties uz dāņu krājumiem

Dānija savu lēmumu pamato ar to, ka Covid-19 pandēmija Dānijā tiek kontrolēta un iedzīvotājiem būs pieejamas citu ražotāju piegādātās vakcīnas.

Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai"/"Par!") paudis gatavību pieteikties uz Dānijas neizmantotajām "AstraZeneca" vakcīnām, uzskatot, ka Latvijai tās varētu noderēt.

Dānija bija pirmā Eiropas valsts, kas pirms mēneša apturēja “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu, jo parādījās ziņas par vakcīnas iespējamo saistību ar asins trombu veidošanos. Dānija bija pasūtījusi 2,4 miljonus šīs vakcīnas devu, vēsta laikraksts “Politiken”.

Dānija pārtrauca “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu 11. martā, pirms tam ar to bija sapotēti ap 150 000 iedzīvotāju. Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši gandrīz miljons dāņu: no tiem 77% sapotēti ar “Pfizer/BioNTech” vakcīnu, 15% ar “AstraZeneca” un 8% ar "Moderna", ziņo "Reuters".

Epidēmija tiek kontrolēta

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) pirms nedēļas atzina, ka asins trombu veidošanās ir ļoti reta “AstraZeneca” vakcīnas blakne, tomēr ieteica turpināt šīs vakcīnas izmantošanu, jo sabiedrības ieguvums, novēršot saslimšanu ar Covid-19 un daudzu saslimušo nāvi, ir lielāks par iespējamo risku.

Dānijas Veselības pārvalde piekrīt EZA vērtējumam, tomēr savu vakcinācijas programmu nolēmusi turpināt bez "AstraZeneca" vakcīnas. "Mūsu rīcībā ir citas vakcīnas, un epidēmija pašlaik tiek kontrolēta," atzina Brostrēms.

Covid-19 izplatības līmenis Dānijā pašlaik ir aptuveni divreiz zemāks nekā Latvijā: 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits Dānijā ir 165 uz 100 000 iedzīvotāju.

Dānijas prese spriež, ka atteikšanās no “AstraZeneca” vakcīnas aizkavēs vakcinācijas gaitu par dažām nedēļām.

Cilvēki, kas jau saņēmuši pirmo "AstraZeneca" vakcīnas devu, kā otro devu saņems citu ražotāju piedāvāto vakcīnu.

Nav skaidrības arī par "Janssen" vakcīnu

Iedzīvotāju vakcinācijai vajadzētu pietikt ar citu ražotāju vakcīnām, jo Dānija bija pasūtījusi dažādas vakcīnas 8,2 miljonu cilvēku sapotēšanai, lai gan valstī ir 5,8 miljoni iedzīvotāju.

Dānijas vakcīnu portfelī ir 4,6 miljoni “Pfizer/BioNTech” vakcīnas devu un 3 miljoni “Moderna” vakcīnas devu.

Pašlaik nav skaidrs, kas notiks ar “Johnson&Johnson” vakcīnas (Eiropā tiks izplatīta ar nosaukumu “Janssen”) izmantošanu, jo otrdien kļuva zināms, ka pagaidām tiek atlikta šīs vakcīnas izplatīšana Eiropā.

“Janssen” vakcīna pēc uzbūves ir līdzīga “AstraZeneca” vakcīnai, un ASV, kur jau izlietoti gandrīz 7 miljoni šīs vakcīnas devu, bijuši vairāki trombu veidošanās gadījumi.

Speciālisti gan uzsver, ka šādi gadījumi ir ārkārtīgi reti: daži gadījumi uz miljons vakcinēto, kamēr cilvēkiem, kas inficējušies ar Covid-19, nāves risks ir daudz augstāks.

Dānijā kopš pandēmijas sākuma reģistrēti 239 000 inficēšanās gadījumu, 2446 cilvēki ir miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt