Dānijā aizturēti divi cilvēki, iespējams, saistīti ar Kopenhāgenas teroristu

Kopenhāgenas šāvējs nav uzdarbojies viens un policija ir aizturējusi vēl divus cilvēkus, kuri viņam palīdzējuši slēpt ieročus pēc uzbrukuma, vēsta Dānijas mediji. Dānijas policija joprojām skaidro, vai Kopenhāgenas terorists ir  karojis džihādistu pusē Sīrijā un Irākā.

Eiropas Savienības policijas organizācija „Europol” jau iepriekš ir norādījusi, ka valstīm visbīstamākie patlaban ir tie pašu pilsoņi, kuri devušies karot uz Sīriju un Irāku, tur radikalizējušies un tagad atgriežas mājās.

Aizvadītās nedēļas nogales slaktiņi Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā pirmdien ir visu Dānijas mediju pirmā ziņa. Tagad parādījusies karsta vēsts, kas liecina, ka uzbrucējs tomēr nav darbojies viens, kā lēsts iepriekš, jo policija ir aizturējusi un apcietinājusi vismaz divus cilvēkus, kurus vaino sadarbībā ar teroristu. Viņi esot palīdzējuši piegādāt, slēpt ieročus un rast patvērumu pēc uzbrukuma.

Abi apsūdzētie esot aptuveni divdesmit gadu veci un savu līdzdalību noliedz. Policijas rīcībā ir informācija, ka uzbrucējam bijuši sakari ar noziedznieku bandām un viņš jau bijis tiesāts par vardarbīgiem likumpārkāpumiem un tirgošanos ar ieročiem, taču tagad vēl palicis neatklāts jautājums, vai Dānijas terorists ir karojis džihādistu pusē Sīrijā un Irākā.

Nedēļas nogalē Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā sarīkotajos slaktiņos vainojams 22 gadus vecais Dānijas pilsonis, kuru pēc vairāku stundu meklējumiem kārtības sargi panāca un nošāva.Viņa vārds ir Omars el Huseins.Viņš nesen ir iznācis no cietuma, bija noziedzīgās bandas loceklis, bet policija pašlaik  neapstiprina, vai viņš būtu uzskatāms par islāma fundamentālistu un būtu saistīts ar kādu radikālu organizāciju, informēja LTV korespondente Eiropā Ilze Nagla.

Tikmēr visā dāņu karalistē tiek pusmastā nolaists Daneborgs – Dānijas karogs, ir sēras par diviem terora aktā nogalinātajiem – dāņu režisoru un ebreju apsargu. Vakarā Kopenhāgenā notiek liela demonstrācija, dāņi sanāks kopā, lai paustu – mēs nebaidāmies, mēs neesam tādā veidā iebiedējami. 

Sestdien terorists apšaudīja kafejnīcu, kurā tobrīd norisinājās latviešu izcelsmes Zviedrijas mākslinieka un par pravieša Muhameda attēlošanu karikatūrās iepriekš jau vajātā Lārša Vilka rīkots mākslai, zaimošanai un vārda brīvībai veltīts pasākums. Uzbrukumā dzīvību zaudēja dāņu filmu režisors, 55 gadus vecais Finns Norgārds un ievainojumus guva trīs policisti, savukārt agrā svētdienas rītā pie Kopenhāgenas galvenās sinagogas, kur tobrīd norisinājās svinības, no izbrucēja lodēm krita sinagogas apsargs, 37 gadus vecais Dans Uzans un ievainojumus guva divi policisti.

Pirmdien pie sinagogas turpināja nākt cilvēki, lai noliktu ziedus un pieminētu upurus. Savukārt pirmdien vakarā pie kafejnīcas, kur notika pirmā apšaude, plānota masu demonstrācija, cilvēki sanāks , lai pateiktu, ka viņus tā nevarē iebiedēt. 

Dānijas sabiedrība ir šokēta par notikušo un daudzi saskata līdzības ar vēl nebūt ne tik senajiem slaktiņiem Parīzē. Notikuma vietās gulst ziedi un svecītes. Eiropas Ebreju asociācija aicinājusi ieviest pastiprinātu apsardzi pie ebreju institūcijām visā Eiropā, kritizējot Eiropu, ka tā nav darījusi diezgan, lai apkarotu antisemītismu. Šie terora akti arī no jauna veicināja diskusiju par stingrāku robežu kontroli.

Dānijas premjerministre Helle Torninga-Šmita raidorganizācijai BBC apstiprinājusi, ka Dānija darīs visu, lai valstī dzīvojošos ebrejus aizsargātu:

„Visai ebreju kopienai Dānijā, varu sacīt, ka tā ir spēcīga daļa no mūsu sabiedrības, un mēs darīsim visu, lai viņus mūsu valstī aizsargātu.”

Pēdējā laika terorakti gan Parīzē, gan vairākkārtēja trauksme Beļģijā, gan tagad apšaude Dānijā sēj bailes ne tikai visā Eiropā, bet arī arvien vairāk pastiprina diskusijas par to, vai nebūtu vismaz uz laiku jāievieš stingrākas kontroles uz līdz šim brīvajām Eiropas Savienības robežām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti