Euranet Plus

Uģis Lībietis par svarīgākajiem notikumiem Eiropā šonedēļ

Euranet Plus

Eksperti: ES kopējas drošības politikas stiprināšana veicinās sadarbību ar NATO

Dalībvalstis nevar vienoties par glifosāta lietošanu lauksaimniecībā

Dalībvalstis nevar vienoties par glifosāta lietošanu

Eiropas dalībvalstis joprojām nespēj vienoties par tā dēvēto glifosātu lietošanas jautājumu. Diskusija ir par to, vai šo augu aizsardzības līdzekli atļaut arī turpmāk lietot lauksaimniecībā vai aizliegt. Jautājums kļūst arvien aktuālāks, jo esošā atļauja beidzas jau decembra vidū. Nezāļu iznīdēšanas pesticīdu plaši lieto lauksaimnieki, tomēr Eiropas Komisijā iesniegta iedzīvotāju iniciatīva pret turpmāku vielas atļaušanu.

Glifosāts ir pesticīds, ko patlaban plaši lieto lauksaimniecībā nezāļu iznīcināšanai. Pēdējos gados arvien aktualizējusies diskusija par tā iespējamu kaitīgumu. Veikti pretrunīgi pētījumi par glifosāta ietekmi uz vidi un cilvēku, tāpat pret tā lietošanu savākti 1,3 miljoni Eiropas iedzīvotāju parakstu. Pēdējā sanāksmē par glifosāta lietošanas atļaujas pagarināšanu dalībvalstu deleģētie pārstāvji piedalījās balsojumā, bet vienošanās netika panākta, stāsta Eiropas Komisijas pārstāve Anka Paduraru:

"Piecas valstis atturējās, deviņas balsoja pret un lielākā daļa - 14 dalībvalstis - balsoja par glifosāta atļaujas pagarināšanu. Tālāk jautājums tiks nodots apelācijas komitejai, kas veidota no dalībvalstu pārstāvjiem, un to vada Eiropas Komisija. Tur būs tie paši balsošanas noteikumi, taču tā ir iespēja dalībvalstīm piedalīties vēl vienā diskusijā jau augstākā pārstāvniecības līmenī."

Iepriekš pieņemtais vielas atļaujas termiņš noslēdzas šogad, sākotnēji to bija plānots pagarināt uz 10 gadiem, bet līdz ar diskusijām Eiropas Komisija priekšlikumu mainīja, termiņu saīsinot uz pieciem gadiem.

Piemēram, Francija, kas balsoja pret glifosāta lietošanu, norādījusi, ka atbalstītu tā pagarināšanu vien uz trīs gadiem. Savukārt Latvija balsojusi par glifosāta atļaujas pagarināšanu ar iespēju to pārskatīt, ja parādās jauni zinātniski pētījumi par tā bīstamību videi vai cilvēkam, saka Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāvis Vents Ezers:

"Balsojuma rezultāts šobrīd lielākoties ir atkarīgs no trīs valstu - Vācijas, Itālijas un Francijas - nostājas. Vācija ir tā valsts, kas atturējās. Lēmums ir jāpieņem ar kvalificētu balsu vairākumu, ja tas netiek sasniegts, tad gala lēmumu būs jāpieņem pašai Eiropas Komisijai."

Nākamā sanāksme par glifosātu atļaujas jautājumu noritēs novembra nogalē, kurā, iespējams, Eiropas Komisija nāks klajā ar kādu jaunu priekšlikumu, jo esošā glifosātu saturošo pesticīdu atļauja derīga vien līdz decembra vidum.

2 komentāri
Anonīms lietotājs 17890
Cilvēku indēšana ar glifosātu ir saprātīga? Ja nu vienīgi Latvijas ienaidniekiem.
Kremilek Rukis
Latvija šoreiz izcēlusies ar saprātīgu pieeju glifosāta jautājumam. Tas priecē! Vispār, būtu interesanti papētīt, kas no glifosāta aizliegšanas visvairāk nopelnītu (tirgojot dārgākas alternatīvas). Ļoti iespējams, tieši tus stāv glifosāta pretinieku (ak, tik zaļās) kājas.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti