Daļā Japānas izsludinās ārkārtas stāvokli

Japānas galvaspilsētā Tokijā un vēl sešās prefektūrās izsludinās ārkārtas stāvokli, lai apturētu Covid-19 izplatīšanos. Līdz šim Japānai ir izdevies izsargāties no plašas epidēmijas, taču mediķi ceļ trauksmi. Valdība ir sagatavojusi valsts vēsturē lielāko ekonomikas stimulēšanas plānu.

Daļā Japānas izsludinās ārkārtas stāvokliUldis Ķezberis

Par sabiedrības veselību atbildīgās amatpersonas un parlamenta locekļi jau nedēļām mudināja Japānas premjerministru Sindzo Abi ieviest stingrākus ierobežojumus, lai nepieļautu Covid-19 izplatīšanos. Tomēr valdības vadītājs pretojās šiem ieteikumiem, norādot, ka situācija Japānā vēl nav tik dramatiska.

Līdz pirmdienai 127 miljonu iedzīvotāju lielajā valstī ir reģistrēti nedaudz vairāk kā 4000 vīrusa inficēto, no kuriem vismaz 108 ir miruši. Tomēr nedēļas nogalē inficēto skaits strauji pieauga. Tikai galvaspilsētā Tokijā pēdējās trīs dienās reģistrēja vairāk nekā 340 inficēšanās gadījumus. Vairāku slimnīcu vadītāji brīdināja, ka tām sāk aptrūkties darbinieki un gultasvietas.

Eksperti pieļauj, ka patiesais inficēto skaits Japānā ir ievērojami lielāks par reģistrēto, jo valstī ir veikts salīdzinoši neliels skaits Covid-19 analīžu. Kopš janvāra vidus Japāna ir testējusi nedaudz mazāk par 40 tūkstošiem cilvēku, kamēr kaimiņvalsts Dienvidkoreja – vairāk nekā 440 tūkstošus, norāda Oksfordas Universitātē.

Abe pirmdien paziņoja, ka no trešdienas Covid-19 pandēmijas visvairāk skartajās prefektūrās – Tokijā, Kanagavā, Čibā, Saitamā, Osakā, Hjogo un Fukuokā – vismaz mēnesi spēkā būs ārkārtas stāvoklis.

“Mēs izsludināsim ārkārtas stāvokli, taču eksperti uzskata, ka tādā gadījumā mums nav nepieciešams nobloķēt atsevišķas pilsētas, kā tas notika citās valstīs. Sabiedriskais transports, piemēram, vilcieni, turpinās kursēt, arī tirdzniecības centri būs atvērti. Ekonomikā darbība un sociālās aktivitātes turpināsies maksimāli iespējamā līmenī, tajā pašā laikā nepieļaujot vīrusa izplatīšanos. Tāpēc es jūs aicinu ievērot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus,” sacīja Abe.

Prefektūru varasiestādes varēs aicināt iedzīvotājus bez īpašas vajadzības nedoties ārpus mājām un uz laiku apturēt uzņēmumu darbību. Pārkāpējiem nepiemēros sodus, lai apliecinātu varasiestāžu uzticēšanos iedzīvotāju godaprātam. Uzņēmums "Canon" paziņoja, ka no otrdienas uz desmit dienām slēgs birojus Tokijā.

Līdz šim gan vairums Japānas iedzīvotāju nav centušies ierobežot savu uzturēšanos publiskās vietās un saskarsmi ar citiem cilvēkiem. Veselības ministrijas veiktā aptaujā tikai trešdaļa respondentu atbildēja, ka ievēro sociālās distancēšanās pasākumus, lai neinficētos ar vīrusu un neinficētu arī citus. Tomēr vairākums aptaujāto atbildēja, ka regulāri mazgā un dezinficē rokas, kā arī lieto sejas maskas vai kabatlakatiņus.

Japānas premjers pirmdien arī paziņoja, ka valdība īstenos vēl nepieredzētus ekonomikas stimulēšanas pasākumus 108 triljonu jēnu jeb vairāk nekā 900 miljardu eiro apmērā. Daļu no līdzekļiem izmaksās mājsaimniecībām un mazajiem uzņēmumiem. Lai finansētu atbalsta plānu, valdība aizņemsies naudu starptautiskajos finanšu tirgos.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti