Dienas notikumu apskats

Igaunijas prezidente : Sevi jāaizsargā pašiem un tikai tad jāpaļaujas uz NATO

Dienas notikumu apskats

GMI varēs saņemt trīs mēnešus pēc darba atrašanas

«Daīš» dod prettriecienu un sarīko teroraktus; bojā gājuši vismaz 20 cilvēki

«Daīš» dod prettriecienu un sarīko teroraktus; bojā gājuši vismaz 20 cilvēki

Grupējuma „Daīš” kaujinieki piektdien, 21.oktobrī, sarīkojuši vairākus teroristu pašnāvnieku uzbrukumus Kirkūkas pilsētai. Uzbrukumos dzīvību zaudējuši vairāk nekā 20 cilvēki. Eksperti un vietējās amatpersonas pauž pārliecību, ka šādi kaujinieki cenšas novērst uzmanību no Irākas valdības un kurdu kaujinieku operācijas Mosulas atbrīvošanai. Bet tikmēr ANO brīdina, ka „Daīš” Mosulā izmanto civiliedzīvotājus par dzīvajiem vairogiem.

Nedēļas sākumā Irākas armija ar kurdu kaujinieku un starptautiskās koalīcijas atbalstu sāka ilgi gaidīto operāciju grupējuma „Daīš” kontrolē esošās Mosulas pilsētas atbrīvošanai. Līdz šim Irākas valdības pārstāvji paziņojuši, ka virzīšanās uz Mosulu notiek pat ātrāk nekā plānots. Arī piektdien valdības spēkiem izdevies atgūt kontroli par vēl diviem ciematiem Mosulas dienvidos, evakuējot 65 ģimenes un nogalinot 15 pretinieku kaujiniekus.

Iespējams, lai novērstu Irākas armijas spēku uzmanību no Mosulas, grupējuma ''Islāma valsts'' kaujinieki piektdien veikuši vairākus uzbrukumus Kirkūkas pilsētai. Tā atrodas vien 170 kilometru attālumā no Mosulas, un kontroli pār šo pilsētu sev piedēvē gan Irākas valdība, gan kurdu pārstāvji.

Kā ziņo ārvalstu informācijas aģentūras, koordinēti uzbrukumi sākušies rīta pusē, ar šaujamieročiem un sprāgstvielām bruņotiem vīriem uzbrūkot Irākas valdības ēkām.

Teroristi pašnāvnieki uzbrukuši arī policijas galvenajai mītnei un jaunās elektrostacijas celtniecības vietai. Tiek ziņots, ka uzbrukumos bojā gājuši vismaz 22 cilvēki. Vienu teroristu pašnāvnieku esot izdevies likvidē,t vēl pirms viņš paspējis detonēt savu spridzekli. Pēc tam internetā izplatītā paziņojumā grupējums paziņojis, ka kontrolē aptuveni pusi pilsētas, taču vietējie aculiecinieki un drošības spēku pārstāvji uzskata, ka šie apgalvojumi ir pārspīlēti.

Sadursmes ar salīdzinoši nelielo ''Islāma valsts'' kaujinieku grupu turpinājušās visu dienu. Vietējās policijas pārstāvji ir paziņojuši, ka pilsētā ir izsludināta komandantstunda un tiek darīts viss iespējamais, lai līdz dienas beigām tiktu atrastas un likvidētas teroristu šūniņas, kuras nostiprinājušās vairākās ēkās. Taču šos centienus apgrūtinot snaiperi. Kā ziņo aģentūra „France Press”, Kirkūkas ielas esot tukšas, un daudzi iedzīvotāji izmisumā cenšoties pilsētu pamest. Šodien ir atceltas arī tradicionālās piektdienas lūgšanas un pilsētas mošejas ir slēgtas.

Kā kurdu ziņu aģentūrai „Rudaw” paziņojis Kirkūkas gubernators Nadžmaldins Karims, visticamāk, uzbrukumus pilsētai ir organizējusi kāda līdz šim mazaktīva teroristu grupa, kuras uzdevums varētu būt ne tikai vājināt ofensīvu Mosulai, bet arī veicināt morālo noskaņojumu kaujinieku vidū.

Taču atgriežoties pie Mosulas, Apvienoto Nāciju Organizācija piektdien pauduši dziļas bažas par to, ka grupējums „Daīš” esot saņēmis gūstā 550 ģimenes no Mosulas tuvumā esošajiem ciematiem, lai izmantotu šos cilvēkus kā dzīvos mērķus.

ANO cilvēktiesību biroja pārstāve Ravina Šamdasani raidsabiedrībai CNN norādījusi, ka šāda  acīmredzot esot jaunā teroristu taktika, lai nepieļautu civiliedzīvotāju aizbēgšanu. Arī ANO augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos Zeids Raāds al Husseins satraucas, ka teroristi var dot priekšroku civilpersonu nogalināšanai, lai nepieļautu viņu atbrīvošanu. Jau esot saņemtas ziņas, ka šādi ir nogalināti vismaz 40 civiliedzīvotāji. Tieši tāpēc ANO aicina Irākas valdību cīņā par Mosulu civiliedzīvotāju aizsardzību izvirzīt par galveno prioritāti. Vienlaicīgi tiek norādīts, ka visi sagūstītie grupējuma „Daīš” kaujinieki, kā arī tie, kuri būs izlēmuši padoties, ir jāsauc pie atbildības par viņu pastrādātajiem noziegumiem.

Jau vēstīts, ka pirms četrām dienām sākta Irākas otrās lielākās pilsētas atbrīvošana. Pagaidām valdības spēki un sabiedrotie atbrīvojuši vairākas Mosulas priekšpilsētas un ciemus. Smagākās cīņas sagaidāma pilsētas ielās, jo iespējams, ka džihādisti izmantos vairāk nekā pusotru miljonu Mosulas iedzīvotājus par dzīvo vairogu. Līdzīgu taktiku viņi jau demonstrēja līdz šim atkarotajās pilsētās.

Mosulai ir ļoti būtiska stratēģiska nozīme, un tās atgūšana ievadīs beigu fāzi Irākas valdības cīņā pret islāma terorismu. Iepazīsties ar Mosulas atbrīvošanā iesaistītajiem spēlētājem un to politiskajiem motīviem:

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt