Dafnes Karuanas Galicijas balva žurnālistikā piešķirta projektam «Pegasus»

Konsorcija "Forbidden Stories" koordinētā projekta "Pegasus" žurnālisti saņēma Dafnes Karuanas Galicijas vārdā nosaukto balvu pētnieciskajā žurnālistikā, informēja Eiropas Parlamenta (EP) preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Par godalgoto darbu 

Nopludināti saraksti ar vairāk nekā 50 000 tālruņu numuriem, ko izspiegošanai bija atlasījuši Izraēlas uzņēmuma “NSO Group” klienti, liecina par šīs tehnoloģijas sistemātisku ļaunprātīgu izmantošanu vairāku gadu garumā. Konsorcija “Forbidden Stories” un organizācijas “Amnesty International” rīcībā nonāca saraksti ar tālruņu numuriem, kurus “NSO Group” klienti kopš 2016. gada izsekojuši vairāk nekā 50 valstīs.

Projektā “Pegasus” iesaistījušies žurnālisti — vairāk nekā 80 reportieri no 17 plašsaziņas līdzekļu organizācijām 10 valstīs, kuru darbu koordinēja “Forbidden Stories” un tehniski atbalstīja organizācijas “Amnesty International” drošības laboratorija, — analizēja šos tālruņu numuru sarakstus, tādējādi gūstot līdz šim vēl nepieredzēta mēroga ieskatu novērošanas rīka “Pegasus” aizkulisēs.

“Forbidden Stories” konsorcijs atklāja, ka pretēji tam, ko “NSO Group” apgalvojusi jau ilgus gadus, tostarp nesen klajā nākušā pārredzamības ziņojumā, tās radītā spiegošanas programmatūra tikusi plaši izmantota ļaunprātīgos nolūkos. Nopludinātie dati liecina, ka izspiegošana bijusi vērsta pret vismaz 180 žurnālistiem vairākās valstīs, tostarp Indijā, Meksikā, Ungārijā, Marokā un Francijā. Citu potenciāli izspiegoto personu vidū bijuši arī cilvēktiesību aizstāvji, akadēmisko aprindu pārstāvji, uzņēmēji, juristi, ārsti, arodbiedrību līderi, diplomāti, politiķi un vairāku valstu vadītāji.

Svinīgo balvas piešķiršanas ceremoniju, kas norisinājās EP Preses centrā, atklāja EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli.

Laikposmā no šā gada 22. jūnija līdz 1. septembrim, kad norisinājās pieteikšanās konkursam, savus plašsaziņas līdzekļos publicētos vai pārraidītos darbus žūrijai bija iesnieguši vairāk nekā 200 žurnālisti no 27 Eiropas Savienības (ES) valstīm.

Pārstāvot konkursa žūriju, kurā darbojās 29 locekļi no visas Eiropas, Starptautiskās Žurnālistu federācijas ģenerālsekretārs Entonijs Belangers pasniedza 20 000 eiro vērto naudas balvu konsorcija pārstāvjiem Sandrinei Rigo un Lorānam Rišāram.

Konsorcijā "Forbidden Stories" apvienojušies žurnālisti, kuri apņēmušies veikt pētījumus par nogalinātiem, ieslodzītiem vai draudus saņēmušiem žurnālistiem. Kopš konsorcija izveides 2017. gadā "Forbidden Stories'' kopā ar domubiedriem pievērsušies gan Dafnes Karuanas Galicijas darbībai, gan žurnālistiem, kuri tikuši noslepkavoti, pētot Meksikas karteļu pastrādātos noziegumus pret vidi.

"Forbidden Stories" sadarbības tīklā darbojas vairāk nekā 30 ziņu organizācijas visā pasaulē un teju 100 žurnālisti, kas neapgāžami tic sadarbīgai žurnālistikai.

“Forbidden Stories” paveiktais darbs izpelnījies prestižas godalgas un apbalvojumus visā pasaulē, tostarp Eiropas Preses balvu un Džordža Polka balvu.

EP pārstāvis norādīja, ka Dafnes Karuanas Galicijas vārdā nosauktā balva tika izveidota 2019. gada decembrī ar EP Prezidija lēmumu, tā godinot maltiešu pētnieciskās žurnālistes un blogeres, korupcijas apkarošanas aktīvistes Dafnes Karuanas Galicijas piemiņu. Dafne Karuana Galicija gāja bojā 2017. gadā, eksplodējot viņas automašīnā ievietotam spridzeklim.

Balvu paredzēts pasniegt ik gadu oktobra vidū, tā pieminot Dafnes Karuanas Galicijas slepkavības dienu — 16. oktobri. To piešķir par izcilu veikumu žurnālistikā, kas veicina vai aizstāv ES pamatvērtības: cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības. Šogad šī balva tiek pasniegta pirmo reizi.

Uz Dafnes Karuanas Galicijas balvu var pretendēt jebkuras valstspiederības profesionāli žurnālisti un profesionālu žurnālistu komandas. Lai piedalītos konkursā, jāiesniedz padziļināta tvēruma pētnieciskās žurnālistikas darbi, kas publicēti vai pārraidīti plašsaziņas līdzekļos kādā no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Balvas mērķis ir atbalstīt profesionālos žurnālistus, kuri ar savu darbu palīdz aizsargāt brīvību, vienlīdzību un iespējas, un akcentēt profesionālās žurnālistikas nozīmi šajā svarīgajā cīņā.

Darbus vērtē neatkarīga žūrija, kuras sastāvā darbojas preses un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji no visām 27 ES dalībvalstīm, kā arī svarīgāko Eiropas žurnālistu apvienību pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt