Pasaules panorāma

Covid-19 izplatība Eiropā - joprojām atšķirīga

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Izraēlas panākumi cīņā ar Covid-19

Covid-19 vakcinācijas veiksmes stāsts: Izraēla jau sasniegusi pūļa imunitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Cīņā pret Covid-19 pandēmiju Izraēla ir veiksmes stāsts, jo ar koronavīrusu inficēto skaits šajā Tuvo Austrumu valstī ir samazinājies līdz minimumam. Cilvēkiem, kuri ir saņēmuši vakcīnu pret Covid-19, ir ļauts apmeklēt lielveikalus, kinoteātrus un kultūras pasākumus.

Pateicoties sekmīgai vakcinācijas kampaņai, kopš janvāra, kad Izraēlā bija saslimstības augstākais punkts, inficēto skaits sarucis par 96%, smagi slimo skaits samazinājies par 90% un nāves gadījumu skaits sarucis par 85%.

Izraēlas medicīnas eksperti spriež, ka šajā valstī jau varētu būt sasniegta tā sauktās “pūļa imunitātes” robeža (ap 70% no iedzīvotāju skaita). Mediķi vēsta, ka no 9,2 miljoniem valsts iedzīvotāju 56% ir saņēmuši vakcīnu pret Covid-19, bet vēl 15% jau pārcietuši šo slimību.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Izraēlā pirmo Covid-19 gadījumu konstatēja pirms nedaudz vairāk nekā gada, februārī, un pēc tam tā piedzīvoja trīs smagus vīrusa uzbrukuma viļņus, kas sakrita ar pamatīgu valdības krīzi un jaunām vēlēšanām. Viss kļuva arvien sliktāk, par spīti stingrajiem ierobežojumiem.

Iepirka visas pieejamās vakcīnas

Situācija sāka mainīties uz labo pusi, kad atbildīgās iestādes sadarbībā ar ekspertiem nekavējoši sāka iepirkt Covid-19 vakcīnas, kas pamazām parādījās tirgū.

Izraēlas valdība bija pasūtījusi tik daudz “Pfizer”, “AstraZeneca” un “Moderna” devu, lai pietiktu pilnīgi visiem iedzīvotājiem un vēl paliktu pāri.

Jāņem vērā, ka Izraēla bija viena no investoriem “Moderna” vakcīnas izstrādē, savukārt “Pfizer” izraudzījās Izraēlu kā prioritāro valsti vakcīnas izmēģināšanai, noslēdzot vienošanos, ka Izraēla ziņos un rūpīgi reģistrēs vakcinēšanās gaitu, vēstot, piemēram, par iespējamām vakcīnas blaknēm.

Vakcinēšanās kārtība Izraēlā bija stingra, to sāka ar medicīnas personālu un īpašām pacientu riska grupām, pedagogiem, sociālajiem darbiniekiem, līdz pakāpeniski potes varēja saņemt visi pārējie iedzīvotāji. Trīs nedēļu laikā Izraēla spēja sapotēt pusotru miljonu iedzīvotāju.

Taču tas nenozīmē, ka viss gāja pilnīgi gludi un Izraēlā nav pretestības pret potēšanos. Vakcinēties vietām atteikušies arī reģionālo slimnīcu ārsti.

"Zaļā pase" kā motivators

“Pārliecinātu vakcīnu pretinieku domas nav iespējams mainīt, bet ir arī cilvēki, kas ir nobijušies no vakcīnām, to blaknēm, ir lasījuši arī dažādas viltus ziņas, un viņi izvēlas pagaidīt vēl kādu mēnesi,” stāsta Izraēlas Veselības ministrijas pārstāvis Ašers Šalmons.

“Viņus ir vērts pārliecināt un stāstīt, kas ir patiesība un kas – meli. Tam jānotiek godīgi un caurspīdīgi, atklātās diskusijās. Un, ja jūs to darāt, jums izdosies.”

Izraēlā plašās vakcinācijas popularizēšanas kampaņās iesaistīti arī sabiedrībā zināmi cilvēki, bet lielisks motivators ir bijis vakcinācijas sertifikāts jeb tā sauktā “Zaļā pase”, kas vakcinētajiem cilvēkiem ļauj apmeklēt sabiedriskos pasākumus, kas arvien vairāk kļūst pieejami.

“Ja jūs vēlaties apmeklēt restorānu, sporta zāli, kultūras pasākumus vai koncertu, jums ir jāparāda “Zaļā pase”, un tas tiešām motivē cilvēkus.

Uzreiz saku, tas nav vienkārši, jo piemēram, Augstākajā tiesā ir iesniegta prasība pret valdību, lai pieprasītu apturēt cilvēku diskriminēšanu un sadalīšanu vakcinētajos un tajos, kas nav potēti,” stāsta Veselības ministrijas pārstāvis Šalmons.

Palestīnieši paliek bešā

Izraēlas valdība gan tiek kritizēta par to, ka pret Covid-19 raiti tiek vakcinēti izraēlieši, savukārt palestīniešiem vakcīnas nav pieejamas. ANO cilvēktiesību komisāra birojs uzsvēris, ka Izraēlas kā okupācijas varas pienākums ir rūpēties arī par palestīniešu vakcināciju. Savukārt Izraēlas valdība iebilst, ka par to jārūpējas palestīniešu pašpārvaldei.

Izraēlas amatpersonas apgalvo, ka arī viņu interesēs ir, lai pēc iespējas ātri tiktu vakcinēti palestīniešu teritorijās dzīvojošie, kas ik dienu šķērso kontrolpunktus, lai nokļūtu darbā Izraēlā, līdz ar to Telaviva ir piegādājusi vakcīnas daudziem tūkstošiem palestīniešu medicīnas darbinieku un uzņēmēju, kuri strādā abās robežas pusēs.

Palestīnai vakcīnas ziedojusi arī Krievija un Ķīna, un tā saņem vakcīnas arī “Covax” programmā. Taču vakcinācijas temps ir salīdzinoši lēnāks, nekā Izraēlā, slimnīcas vietām joprojām ir pārpildītas un daudzviet noteikta komandantstunda.

Savukārt Izraēla jau nākamnedēļ varētu spert vēl vienu soli uz priekšu un atteikties no prasības lietot sejas maskas ārpus telpām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti