Covid-19 vairo jau esošo spriedzi Ukrainā

ANO humānās palīdzības biroja amatpersonas ceļ trauksmi par situāciju Austrumukrainā. Tiek norādīts, ka Covid-19 ierobežojumi tur draud izraisīt humānu krīzi. Vīrusa izplatības dēļ Ukrainas nekontrolētā valsts daļa gandrīz pilnībā nošķirta no ārpasaules. Turklāt laikā, kad valstis aizņemtas ar jaunā koronavīrusa izplatības apturēšanu, Austurmukrainā joprojām turpinās apšaudes.

Ukrainas veselības sistēma Covid-19 izplatības dēļ vietām sasniegusi maksimālo kapacitāti. Lai gan kopējais inficēto skaits Ukrainā ir 16 tūkstoši, kas ir mazāk nekā pēc iedzīvotāju skaita četrreiz mazākajā Baltkrievijā, pandēmija Ukrainu skārusi smagā laikā. Arī veselības aprūpe līdzīgi kā pārējā valsts atrodas reformu un pārejas procesā. Turklāt sarežģītā ekonomiskā situācijā.

"Mums šeit nav neviena infekciju slimību speciālista. Aizbrauca uz karantīnas kursiem, taču inficējās pats. Tagad ir pacients pirmajā palātā," stāsta Počajivas pilsētas ārsts Ivans Venžunovičs.

Taču kā norāda Apvienoto Nāciju Organizācija – vēl neapskaužamākā situācijā pašlaik atrodoties iedzīvotāji Ukrainas nekontrolētajā teritorijā valsts austrumos. Šīs teritorijas vīrusa izplatības dēļ tagad faktiski ir izolētas no ārpasaules, lai gan pirms tam simtiem tūkstoši cilvēku savu dzīvi un iztiku bija pakārtojuši kontrolpunktu regulārai šķērsošanai.

"Daži izņēmumi humānu mērķu vārdā ir izdarīti kontroles punktu abās pusēs. Taču šie izņēmumi kopš marta knapi pārsnieguši 300 cilvēkus, lai gan iepriekš katru mēnesi kontroles punktus šķērsoja 900 tūkstoši cilvēku. Īpaši apdraudēti ir vecāka gadagājuma cilvēki, jo nevar iegūt pensijas Ukrainas valdības kontrolētajā pusē," atzina ANO Humānās palīdzības koordinācijas biroja runasvīrs Jenss Lērke.

Lai gan civiliedzīvotāju plūsma faktiski apstājusies, ieroči Austrumukrainā gan nav apklusuši. Ukraina ziņo par regulāriem pamiera pārkāpumiem pēdējās nedēļas laikā un ievainotiem karavīriem.

Kā skaidro Kijevas Mohilas akadēmijas profesors Oleksijs Haraņs – vīrusa izraisītās ekonomiskās problēmas kopā ar ilgstošo strupceļu Ukrainas austrumos rada būtiskas politiskas problēmas prezidenta Volodimira Zelenska komandai.

"Neraugoties uz to, ka Zelenskis nācis klajā ar virkni uz mieru virzītu iniciatīvu un iet uz piekāpšanos, uz kompromisiem, kas tiek pieņemts ļoti sāpīgi mūsu valsts iekšienē, Krievija turpina apšaudes Donbasā. Un pat vairāk – mirušo un ievainoto skaits šā gada sākumā ir pat augstāks nekā 2019. gada sākumā. Situācija ir bīstama, jo Zelenska komanda kļūst par savas miermīlīgās retorikas ķīlniekiem," uzsvēra Kijevas Mohilas akadēmijas profesors Oleksijs Haraņs.

Jaunākās socioloģiskās aptaujas liecina, ka prezidenta Zelenska reitings nokrities līdz 42%, lai gan tikai pirms gada vēlēšanās viņu atbalstīja 73% vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti