Covid-19 upuru skaits pasaulē pieaug; EK rosina risināt krīzi uz Eiropas iekšējām robežām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Pasaules valstis turpina ieviest dažādus piesardzības pasākumus, lai censtos ierobežot koronavīrusa Covid-19 izplatību. Par spīti tam, vairākās Eiropas valstīs bojā gājušo skaits turpina pieaugt. Pirmie nāves gadījumi konstatēti arī Somijā un Lietuvā. Savukārt Eiropas Komisija rosina dalībvalstis aktīvāk domāt par krīzes situācijas risināšanu uz Eiropas iekšējām robežām. 

Covid-19 upuru skaits pieaug; EK rosina risināt krīzi uz Eiropas iekšējām robežām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Līdz sestdienas pēcpusdienai visā pasaulē ir reģistrēti nedaudz vairāk kā 277 tūkstoši Covid-19 saslimšanas gadījumu 164 valstīs. No slimības radītajām komplikācijām ir miruši nu jau gandrīz 12 tūkstoši cilvēku. Cenšoties ierobežot vīrusa izplatību, valstis turpina ieviest dažādus piesardzības pasākumus - no pilnīgiem pulcēšanās aizliegumiem un sabiedrisko vietu slēgšanas līdz komandantstundām un aicinājumiem atturēties no iziešanas uz ielas. Ir aprēķināts, ka dažādiem ierobežojumiem pakļauto personu skaits visā pasaulē pašlaik ir pietuvojies miljardam. Pasaules Veselības organizācija ir brīdinājusi, ka riskam ir pakļauti ne tikai gados veci cilvēki, īpaši norādot jauniešiem, ka arī viņi nav neievainojami.

Vissmagākā situācija Eiropā un arī pasaulē kopumā joprojām ir Itālijā, kur bojā gājušo skaits ir pārsniedzis četrus tūkstošus. Arī Spānijā kārtējo reizi uzstādīts antirekords, diennakts laikā konstatēto nāves gadījumu skaitam palielinoties par 32 procentiem, un tur bojā gājušo skaits pārsniedzis 1300.

Pirmie Covid-19 izraisītie nāves gadījumi konstatēti arī Lietuvā un Somijā. Visai sarežģīta situācija sāk veidoties Igaunijā, kur saslimušo skaits pārsniedzis trīssimt. Vietējās veselības aizsardzības iestādes atzīst, ka dienā var veikt tikai aptuveni tūkstoti pārbaužu jeb aptuveni pa diviem testiem no katra ģimenes ārsta prakses. Palīdzības saucieni nāk arī no Kurasāres slimnīcas, kur liela daļa no personāla atrodas karantīnā. Taču vienlaicīgi Igaunija ir atvieglojusi iespējas Igaunijas un Latvijas iedzīvotājiem darba dēļ šķērsot robežu.

Situācija uz robežām joprojām ir sarežģīta citur Eiropā. Lai arī atsevišķās valstīs ir panākti risinājumi, Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena ir aicinājusi uz vēl ciešāku sadarbību un izlēmīgu valstu līderu rīcību.

"Uz dažām robežām mums ir desmitiem kilometru gari sastrēgumi un robežas šķērsošanai nepieciešams gaidīt vairāk par 24 stundām. Daudzi Eiropas pilsoņi joprojām nevar atgriezties mājās, un kravas automašīnas ar svarīgām medicīnas un pārtikas preču kravām ir bloķētas. Ir svarīgi to atrisināt tagad, krīzes pašā sākumā. Tāpēc es situācijai ļoti rūpīgi sekoju, tostarp izmantojot "Copernicus" satelītu attēlus. Man ir bijušas arī sarunas ar vairāku nacionālo valdību vadītājiem, un jau ir vērojama pozitīva notikumu attīstība," norādīja Urzula fon der Leiena.

Pēc Urzulas fon der Leienas vārdiem, par kaimiņvalstu pragmatiskas sadarbības piemēru var uzskatīt situāciju uz Slovēnijas un Horvātijas robežas, kur ir atrisināta sastrēgumu problēma. Situācija uzlabojas arī uz Polijas robežām, bet problēmas vēl nepieciešams risināt uz Ungārijas un Rumānijas robežas.

Tikmēr Uhaņas pilsētā Ķīnā, ko uzskata par vīrusa izcelšanās epicentru, jau trešo dienu pēc kārtas nav konstatēts neviens jauns inficēšanās gadījums. Vietējās varas iestādes pamazām sāk atvieglot bargos ceļošanas aizliegumus un, kā paziņojusi Pasaules Veselības organizācija, Ķīnas veiksmīgā darbība dod pārējai pasaulei cerību par to, ka pat vissmagāko situāciju var pavērst citā virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti