Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

ASV priekšvēlēšanu finiša taisnē – Covid19 kaislības

Covid-19 pirmais, otrais un trešais uzvaras gājiens

Covid-19 pasaulē: Eiropā cīnās ar otro uzliesmojumu, ASV runā par trešo

Pandēmijas izplatība sasniedz kārtējos apaļos skaitļus. Kopumā visā pasaulē ar Covid-19 inficējušies vairāk nekā 40 miljoni cilvēku, 30 miljoni no viņiem izveseļojušies. Globāli var redzēt, ka inficēšanās gadījumu skaits kopš vasaras beigām pakāpeniski pieaug, turklāt pēdējo nedēļu laikā īpaši strauji tieši Eiropā. Savukārt mirstība no Covid-19 vismaz smagāk skartajās valstīs pagaidām nav bijusi tik augsta kā pavasarī, taču jau tagad vērojamas ievērojamas un būtiskas atšķirības starp valstīm un reģioniem.
  • ASV

ASV pašlaik tiek runāts jau par trešo uzliesmojumu, teju ik dienu palielinoties inficēšanās un slimnīcās nonākušo pacientu skaitam.

  • Spānijā un Francija

Eiropas Savienībā (ES) valstis cīnās ar īpaši strauju otro uzliesmojumu. Starp ES dalībvalstīm augstākie saslimšanas rādītāji Francijai un Spānijai. Un abās valstīs atspoguļojas visplašāk izplatītā tendence Rietumeiropā – mirušo skaits pagaidām ir zemāks nekā pavasarī. Tolaik arī atsevišķos reģionos, piemēram, Lombardijā Itālijā, veselības aprūpes sistēma bija maksimāli noslogota. 

  • Lielbritānija

Taču bažas par šī scenārija atkārtošanos Rietumeiropā spēcīgi atbalsojas arī tagad, piemēram, Lielbritānijas pilsētā Mančestrā un tās apkārtnē, kur izgaismojas arī viena no Covid-19 sociālajām blaknēm. 

Vīruss visstraujāk izplatās nabadzīgākajos Anglijas ziemeļos. Līdz ar to tur arī stingrākie ierobežojumi un bažas par sociālekonomiskās plaisas palielināšanos.

"Sākumā, kad visi slēdzām valsti, to varēja saprast. Visi to darījām svarīga iemesla dēļ. Taču tagad iemesli ir atšķirīgi, izskatās, ka mūs gandrīz vai sadala un šķeļ," sacīja Braidvelas kroga īpašniece Fiona Hornsbija.

  • Čehija

Tikmēr vairākās Centrāleiropas valstīs, īpaši Polijā un Čehijā, otrais inficēšanās uzliesmojums ir izteikti lielāks par pirmo. Un arī letālo gadījumu skaits turpina tikai pieaugt. Pavasarī pagaidu slimnīcas cēla Spānija, bet tagad to dara Čehijā, kuras valdība, piemēram, steigšus pasūtījusi vairāk nekā 1600 papildu slimnīcu gultu. 

"Biznesa cikls parasti ir gadu vai 18 mēnešu ilgs. Šajā gadījumā tās bija divdesmit četras stundas. Parakstīsim vienošanos šodien un sāksim piegādāt gultas rīt," klāstīja uzņēmuma "Linet" izpilddirektors Tomass Kolars.

Par sabiedrībā valdošo spriedzi Covid-19 dēļ Čehijā atgādināja dramatiskas sadursmes starp ierobežojumu pretiniekiem un policiju.

  • Krievija

Bet epidemioloģiski dramatiskākā situācija mūsu kontinentā ir ārpus ES, taču tepat blakus mums – kaimiņvalstī Krievijā. Otrais uzliesmojums gan skaitliski, gan pēc nāves gadījumu skaita ir izteikti straujāks un spēcīgāks.

  • Brazīlija un Argentīna

Latīņamerika šķietami cīnās vēl ar pirmo uzliesmojumu, kas redzams, piemēram, Brazīlijā, taču Argentīnā tieši pēdējā nedēļā situācija ievērojami pasliktinās. Vīruss sasniedzis pat Ušvajas pilsētu, dēvētu par "pasaules malu" vien 1000 kilometru attālumā no Antarktīdas. Tūristi, kas vēlējās apskatīt ledus kontinentu, līdz ar atcelto aviosatiksmi atstāti neapskaužamā situācijā.

"Viņi saka, ka varēšu doties prom 2021. gada martā, bet tas ir par vēlu, tad nevarēšu pamest šo vietu ziemas sākšanās dēļ.

Vai tas nozīmē, ka man te jāpavada vēl gads? Tas nav iespējams!" sacīja Francijas pilsone Žoela Paulēva.

  • Indija un Ķīna

Āzijā pirmā viļņa augstākais punkts lēnām pārvarēts reģiona vissmagāk skartajā valstī Indijā, bet uz globālā fona joprojām īpaši izceļas valstis – pirmrindnieces cīņā ar Covid-19, tostarp Covid-19 izcelsmes valsts Ķīna, kuru otrais uzliesmojums tā arī nav sasniedzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt