Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Cepurīti un grupu «Ārpilsētas sakars»

Rīta Panorāma

Rojā sākas festivāls «ROJAL»

Covid-19 ierobežojumu dēļ kļūst populārs «Virtuālais Hādžs»

Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ kļūst populārs virtuālais hādžs

Šonedēļ islāmticīgie atzīmē hādžu – svētceļojumu, kas ir viens no šīs ticības pīlāriem un kurā uz svēto pilsētu Meku parasti ik gadu dodas miljoniem islāmticīgo. Taču Covid-19 pandēmijas  ierobežojumu dēļ šogad Meku apmeklēt būs iespējams tikai tūkstotim vietējo musulmaņu. Taču kāda virtuālā studija Vācijā piedāvā risinājumu – doties virtuālā reliģiskajā ceļojumā.   

Covid-19 ir nesis jau daudzas vēsturiskas pirmās reizes, pārsvarā ar negatīvu pieskaņu, un tā pirmo reizi Saūda Arābijas vēsturē šogad ārzemniekiem būs slēgtas durvis uz svēto pilsētu Meku. Šis svētceļojums ir viens no islāma pīlāriem, reizi dzīvē tas būtu jāveic katram musulmanim, ja vien ir tāda iespēja, un katru gadu to izmanto aptuveni divarpus miljoni islāmticīgo no visas pasaules, kas šogad nebūs iespējams.

Bet vai ir kāds ir risinājums tiem, kas šogad to nevar izdarīt Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu vai citu iemeslu dēļ? Kāds Vācijas pilsētā Bonnā bāzēts virtuālās realitātes uzņēmums ir pārliecināts, ka - jā!

Un piedāvā virtuālu svētceļojumu speciāli izveidotā, interaktīvā lietotnē ar nosaukumu “Musulmanis 3D”. Reizē tā ir arī virtuāla tūre, kurā lietotājus informē par islāma dzīvesveida vēsturi un rituāliem.

“Šāda ideja man nāca prātā, jo es desmit gadus piedalījos videospēļu veidošanā un esmu kaislīgs “geimeris”! Vienā brīdī es iedomājos – vai ir kas virtuāls, kur es varu iepazīt pats savu kultūru un vēsturi? Videospēles, kuras es biju redzējis līdz tam brīdim un bija kaut kādā veidā saistītas ar islāmu, lielākoties bija kara spēles. Tajās musulmaņi bija sliktie, kuri jānošauj,” stāstīja “Bigitec” ģenerālmenedžeris Bilals Čbibs.

Šai idejai ātri vien atradās sekotāji. Virtuālajā svētceļojumā pirmo reizi varēja doties pērnā gada janvārī un līdz šim brīdim lietotni lejuplādējuši vairāk nekā miljons lietotāju. Turklāt Covid-19 ierobežojumu dēļ interese par “Musulmani 3D” (Muslim 3D) ir krietni pieaugusi.

Tomēr izstrādātāji arī atzīst, ka tas ir drīzāk virtuāls, informatīvs muzejs.

“Es nedomāju, ka ar to varēs aizstāt svētceļojumu, jo daļa no rituāla ir fiziski būt Mekā, uzvilkt tās drēbes un apmeklēt vietas, kurām mēs piešķiram reliģisku nozīmi. Taču tas noteikti ir rīks, kas ļauj šīs vietas vismaz apskatīt alternatīvā veidā,” atzina Čbibs.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti