Covid-19 pandēmijas dēļ Lielbritānijā ievērojami sarucis veikto operāciju skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Britu zinātnieku pētījums liecina, ka Covid-19 pandēmijas dēļ pagājušogad Lielbritānijas slimnīcās veikts daudz mazāk operāciju, turklāt nereti atliktas arī steidzamas operācijas, kas būtu nepieciešamas vēža un citu bīstamu slimību ārstēšanai.

Pētījums ir publicēts medicīnas žurnālā “British Journal of Anaesthesia”. Tā autori vēsta, ka pagājušogad Anglijā un Velsā veikts par 1,57 miljoniem mazāk operāciju, bet šogad līdz gada beigām šis skaitlis varētu sasniegt 2,4 miljonus.

Sekas būs jūtamas vēl ilgi

Operācijas nācies atlikt, jo Lielbritānijas slimnīcas bija pārāk noslogotas, sniedzot palīdzību Covid-19 pacientiem. Ķirurgi bija tik pārslogoti, ka nācies atlikt pat ap 108 000 operāciju, kas tiek uzskatītas par neatliekamām: apendicīta operācijas, kājas lūzumu ārstēšana, sirds operācijas. Tāpat atliktas arī ap 92 000 operāciju, kas uzskatāmas par steidzamām (jāveic 28 dienu laikā): piemēram, operācijas vēža ārstēšanai, smadzeņu audzēju izņemšana u.c.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, veikto operāciju skaits šajās kategorijās krities par attiecīgi 13,4% un 23%.

“Miljoniem cilvēku vēl daudzus gadus izjutīs sekas no ķirurģiskās ārstēšanas pārtraukumiem, kas aprakstīti mūsu pētījumā,” vēsta viens no pētījuma autoriem Tomass Dobss no Svonzi universitātes (Swansea University) Velsā.

“Vēža slimniekiem kavēšanās ar diagnozi un ķirurģisko ārstēšanu izraisīs mirstības pieaugumu. Savukārt tiem, kas gaida rindā uz mazāk steidzamām operācijām, var nākties piedzīvot stāvokļa pasliktināšanos, dažas operācijas būs grūtāk veicamas un ar mazākām izredzēm uz panākumiem,” secina Dobss.

Daļēji steidzamo operāciju, piemēram, žultsakmeņu izņemšanas, skaits pagājušogad sarucis par 36%, savukārt par 52% mazāk tika veiktas plānveida jeb izvēles operācijas: gūžas vai ceļu nomaiņa, krūts rekonstrukcija u.c. Šādas operācijas būtu jāveic trīs mēnešu laikā, kopš pacients saņēmis nosūtījumu uz operāciju.

Pandēmijas aizmirstie upuri

Anglijas Veselības aizsardzības dienests (NHS) gan kritizējis pētījuma secinājumus. “Šis pētījums nepareizi salīdzināja datus šādā veidā, jo operāciju samazinājums noticis tādēļ, ka mazāk cilvēku meklēja šāda veida palīdzību,” apgalvo dienesta pārstāvis.

NHS dati rāda, ka rindā uz medicīniskās palīdzības saņemšanu slimnīcā gaida vairāk nekā pieci miljoni Anglijas iedzīvotāju. Viena no viņiem ir 25 gadus vecā Izabella O’ Braiena, kurai nepieciešams veikt sirds operāciju.

“Es gaidu rindā jau kopš februāra vidus. Tagad ir jūnijs, tātad pagājuši jau četri mēneši, bet es joprojām nezinu, kad būs iespējams veikt operāciju,” laikrakstam “The Guardian” stāsta Izabella.

Pētījuma autori atzīst, ka operāciju skaita samazināšanās bija neizbēgama, jo slimnīcām nācās ārstēt daudzus Covid-19 pacientus, no kuriem daudzi nonāca reanimācijas nodaļā. Taču, pēc pētījuma autoru domām, nepieciešams atrast līdzsvaru, lai ķirurģijas pacienti nekļūtu par pandēmijas “aizmirstajiem upuriem”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti