Covid-19 pandēmijas apturēšanai mudina sekmēt vakcinācijas apjomu kāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāk nekā divus gadus pasaulē ir izsludināta koronavīrusa Covid-19 pandēmija. Daudzas valstis atcēlušas vairumu pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumu, lai gan bīstamā vīrusa izplatība nav apturēta. Covid-19 joprojām ik dienu atņem dzīvību tūkstošiem cilvēku visā pasaulē. Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) vērsa uzmanību uz vīrusa augsto izplatību Āzijā un Eiropā, kā arī mudināja darīt vairāk, lai nodrošinātu ar Covid-19 vakcīnām pasaules nabadzīgākās valstis.

Covid-19 pandēmijas izbeigšanai mudina sekmēt vakcinācijas apjomu kāpumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Par atceltajiem Covid-19 ierobežojumiem Latvijā lasi šeit:

No 1. aprīļa atceļ gandrīz visus Covid-19 ierobežojumus. Kur vēl tie ir spēkā?

Klikšķini uz teksta vai bildes!

Plaša izplatība Āzijā

Saskaņā ar ANO sniegtajiem datiem aizvadītajā nedēļā ik dienu visā pasaulē reģistrēja vidēji 1,5 miljonus jaunu inficēšanās gadījumu ar Covid-19. Plaša vīrusa izplatība novērojama Āzijā. Ņemot vērā kopējo jaunatklāto saslimšanas gadījumu skaitu, reģiona līderes pagājušajā nedēļā bija Dienvidkoreja un Vjetnama.

Āzijas pēc iedzīvotāju skaita lielākajā valstī Ķīnā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits joprojām ir salīdzinoši neliels, taču tur vīrusa izplatības ierobežošanai izmanto drakoniskus līdzekļus.

To uz savas ādas izjūt megapoles Šanhajas 25 miljoni iedzīvotāju, kuri jau trīs nedēļas ir pavadījuši ļoti stingrā karantīnā.

Vīrusa visvairāk skartajos pilsētas rajonos cilvēkiem sāk trūkt pārtikas un citu pirmās nepieciešamības preču. Neraugoties uz bargajiem piesardzības pasākumiem, Šanhajā ik dienu atklāj aptuveni 25 tūkstošus inficēšanās gadījumu.

Eiropā rādītāji ir augsti, bet samazinās

Eiropā jau vairākas nedēļas pēc kārtas ir samazinājies jaunatklāto Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits un vīrusa izraisīto nāves gadījumu skaits. Tomēr inficēšanās rādītāji reģionā saglabājas augsti.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionā, kurā ietilpst arī Krievija un Centrālāzijas valstis, pēdējās nedēļas laikā reģistrēti vairāk nekā 3,4 miljoni Covid-19 inficēšanās gadījumi un vairāk nekā deviņi tūkstoši vīrusu izraisīti nāves gadījumi.

Neraugoties uz joprojām plašo Covid-19 izplatību, virkne Eiropas valstu atcēlušas vairumu ierobežojumu. Kopš pagājušās sestdienas gandrīz nekādi ierobežojumi nav spēkā arī tūristu iecienītajā Horvātijā.

Tomēr valsts iedzīvotāji saglabā piesardzību.

Modrs ir arī kāds Horvātijas galvaspilsētas Zagrebas iedzīvotājs. "Mēs vēl neesam pārvarējuši pandēmiju. Šis vīruss joprojām ir bīstams. Esmu saņēmis trīs Covid-19 vakcīnas devas. Ja tas būs nepieciešams, tad es vakcinēšos vēl. Es zinu, ka ir nepieciešams vakcinēties, jo es vairākas reizes esmu potējies pret gripu un kopš tā laika nekad neesmu saslimis ar šo slimību. Pirms tam es vairākas reizes slimoju ar gripu un cietu no spēcīga drudža," kungs sacīja Horvātijas sabiedriskajai televīzijai.

Vakcīnu loma izejā no pandēmijas

Eksperti uzskata, ka vakcīnas ir galvenais līdzeklis, kas ļaus pasaulei pārvarēt Covid-19 pandēmiju,

taču joprojām daudzās valstīs ir zemi vakcinācijas rādītāji.

ANO ģenerālsekretāra palīgs Teds Čaibans, kurš ir atbildīgs par vakcinācijas pret Covid-19 veicināšanu pasaulē, šonedēļ informēja, ka kopš janvāra to valstu skaits, kurās pret Covid-19 ir vakcinēti tikai 10% vai vēl mazāk iedzīvotāju, ir samazinājies no 34 uz 18. Uzstājoties ANO Drošības padomē, Čaibans mudināja būtiski palielināt vakcinācijas apjomus pasaulē, lai izbeigtu pandēmiju.

"2022. gadā mums ir jārīkojas strauji, lai paātrinātu vakcinācijas gaitu. Iespēju logs pamazām aizveras. Mēs riskējam zaudēt impulsu un ciest neveiksmi mēģinājumos nodrošināt vakcīnu taisnīgumu," sacīja Čaibans.

Viņš turpināja: "Nākamie seši mēneši būs ļoti nozīmīgi. Visā pasaulē ir izlietots vairāk nekā 11,1 miljards Covid-19 vakcīnu devu. 124 no 194 PVO dalībvalstīm ir savakcinēti vairāk nekā 40% iedzīvotāju, bet 51 valstī savakcinēto iedzīvotāju daudzums pārsniedz 70%. Tajā pašā laikā valstīs ar zemiem ienākumiem ir savakcinēti tikai 11% iedzīvotāju. Pasaules Veselības organizācijas Āfrikas reģionā nav savakcinēti 83% iedzīvotāju, bet Vidusjūras reģionā, kurā ietilpst arī Afganistāna, vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu nav saņēmuši 51% iedzīvotāju."

ANO Bērnu fonda paspārnē izveidotās globālās vakcīnu izplatīšanas programmas "Covax" mērķis ir panākt, ka līdz jūnijam 92 pasaules nabadzīgākajās valstīs pret Covid-19 būtu savakcinēti vismaz 70% iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti