Pasaules panorāma

Kāpēc cilvēki no Irākas dodas uz Baltkrieviju iekļūšanai ES ?

Pasaules panorāma

Polijā atteikšanās no oglēm norit smagi

Pēc pusotra gada pārtraukuma Austrālija atver savas robežas

Covid-19 omikrona variants apgrūtina Austrālijas plānus par robežu atvēršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijas laikā Austrālija ieviesa vienus no stingrākajiem ierobežojumiem pasaulē; Austrālijas pilsoņiem bija nepieciešama īpaša atļauja, lai ieceļotu un izceļotu no valsts. Vakcinācijas kampaņa devusi iespēju samazināt ierobežojumus un atvērt robežas, taču jaunais Covid-19 omikrona variants atkal apgrūtina šīs ieceres.

1. novembris daudziem Austrālijas pilsoņiem bija svētku diena, jo tā bija pirmā reize pusotra gada laikā, kad valsts atvēra savas robežas ārvalstīs dzīvojošajiem pilsoņiem. Satikšanos ar mammām, tētiem, radiniekiem un draugiem šie cilvēki bija gaidījuši ļoti ilgi. Kadros no Sidnejas lidostas, kad tajā ielidoja reiss no Losandželosas, bija redzams patiess satikšanās prieks.

Sidnejas lidostā lidsabiedrības "Qantas" darbinieki sagaida pasažierus no Losandželosas
Sidnejas lidostā lidsabiedrības "Qantas" darbinieki sagaida pasažierus no Losandželosas

Covid-19 izplatība daudz mazāka nekā Latvijā

Austrālijas valdība bija paziņojusi, ka no decembra sākuma valstī varēs ieceļot arī tās personas, kurām valdība bija izsniegusi iebraukšanas vīzas pirms robežu slēgšanas. Tas nozīmē, ka uz salas varēs atgriezties ne tikai ārvalstu darbinieki, bet arī studenti.

Taču līdz ar ziņām par jaunā Covid-19 omikrona varianta parādīšanos šis termiņš ir pārcelts uz 15. decembri, un nav nekādu garantiju, ka tas vēl netiks pagarināts.

Covid-19 vakcinācijas statistika Austrālijā
Covid-19 vakcinācijas statistika Austrālijā

Austrālijā pret Covid-19 ir pilnībā vakcinēti 88% iedzīvotāju vecumā virs 16 gadiem. Stingrā robežkontroles politika, kā arī ierobežojumi valsts iekšienē ir palīdzējuši saglabāt salīdzinoši zemu Covid-19 izplatības līmeni.

Austrālijā ir 25,7 miljoni iedzīvotāju (aptuveni 14 reizes vairāk nekā Latvijā), bet ar Covid-19 inficēto un mirušo skaits bijis mazāks nekā Latvijā. Kopš pandēmijas sākuma Austrālijā reģistrēti ap 215 000 inficēšanās gadījumu, nedaudz vairāk kā 2000 cilvēku ir miruši ar Covid-19.

Tiesa gan, Austrālija saņēmusi arī daudz kritikas par ierobežojumiem. Kritiķi uzskata, ka tie bija pārspīlēti un vērtējami kā cilvēktiesību pārkāpums. Ierobežojumu dēļ daudzas ģimenes jau gandrīz divus gadus nevar satikt savus tuviniekus, daudziem nebija iespējas pat apmeklēt tuvinieku bēres.

Pirmos kovida gadījumus un robežas slēgšanu spilgti atceras arī Austrālijā dzīvojošā latviete Sveta Aliaga. Viņa stāsta, ka robežu aizvēršana ne tikai apturēja tūristu un studentu plūsmu, kas galvenokārt vērojama no Āzijas valstīm, bet arī darbinieku plūsmu, īpaši viesmīlības sektorā.

Austrālijā dzīvojošā latviete Sveta Aliaga
Austrālijā dzīvojošā latviete Sveta Aliaga

“Ne studenti varēja iebraukt, ne arī kvalificēts un nekvalificēts darbaspēks, kas ir “working holiday makers”. Tie ir cilvēki, kas uz gadu brauc uz citu valsti, strādā 20 stundas nedēļā un savieno ceļošanu ar darbu. Arī viņiem bija slēgtas robežas. Tā bija problēma, jo šis darbaspēks tiek izmantots lauksaimniecībā, augļkopībā, fermā, lai apkoptu lopus. Tas viss bija uz nekvalificētā darbaspēka pleciem,” stāsta Sveta.

Jaunzēlandē ir vēl stingrāki ierobežojumi

Pandēmijas sākumā Austrālijas valdība, lai maksimāli izvairītos no jaunu gadījumu transmisijas valsts iekšienē, ieceļotājus no Ķīnas uz divām nedēļām izolēja no pārējās sabiedrības, nosūtot viņus uz Austrālijas Imigrācijas centru Ziemassvētku salā.

Šo plānu kritizēja gan cilvēki, kurus izolē, gan arī medicīnas personāls. Vienlaikus, pieaugot kovida izplatībai, savas iekšējās robežas slēdza arī Austrālijas štati.

Līdzīgi kā mums bija Baltijas ceļošanas burbulis, tāpat tika izveidots arī īpašs Austrālijas un Jaunzēlandes burbulis, kas ļāva salīdzinoši vienkāršāk ceļot starp abām Okeānijas valstīm. Diemžēl arī šis burbulis plīsa.

“Jaunzēlande arī ir ciet. Tur ir vēl stingrāki noteikumi. Ja viņiem parādas divi, trīs inficētie... Jaunzēlandē es nodzīvoju divus gadus, un tie skaitās kā lauki, Austrālija ir kā lielpilsēta,” spriež Sveta

“Jaunzēlandē ir tā, ka viņiem ir pieci miljoni iedzīvotāji, viņi ir relaksēti. Kā parādījās divi, trīs inficētie, tā visa valsts aizgāja lokdaunā uz mēnesi.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti