Covid-19 Dienvidkorejas pieredze: iedzīvotāji maksimāli jāinformē par infekcijas ceļiem

Pirmdien, 23. martā, Dienvidkorejā tika reģistrēts vismazākais jaunu Covid-19 saslimšanu skaits. Dienvidkoreja ir otrā pandēmijā visstiprāk cietusī valsts Āzijā pēc Ķīnas, tomēr cerība, ka vīrusu infekcija tur atkāpjas, sāk izskatīties pavisam īsta. Dienvidkorejas pieredze, kā ierobežot epidēmiju, var izrādīties noderīga tajās valstīs, kur jaunu inficēto skaits joprojām bīstami pieaug, vēsta Rus.LSM.lv.

Dienvidkorejas universitātes profesors Dongseo Džanstins Fendoss  amerikāņu žurnālam “National Interest” skaidrojis, ka ir pirmie rezultāti, kas liecina par notikušo lūzumu vīrusa izplatībā valstī. Viņš uzskata, ka epidēmijas ierobežošanā svarīgi ir trīs atslēgas elementi: operatīva iedzīvotāju informēšana, efektīvs testēšanas mehānisms un pārdomāta rīcība epidēmijas ierobežošanai.

Sabiedrības informēšana par infekcijas perēkļiem

Iedzīvotāji ir nekavējoties jāinformē par jauniem potenciālajiem infekcijas perēkļiem. Tas palīdzēs pēc iespējas no tiem izvairīties un šaubu gadījumā veikt testu savas veselības pārbaudei.

Dienvidkorejā vietas, kuras apmeklējuši cilvēki ar Covid-19, iespējams uzzināt valdības mājaslapā, kurā izmaiņas tiek  veiktas reālajā laikā. Tāpat šī informācija tiek izsūtīta iedzīvotājiem ar īsziņu palīdzību.

Tiek norādītas gan adreses, gan iestāžu nosaukumi, sākot ar kafejnīcām un tirdzniecības centriem un beidzot ar baznīcām un autobusa vai metro līnijām, norādot laiku, kad inficētais šai vietā atradies.

Tas tiek darīts, lai cilvēki varētu savlaicīgi izlemt - riskēt un doties uz turieni vai labāk, piemēram, izmantot citu transportu. Tas ne tikai demonstrē valdības rīcības caurspīdīgumu, bet arī ļauj koncentrēt uzmanību uz tiem cilvēkiem, kas tiešām varēja šajās vietās inficēties.

Efektīva Covid-19 analīžu veikšanas programma

Dienvidkorejā jau pirmajā nedēļā pēc infekcijas sākuma četri uzņēmumi sāka ražot testus Covid-19 noteikšanai. Tas palīdzēja saražot līdz pat 24 tūkstošiem testu dienā. Tāpat nekavējoties šie testi tika izplatīti visā valstī, procesā iesaistīta armija, tika atvērti 118 testēšanas punkti.

Efektīva rīcība vīrusa ierobežošanā.

Dienvidkorejā koronavīrusa epidēmijas laikā tiek īstenots vienots rīcības protokols. Ja kādā objektā tiek fiksēta inficēšanās, tas nekavējoties tiek slēgts un sterilizēts. Visi iedzīvotāji, kas ir atradušies šajā vietā, tiek pārbaudīti, un viņiem tiek noteikta 14 dienu karantīna.

Covid-19 Dienvidkorejā sāka izplatīties februāra sākumā, reliģiskās sektas Sinhondži sekotāju vidū Tegu pilsētā. Inficējušies bija vairāk nekā 5000 sektas dalībnieku, Tegu šai brīdī mita divas trešdaļas no valstī fiksētajiem Covid-19 slimniekiem jeb 6066 inficēto. Kopējais pilsētas iedzīvotāju skaits ir 2,4 miljoni.

Salīdzinājumam profesors Fendoss min savu pilsētu Pusanu, kas atrodas stundas brauciena attālumā un kur uz 3,4 miljoniem iedzīvotāju inficējušies ar Covid-19 ir vien 107 cilvēki.

Līdzīga statistika ir arī Ulsanas pilsētā, kur uz 1,2 miljoniem iedzīvotāju fiksēti vien 28 saslimšanas gadījumi. Šī pilsēta atrodas pusstundas brauciena attālumā no Tegu.

Profesors uzskata, ka šie dati liecina par vietējās varas spēju mūsdienīgi un adekvāti rīkoties slimības ierobežošanā. Piemēram, dzelzceļa satiksme starp visām šīm pilsētām netika pārtraukta. Vilcieni turpināja kursēt, vien reisu skaits tika ierobežots.

Infekcijas augstākais punkts ir pagātnē

Visvairāk inficēto Dienvidkorejā tika fiksēts 3. martā, kad bija 841 jauns saslimšanas gadījums. Nākamo 20 dienu laikā šis skaitlis samazinājās, lai gan neiztika arī bez īslaicīgiem  uzplaiksnījumiem. Šobrīd jau 12 dienas pēc kārtas no jauna fiksēto saslimušo skaits nepārsniedz 100 cilvēkus dienā. Slimību kontroles un profilakses centrs 23. martā ziņoja par 64 jauniem slimības gadījumiem, kas ir mazākais skaits kopš epidēmijas augstākā punkta sasniegšanas.

Pēc portāla “Worldometer” datiem, kopā 23. martā Dienvidkorejā fiksēts 8961 saslimšanas gadījums, no kuriem izārstēti 3166 cilvēki, bet dzīvību zaudējuši 111.

Joprojām ārstējas 5625 cilvēki, no tiem 59 (1%) atzīti par smagiem vai kritiskiem pacientiem. Covid-19 mirstības rādītājs Korejā ir 3%.

Dienvidkorejā ir 51,4 miljoni iedzīvotāju, koronavīrusa  tests veikts vairāk nekā 250 tūkstošiem.

"Šobrīd mēs skaitļiem vairs nepievēršam lielu uzmanību. Neraugoties uz pozitīvajām tendencēm, mūsu galvenā prioritāte ir  novērst sporādiskas grupveida infekcijas, kā arī saslimšanas izplatību repatriēto pilsoņu vidū," aģentūrai “Reuters” skaidro Dienvidkorejas Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta ģenerāldirektors Juns Te-ho.

No jaunajiem saslimšanas gadījumiem 13 fiksēti cilvēkiem, kas valstī iebraukuši no ārzemēm. Iedzīvotājiem, kas atgriežas no Eiropas, tiek noteikta divu nedēļu karantīna, uz robežas tiek veiktas veselības pārbaudes.

Tuvākās perspektīvas

Ņemot vērā pandēmijas izplatību pasaulē, dienvidkorejieši varēja slēgt robežas un gaidīt, līdz parādīsies vakcīna. Tomēr vairāk nekā 45% no valsts iekšējā kopprodukta ir tā vai citādi saistīti ar preču eksportu vai importu. Tas nozīmē, ka izolācija liktu milzīgam skaitam cilvēku zaudēt darbu. Tāpat svarīgs ir graudaugu imports - tas veido 76% no iekšējā patēriņa un, ja piegādes tiktu pārtrauktas, sāktos bads, skaidroja profesors Fendoss.

Svarīga problēma ir arī sabiedrības nogurums. Robežas joprojām ir atvērtas, un ārzemnieki neizbēgami turpinās ievest valstī vīrusu. Korejiešiem jābūt gataviem ilgai vērības kampaņai, bet valdībai - gatavai jebkurā brīdī reaģēt.

Pastāvīgs ārkārtas stāvoklis šobrīd nešķiet ticams, tomēr mēnešiem vai pat gadu ilga nepieciešamība būt ļoti uzmanīgiem un visu laiku sekot līdzi situācijai izskatās pietiekami reāla, norāda autors.

Viņš uzskata, ja pandēmiju neizdosies ierobežot, iespējami divi galēji nepatīkami scenāriji.

Pirmkārt, veselības aizsardzības sistēmas kolapss, nespējot tikt galā ar vienlaicīgu un lielu smagu pacientu skaitu.

Otrkārt, masu nekārtības. Tās var sākties, ja sāks trūkt pirmās nepieciešamības preču un produktu. Ja veselas valstis vai pat reģioni pandēmijas dēļ tiks paralizēti, piegāžu ķēžu pārrāvums var ierobežot pārtikas pieejamību. Lai gan šobrīd šādu pazīmju nav, tomēr valstu valdībām šos riskus nepieciešams apzināt savlaicīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt