Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Apsver ieceri paplašināt Smiltenes pilsētas robežas

Krievija sarīkojusi preses tūri Oleņivkā

CNN izmeklēšana: Krievijas versija par ukraiņu karagūstekņu nāvi ir izdomāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Starptautiski neatzītās Doneckas "tautas republikas" vadība ļāvusi medijiem apmeklēt Oleņivkas cietumu. Tur jūlija beigās tika nogalināti vairāk nekā 50 ukraiņu karavīri.

Krievijas apgalvojumi, ka savus karavīrus nogalinājusi Ukraina, ir izdomājums, liecina telekanāla CNN izmeklēšana, kas balstīta uz foto un video analīzi un ekspertu liecībām.

Teju divas nedēļas kopš uzbrukuma Oleņivkas cietumam, kur tika nogalināti aptuveni 50 Krievijas gūstā nonākušie ukraiņu karavīri, pašpasludinātās Doneckas "tautas republikas" amatpersonas ļāvušas notikuma vietu apmeklēt medijiem. Mediju tūres dalībniekiem tika rādītas barakas, kur sadega ieslodzītie karavīri. Daudzi no viņiem bija savās gultās.

Izdegusī baraka, kur gāja bojā ukraiņu karagūstekņi
Izdegusī baraka, kur gāja bojā ukraiņu karagūstekņi

Separātistu pārstāvis medijiem norādīja, ka uzbrukumā izmantotā ieroča veids vēl tiek noskaidrots. Taču Krievijas plašsaziņas līdzekļi un amatpersonas apgalvo, ka uzbrukumā izmantota ASV piegādāta raķete.

Ukrainas armija savā paziņojumā ir noliegusi jebkādus raķešu vai artilērijas triecienus Oleņivkā un norāda, ka tos īsteno tikai uz Krievijas militārajiem objektiem.

Vienlaikus Ukraina apsūdz iebrucējus nozieguma pastrādāšanā, lai slēptu tur notikušo ukraiņu spīdzināšanu un nogalināšanu.

Dažas stundas pēc uzbrukuma Krievija izplatīja videomateriālu, kurā demonstrēja raķetes atlūzas. Tomēr eksperti pauduši, ka pierādījumi, iespējams, tikuši safabricēti.

Telekanāls CNN veicis izmeklēšanu, kas balstīta uz video un fotogrāfiju analīzi no notikuma vietas, satelīta attēliem, kā arī tiesu medicīnas un ieroču ekspertu liecībām. Izmeklēšanā secināts, ka pastāv ļoti augsta iespējamība, ka Krievijas versija par notikumiem ir izdomājums.

Eksperti lēš, ka cietuma iekšienē plosījušās liesmas, kas nav saistītas ar raķetes triecienu – satelīta attēlos redzams, ka blakus esošajām mājām nav nodarīti bojājumi, kas nebūtu iespējams raķetes uzbrukumā.

KONTEKSTS: 

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Karadarbības sākumā Krievija ieņēma Hersonas pilsētu, bet Ukrainas aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu galvaspilsētai Kijivai. Krievijas karaspēks pastrādāja masveida kara noziegumus Kijivas apgabala pilsētās, nogalinot civiliedzīvotājus. Pēc ilgas pretošanās maijā Krievijas spēku kontrolē nonāca arī stratēģiski svarīgā Mariupoles pilsēta.

Krievijas karaspēks pēc atkāpšanās no Kijivas galveno uzmanību koncentrējis uz Ukrainas austrumiem, kur jūlijā pārņēma savā kontrolē visu Luhanskas apgabala teritoriju. Taču citviet okupācijas spēkiem nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu. Ukraina saņem no Rietumiem  arvien vairāk moderno ieroču un īsteno pretuzbrukumus, lai atkarotu okupētās teritorijas.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti