Cīņā pret džhihādistu grupējumu Obama negrasās sadarboties ar Asada režīmu

ASV prezidents Baraks Obama ir gatavs arī Sīrijā īstenot gaisa uzlidojumus radikālā džihādistu grupējuma „Islāma valsts” pozīcijām, kas savā kontrolē ir pārņēmis plašas teritorijas abās Sīrijas un Irākas robežas pusēs. Izklāstot četru punktu stratēģiju, Obama aicināja Kongresu atbalstīt Sīrijas mērenās opozīcijas spēku militāru apmācīšanu un apgādi, vienlaikus atgādinot, ka viņam ir tiesības rīkoties arī bez Kongresa akcepta. Nosaucot radikālos islāmistus par teroristiem, Obama paziņoja, ka neviens grupējums, kas apdraud Ameriku, nekur neatradīs drošu patvērumu.

ASV prezidents Baraks Obama 15 minūšu uzrunā nācijai trešdien, 11. septembra teroraktu gadadienas priekšvakarā, vārdu salikumu „Islāma valsts” izmantoja tikai vienu reizi. Lai pateiktu, ka džhihādistu grupējums nav ne „islāma”, ne „valsts”. Viņš izmantoja grupējuma iepriekšējā pašpiešķirtā nosaukuma „Islāma valsts Sīrijā un Levantē” abreviatūru „ISIL”, norādot, ka tas ir teroristiskās organizācijas „Al-Qaeda” bijušais atzars Irākā, kas tur un Sīrijā savā labā izmantoja saspringto situāciju, paverdzinot iekaroto teritoriju iedzīvotājus.

Pateiksim divas lietas skaidri. „Islāma valsts Sīrijā un Levantē” nav „islāma.” Neviena reliģija neattaisno nevainīgo nogalināšanu, un lielais vairākums grupējuma upuru bijuši musulmaņi. Un „Islāma valsts Sīrijā un Levantē” noteikti nav „valsts.” Tā ir nekas cits kā teroristu organizācija. Un tai nav citas vīzijas kā visa noslaktēšana, kas stāv tās ceļā,” sacīja Obama.

Obama izklāstīja četru punktu stratēģiju. Pirmais, paziņoja prezidents, ir sistemātiska ASV gaisa uzlidojumu kampaņa džhihādistu pozīcijām. Ne tikai Irākā, kur šāda kampaņa notiek jau mēnesi, bet arī Sīrijā: „Mēs grausim un galu galā iznīcināsim šo grupējumu, izmantojot visaptverošu un ilgstošu pretterorisma stratēģiju. Mēs sadarbosimies ar Irākas valdību, veicot uzlidojumus grupējuma pozīcijām, Irākas spēkiem vienlaikus dodoties ofensīvā. Esmu nepārprotami licis saprast, ka mēs notversim teroristus, kas apraud mūsu valsti, lai arī kur viņi būtu. Tas nozīmē, kas es nevilcināšos rīkoties, lai cīnītos pret šo grupējumu gan Sīrijā, gan Irākā. Tas ir manas prezidentūras pamatprincips - ja jūs apdraudat Ameriku, jūs neatradīsiet drošu patvērumu.”

Obama tomēr atkārtoti uzsvēra, ka ASV neiesaistīs savus sauszemes spēkus cīņā pret šo grupējumu. No tā izriet stratēģijas otrais punkts - sabiedroto sauszemes spēku stiprināšana uz vietas. Tostarp nosūtot militāros padomniekus Irākas valdībai un kurdiem. Bet Obama arī pieprasīja ASV Kongeresam „papildu pilnvaras un resursus”, lai apmācītu un apgādātu Sīrijas opozīcijas mērenos kaujiniekus, norādot, ka tur tā ir labākā izvēle.

Ar Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu Obama negatavojas sadarboties, kaut arī tas cīnās pret radikālajiem džhādistiem: „Cīņā pret šo grupējumu mēs nevaram paļauties uz Asada režīmu, kas terorizē pats savu tautu - uz režīmu, kas nekad neatgūs zaudēto leģitimitāti. Tā vietā mums ir jāstiprina opozīcija kā labākais pretsvars ekstrēmistiem, tajā pašā laikā cenšoties panākt politisko risinājumu, kas ir nepieciešams, lai reizi par visām reizēm atrisinātu Sīrijas krīzi.”

Trešais plāna punkts paredz stiprināt pretterorisma centienus, lai apturētu finansējuma un kaujinieku plūsmu šim grupējumam. Bet stratēģijas ceturtā daļa ir turpināt un paplašināt humāno palīdzību civiliedzīvotājiem, kurus skārusi džihādistu ofensīva.

Obama norādīja, kas ASV uzņemsies plašas koalīcijas vadību, lai sakautu radikālo grupējumu „Islāma valsts”. Īpaši svarīgs būs arābu valstu atbalsts. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs ir ieradies vairāku dienu vizītē reģionā, lai tiktos ar valdību pārstāvjiem un viņus mobilizētu, bet vēlāk Kerijs dosies arī uz Eiropu, lai, Obamas vārdiem, „šajā cīņā iesaistītu vairāk partneru.” 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti