Cīņa par Mosulu var atstāt ēnā humāno katastrofu Sīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Irākas ziemeļdaļā turpinās intensīvas cīņas par lielāko teroristiskās organizācijas kontrolēto pilsētu Mosulu un tās piepilsētām. Tikmēr Apvienotās Nācijas brīdina, ka uzmanība, kas pievērsta Mosulai, draud atstāt novārtā humāno katastrofu Sīrijā. 

Mosula, kurā vismaz agrāk mita pat 1,5 miljoni iedzīvotāju, kopš 2014. gada ir pašpasludinātā “Islāma valsts” kalifāta galvaspilsēta. Tas bija apkaunojošs zaudējums Irākas spēkiem.

Ja pašreizējā kampaņa izrādīsies veiksmīga, tas varētu nedaudz vairot uzticību Irākas valdībai.

Pašlaik rit otrā Mosulas kampaņas nedēļas, bet pagaidām cīņas notiek tikai pilsētas apkaimē, tostarp netālajā Bārtellā – vēsturiski kristiešu apdzīvotā pilsētā.

“Man jāgādā par civilajiem un jāiznīcina “Islāma valsts”. Laikam te nav nozīmes,” saka Irākas armijas ģenerālleitnants Abduls Assādī.

Kaujas Mosulā šobrīd piesaistījušas vislielāko uzmanību. Starptautiskā sabiedrība gatavojas, ka būs nepieciešama plaša un operatīva palīdzība, atvieglojot kaujas izraisītu humāno krīzi. Tomēr vienlaikus tas nozīmē, ka humānā krīze konkurē ar stāvokli Alepo.

Jau ilgstoši tiek atgādināts, ka cilvēkkatastrofas apmēri Tuvajos Austrumos un citviet ievērojami pārsniedz palīdzības sniegšanai atvēlētos līdzekļus. Pēc Sīrijas kaimiņvalstī – Jordānijā – notikušās tikšanās to uzsvēra Apvienoto Nāciju bēgļu aģentūras augstais komisārs Filipo Grandī.

Savukārt Jordānijas ārlietu ministrs brīdināja, ka viņa valsts nevar nemitīgi atrasties palīdzības sniegšanas avangardā.

“Jordānija kā Sīrijas kaimiņš nevar būt priekšējās rindās iznest humānās katastrofas smagumu, jo īpaši ar mūsu pašreizējiem resursiem. No mūsu sarunām ar ārvalstīm un starptautiskajām organizācijām un ANO aģentūrām, esam pārliecināti, ka šī ziņa ir saņemta un jācer, ka drīz tiks sperti nepieciešamie soļi,” sacīja Jordānijas ārlietu ministrs Nāsers Džūda.

Kopš neveiksmi cieta pēdējā ASV un Krievijas vienošanās par pamieru Sīrijā, rietumvalstis ar jaunu spēku kritizē Krieviju. Tiek uzskatīts, ka Maskavas atbalsts autoritārajam Sīrijas līderim Bašaram al Asadam, paildzina konfliktu, pasliktina humāno stāvokli un vairo upuru skaitu. Krievija šādu rietumvalstu kritiku gan kategoriski noliedz.

“Vienlaikus šīs valstis kaunīgi klusē, kad tām vaicā – un kas būs tālāk? Labi, Asads aizies. Un tālāk kas? Mums ir divas izvēles — vai nu Damaskā sēž Asads, vai tur sēž “Al-Nusras” frontes teroristi. Trešās iespējas šobrīd nav. Un, lai nonāktu līdz politiskam noregulējumam, Damaskā jāsēž Asadam,”  sacīja Krievijas prezidenta runasvīrs Dmitrijs Peskovs.

Aizvadītā nedēļa Londonā noslēdzās ar demonstrāciju. Aktrise un organizācijas “War Child” jeb “Kara bērns”  vēstnese Kerija Maligana nolika arī savu rotaļu lācīti pie premjera mītnes Dauningstrītā - viens no daudzajiem mēģinājumiem aicināt pasaules līderus vienoties savā starpā un pārtraukt Sīrijas pieaugušo un bērnu ciešanas. Taču jauna nedēļa ir sākusies ar jaunām ziņām par upuriem un nav nevienas ziņas par drīz gaidāmu risinājumu.  

Mosulai ir ļoti būtiska stratēģiska nozīme, un tās atgūšana ievadīs beigu fāzi Irākas valdības cīņā pret islāma terorismu. Iepazīsties ar Mosulas atbrīvošanā iesaistītajiem spēlētājem un to politiskajiem motīviem: 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti