Panorāma

Igaunijā palīdzību uz robežas sniedz valsts iestādes

Panorāma

Ukrainas dienesti: Krievi laupa Hersonā un vēl to nepamet

Par britu premjerministru kļūs Riši Sunaks

Cīņā par Lielbritānijas premjera amatu uzvarējis bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Cīņā par britu Konservatīvās partijas līdera posteni ir uzvarējis bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks, kurš tādējādi kļūs par nākamo Lielbritānijas valdības vadītāju.

Tas kļuva skaidrs pirmdien, kad no cīņas izstājās viņa vienīgā atlikusī sāncense Penija Mordenta. Viņa nespēja savākt 100 konservatīvo frakcijas deputātu atbalstu, lai turpinātu cīņu, bet Sunaku atbalstīja vairāk nekā 200 deputātu.

"Pašlaik mums ir vajadzīga stabilitāte un vienotība. Mana galvenā prioritāte būs vienot mūsu partiju un mūsu valsti," savā uzvaras runā uzsvēra Sunaks.

Konservatīvie cer, ka līdz ar viņa stāšanos premjera amatā tiks pielikts punkts haosam britu politikā, kad neilgā laikā amatu zaudēja divi valdības vadītāji: Boriss Džonsons un Liza Trasa.

Finanšu tirgi uz Sunaka kļūšanu par premjeru reaģējuši pozitīvi, cerot, ka viņš atnesīs ilgi gaidīto stabilitāti britu politikā.

Sunaks būs pirmais aziātu izcelsmes premjerministrs Lielbritānijas vēsturē. Daži komentētāji jau salīdzinājuši viņu ar Baraku Obamu, kurš bija pirmais melnādainais ASV prezidents.

42 gadus vecais Sunaks arīdzan būs jaunākais britu premjers vairāk nekā 200 gadu laikā.

Paredzams, ka Lielbritānijas karalis Čārlzs III otrdien oficiāli aicinās Sunaku uzņemties premjerministra posteni.

"Mēs esam izraudzījušies nākamo premjerministru. Tas ir vēsturisks lēmums, kas kārtējo reizi apliecina mūsu partijas dažādību un talantu. Es pilnībā atbalstu Riši," paziņojumā par izstāšanos no cīņas vēsta Mordenta.

Lielbritānijas premjera krēsls atbrīvojās pagājušonedēļ, kad par demisiju paziņoja līdzšinējā premjerministre Liza Trasa. Šajā postenī viņa bija nostrādājusi tikai 45 dienas, taču bija spiesta atkāpties, jo saprata, ka nespēs izpildīt vēlētājiem dotos solījumus par nodokļu samazināšanu.

Sunakam būs jāstājas Trasas vietā britu ekonomikai ārkārtīgi sarežģītā brīdī. Kopš vasaras no viņa nav izskanējuši nekādi detalizēti plāni par to, ko viņš iecerējis darīt ekonomikas jomā, un tagad viņam par to būs jāievieš skaidrība.

Sunakam būs jārisina smagas ekonomikas problēmas, to skaitā valsts finanšu krīze, augsta inflācija un sašķeltība paša partijā. Sunaks tiek uzskatīts par fiskāli konservatīvu politiķi, kurš jau iepriekš kritizējis Trasas piedāvāto nodokļu politiku kā nereālu.

Sunaks brīdināja, ka Trasas plāns aizņemties naudu inflācijas krīzes laikā ir "pasaka", kas iegrūdīs ekonomiku haosā. Šī prognoze piepildījās ļoti ātri.

Uzreiz pēc Trasas demisijas kļuva skaidrs, ka tieši Sunaks ir galvenais pretendents uz premjera posteni. Šovasar, kad pēc iepriekšējā premjera Borisa Džonsona demisijas Konservatīvā partija rīkoja balsojumu par jauno līderi, Sunaks ieguva lielāko atbalstu konservatīvo frakcijas deputātu vidū, tomēr ierindas biedru balsojumā vairāk balsu saņēma Trasa.

Pēdējās dienās bija izskanējis pieņēmums, ka Boriss Džonsons varētu pretendēt uz atgriešanos premjera postenī, tomēr svētdien vakarā viņš paziņoja par izstāšanos no cīņas.

Tādējādi uz Konservatīvās partijas līdera un nākamā premjera posteni palika tikai divi kandidāti: Sunaks un Penija Mordenta, kas arī savulaik ieņēmusi dažādus amatus valdībā.

Lai abas kandidatūras tiktu nodotas ierindas biedru balsojumam, Mordentai vajadzēja savākt vismaz 100 konservatīvo frakcijas deputātu atbalstu, tomēr viņai tas neizdevās.

Tādējādi Sunaks, kuru atbalstīja vairāk nekā 200 konservatīvo deputātu, automātiski kļuvis par jauno Konservatīvās partijas līderi un nākamo Lielbritānijas premjerministru.

Opozīcijā esošā Leiboristu partija tikmēr aicina rīkot jaunas Lielbritānijas parlamenta vēlēšanas, jo jaunais konservatīvo līderis esot izraudzīts "pilnīgi nedemokrātiskā" veidā un viņam neesot mandāta, lai vadītu valsti.

Komentētāji norāda, ka uz premjeru tiks īstenots politisks spiediens par vispārēju vēlēšanu sarīkošanu. Tādas vēlas opozīcijas partijas, un arī daži toriju deputāti ir teikuši, ka tās ir vajadzīgas. Sabiedriskās domas aptaujas kompānijas 'YouGov" dati liecina, ka parlamenta ārkārtas vēlēšanas vēlas trīs no pieciem Lielbritānijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem.

Sunaka politiskā karjera ir salīdzinoši neilga; viņš tikai 2015. gadā tika ievēlēts par Lielbritānijas parlamenta deputātu.

2020. gada februārī Sunaks tika iecelts par Lielbritānijas finanšu ministru, tādējādi tieši viņam nācās koordinēt valdības finanšu politiku Covid-19 pandēmijas laikā.

No šī posteņa Sunaks atkāpās šogad jūlija sākumā. Tieši viņa un veselības ministra Sadžida Džavida paziņojums par aiziešanu no Džonsona valdības ievadīja valdības locekļu atlūgumu vilni, kas galu galā piespieda arī pašu Džonsonu paziņot par atkāpšanos no amata.

Riši Sunaks un toreizējais premjers Boriss Džonsons alus darītavas apmeklējuma laikā 2021. gadā
Riši Sunaks un toreizējais premjers Boriss Džonsons alus darītavas apmeklējuma laikā 2021. gadā

Riši Sunaks ir dzimis 1980. gadā Anglijas ostas pilsētā Sauthemptonā. Viņa vecāki ir indiešu izcelsmes, bet Anglijā ieceļojuši no Kenijas.

Savulaik, kad Sunaks deva Lielbritānijas parlamenta deputāta zvērestu, viņš turēja roku uz hinduistu svētajiem rakstiem (vairums deputātu ir kristieši un šim nolūkam izmanto Bībeli).

"Es ticu, ka legāla imigrācija var nākt par labu mūsu valstij. Taču mums jābūt spējīgiem kontrolēt savas robežas," teicis Sunaks, kurš atbalstīja kampaņu par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Ziņu par Sunaka nākšanu pie varas ar sajūsmu uztvēra Indijā, kas savulaik smagi cietusi no britu koloniālisma.

"Briti pār mums valdīja 200 gadu, un tagad es jūtu, ka indieši vadīs Lielbritāniju nākamos 200 gadus," spriež indiešu uzņēmējs Manprets Singhs.

Sunaka tēvs bija ģimenes ārsts, bet māte strādāja par aptiekāri, un ar viņu atbalstu Riši ieguvis labu izglītību.

Sunaks ir absolvējis prestižo Oksfordas Universitāti, kur studēja filozofiju, politiku un ekonomiku. Viņam ir arī maģistra grāds biznesa vadībā, kas iegūts Stenforda Universitātē ASV.

Studiju laikā Amerikā viņš iepazinās ar topošo sievu Akšatu, kuras tēvs ir miljardieris, viens no informācijas tehnoloģiju uzņēmuma "Infosys" dibinātājiem. Riši un Akšatai ir divas meitas, Anuška un Krišna.

Riši Sunaks ar sievu Akšatu, meitām Anušku un Krišnu
Riši Sunaks ar sievu Akšatu, meitām Anušku un Krišnu

Akšatai pieder 0,9% "Infosys" akciju, kuru vērtība ir simtiem miljonu eiro.

Sunaks ir viens no bagātākajiem britu deputātiem; arī viņš pats nopelnījis bagātību, strādājot investīciju bankā "Goldman Sachs" un divos riska ieguldījumu fondos.

Tādējādi Akšata ar vīru ir viens no bagātākajiem pāriem Lielbritānijā; saskaņā ar laikraksta "The Sunday Times" datiem viņu bagātība tiek lēsta uz 730 miljoniem mārciņu (ap 830 miljoni eiro).

KONTEKSTS:

20. oktobrī Lielbritānijas valdības vadītāja Liza Trasa paziņoja par atkāpšanos no premjerministres amata, kurā bija nostrādājusi tikai pusotru mēnesi jeb 45 dienas.

Trasa pavēstīja, ka neredz iespēju izpildīt solījumus, uz kuru pamata viņa tika ievēlēta par Konservatīvās partijas līderi un kļuva par Lielbritānijas valdības vadītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti