Cīņā par ASV prezidenta krēslu aizdomas par Trampa saiknēm ar Putinu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Abi ASV prezidenta vēlēšanu konkurenti – republikāņu nominētais Donalds Tramps un demokrātu Hilarija Klintone – nule kā pārkāpuši 100 dienu robežu, kas kandidātus šķir līdz brīdim, kad viens no viņiem uzvarēs. Abu izredzes tiek vērtētas kā visai līdzīgas. Toties viņu piedāvātās politikas – būtiski atšķiras. Komentētāji arvien biežāk norāda – Tramps būtu izdevīgs Krievijai. Un Krievija pie tāda rezultāta, iespējams, piestrādā.

Uz jautājumu – kas liecina par to, ka Tramps ir labvēlīgi noskaņots pret Putina režīmu – tiek minēti vairāki piemēri. Viens no tiem – personas, kuras pulcējās nesenajā Republikāņu partijas konventā, kur Tramps ieguva oficiālo nomināciju savai kandidatūrai.

Britu laikraksts “The Guardian” norāda uz vienu no Trampa  Republikāņu partijas ārpolitikas koordinatoriem - Frenku Mermudu. Viņš strādājis ASV ārlietu dienestā, Valsts departamentā. Tagad  darbojas ASV – Ukrainas Biznesa padomes valdē.  Mermuds pats veic uzņēmējdarbību Ukrainā un ir Melnajā jūrā bāzētā uzņēmuma “Cub Energy” direktors. Un viņam ir sena saistība ar Trampa vēlēšanu kampaņas vadītāju Polu Menafortu, kurš, kā konstatējis “The Guardian”, pirms sešiem gadiem  palīdzēja prokrieviski noskaņotajam Viktoram Janukovičam uzvarēt Ukrainas prezidenta vēlēšanās.

Šai lietā Menaforta palīgs bijis Filips Grifins, kurš tagad bija klāt arī Trampa republikāņu konventā.

Turklāt zīmīgi, ka Republikāņu partijas programmas projektā tika izdarīti Kremlim tīkami labojumi. Tika izsvītrots punkts par atbalstu Ukrainai cīņā ar prokremliskajiem un Krievijas atbalstītajiem kaujiniekiem.

Arī Trampa paustie izteikumi ārlietās izskatās pēc tādiem, kas nesakrīt ar ASV līdzšinējo pozīciju, bet ir ļoti izdevīgi Krievijai. Piemēram, NATO vienotības graušana. Šaubas par Baltijas valstu drošības garantijām Krievijas uzbrukuma gadījumā. Igaunijas nodēvēšana par Sanktpēterburgas priekšpilsētu. Uzslavas Putinam.

Un pat netiešs mudinājums Krievijai nākt palīgā Trampa priekšvēlēšanu cīņā ar Klintoni. “Krievija, ja tu klausies, es ceru, ka tu spēsi atrast 30 tūkstošus iztrūkstošo e-pastu! Es domāju, ka mūsu prese, iespējams, tevi par to pamatīgi atalgos,” pauda Tramps.

Par to, ka Krievija, iespējams, ne vien cer, bet arī rīkojas tā, lai panāktu sev labvēlīgu ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu un palīdzētu Trampam uzvarēt, aizdomas rada fakts, ka nesen, kad tika uzlauzti Trampa sāncenses  Hilarijas Klintones Demokrātu partijas e-pasti, izmeklētāji atzina, ka uzlauzēji bijušas divas hakeru grupas un tām abām esot saistība ar “Maskavas izlūkdienestiem”.

“Mēs zinām, ka Krievijas izlūkdienesti, kas ir Krievijas valdības sastāvdaļa, kas atrodas stingrā Vladimira Putina kontrolē, ir veikuši datoruzbrukumu Demokrātu nacionālajai komitejai. Mēs zinām, ka viņš organizējis, lai tiek izplatīti daudzi no šiem e-pastiem,” pazinoja Klintone.

Laikraksta “Independent” komentētājs Īens Beirrels raksta – priekšvēstnesis pašreiz notiekošajam piedzīvots jau Ukrainā, kur ļaundari mēģināja uzlauzt vēlēšanu komisijas datorsistēmu. Krievija līdzīgi mēdz rīkoties arī citās valstīs Eiropā. “Agrāk Padomju Savienība centās izplatīt komunismu visā kontinentā. Šodien mēs redzam, kā viņu mantinieki, kurus Kremlī vada izveicīgs bijušais VDK darbinieks, cenšas padziļināt Rietumu demokrātiju šķelšanos...

Rodas arvien vairāk pierādījumu par labu tam, ka Krievijas hakeri pūlas iespaidot amerikāņu vēlēšanas. Ārvalstu diktatūra cenšas ietekmēt balsošanu, kuras gaitā tiek izraudzīts ietekmīgākās Rietumvalsts līderis,” komentēja Beirrels.

Tā ir neiedomājama situācija, raksta “Independent”. Un tas nav vienīgais notikumu vērotājs, kas atzīst – Tramps ir sācis riskantu spēli, kas var arvien vairāk iedrošināt Krievijas līderi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti