Cīņā ar «plastmasas pandēmija» pasaulē ar Eiropas pūliņiem vien būs par maz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienības cīņa pret plastmasas atkritumiem var uzlabot situāciju Eiropā, bet ne visā pasaulē. ANO Vides programmas aplēses liecina, ka vislielāko plastmasas piesārņojumu pasaulē rada Ķīna. Arī tās valdība ir uzsākusi aktīvu cīņu pret šo problēmu.

Katru gadu pasaules okeānos nonāk vairāk nekā astoņi miljoni tonnu plastmasas atkritumu. Ja nekas netiks darīts, 2050.gadā okeānos būs vairāk atkritumu nekā zivju.

Lielāko daļu plastmasas atkritumu okeānos ieskalo upes. Pasaules ekonomiskā foruma aplēses liecina, ka 90% no visiem atkritumiem atrodas tieši desmit lielo upju sistēmās, kuru krastos kopumā dzīvo vairāk nekā divi miljardi cilvēku. No tām četras upes, to vidū Jandzi un Huanhe, atrodas Ķīnā.

Atkritumus uz okeānu nes arī upes, kas plūst cauri citām blīvi apdzīvotām teritorijām, piemēram, Indijai. Vēl piesārņotāju sarakstā ir upes Āfrikā – Nīla un Nigēra.

Vēl viens būtisks rādītājs, kas ļauj lēst plastmasas piesārņojuma apjomus, ir nepārstrādātie plastmasas atkritumi. Arī šajā jomā līdere ir Ķīna – tur nepārstrādā 27% plastmasas atkritumu. Nepārstrādātāju saraksta augšpusē ir arī tādas Āzijas valstis kā Indonēzija, Filipīnas, Vjetnama un Šrilanka.

Ķīnas valdība ir pievērsusi uzmanību šai problēmai un sola pārstrādāt līdz pat 35% līdz šim nepārstrādāto atkritumu, kā arī attīrīt upes no plastmasas.

Šī problēma tiek risināta arī ANO līmenī – pērn 194 pasaules valstis parakstīja rezolūciju, kas paredz, ka valstu valdībām jāizstrādā rīcības plāns, kā ierobežot plastmasas nonākšanu jūras ūdeņos. Viens no iespējamiem risinājumiem ir plastmasas maisiņu aizliegums. Tas pieņemts jau vairākās pasaules valstīs, piemēram, Čīlē, Omānā, Šrilankā un Dienvidāfrikā. Savukārt vairākos štatos Indijā ir spēkā aizliegums, kas līdzīgs Eiropas Parlamenta piedāvātajam – tur aizliegti vienreiz lietojamie plastmasas priekšmeti.

KONTEKSTS:

Eiropas Parlaments oktobrī atbalstīja priekšlikumu noteikt aizliegumu vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu apritei Eiropas Savienības ES tirgū. Paredzēts no 2021.gada aizliegt plastmasas šķīvjus, ēdamrīkus, salmiņus, vates kociņus vai balonu kātiņus.

Tikmēr Latvijā top grozījumi Iepakojuma likumā, kas paredz no 2019.gada tirdzniecības vietās liegt plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem izsniegt bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus. Ieceri gan kritizēja vides organizācijas, jo paredzētie izņēmumi traucēs ierobežot maisiņu izplatību veikalos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti