Cilvēku tirdzniecība vēršas plašumā visā Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Arvien vairāk atklātībā nāk piemēri, kad iedzīvotāji no Latvijas ārzemēs bijuši iesaistīti piespiedu darbā. Aprīlī publiskotais Eiropas Komisijas ziņojums rāda, ka cilvēku tirdzniecības problēma gājusi plašumā visā Eiropā - par 20% pieaudzis cilvēku tirdzniecības upuru skaits laikā no 2008. līdz 2010.gadam, savukārt arvien mazāk tirgotāju nonāk aiz restēm.

26 gadus vecais Marks strādājis verdzības apstākļos Lielbritānijā, Nīderlandē un Zviedrijā. Palikušam bez darba, jaunietim strādāt piedāvāja kāds garāmbraucējs dārgā automašīnā, taču viņš nokļuva saimniecībā, kas līdzinājās koncentrācijas nometnei - algu nemaksāja, visi strādāja 15 stundas dienā, strādniekus sita par lēnīgumu, aizbēgt nevienam neizdevās. Marks, kuru izglāba policija, uzsver, ka viņa vietā varēja būt jebkurš.

Eiropas Komisijas pētījums parāda, ka divas trešdaļas cilvēku tirdzniecības upuru tiek pakļauti seksuālai izmantošanai, bet aptuveni ceturtā daļa strādā piespiedu darbu. Ziņas par šādiem cilvēkiem no Latvijas pērn vairāk saņēmusi biedrība „Patvērums „Drošā māja””. Biedrības redzeslokā nonākuši aptuveni septiņi piespiedu nodarbināšanas gadījumi Zviedrijā, Beļģijā, Krievijā un citur tādās jomās kā celtniecība un lauksaimniecība.

Biedrības vadītāja Sandra Zalcmane skaidro, ka par piespiedu darbu var saukt piespiešanu strādāt bez algas vai darbus, kurus strādnieks nav nolīgts veikt. „Cilvēks saka – nebija līguma par grīdu mazgāšanu, bet darba devējs atbild - nav man pašlaik cita darba, ko tev dot. Bet tajā pašā laikā cilvēkam jāmaksā par dzīvokli, par darba apģērbu un citu, un cilvēks ir spiests darīt darbu, par ko viņi nebija vienojušies,” situācijas pārstāsta Zalcmane.

Eiropas Savienības iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma paziņojusi, ka par spīti satraucošajiem rādītājiem, tikai sešas no 27 bloka dalībvalstīm savos tiesību aktos līdz noteiktajam laikam ir pilnībā ieviesušas direktīvu cilvēku tirdzniecības novēršanai. Pārņemt direktīvu gatavas vien vēl trīs valstis, par dalībvalstu nerīkošanos izteicās Malmstrēma:

„Ir grūti ticēt, ka šodien brīvā un demokrātiskā Eiropas Savienībā 23 600 cilvēku ir ekspluatēti, tirgoti kā preces peļņas nolūkos, pārdoti kā vergi. Tā ir skumja patiesība - vīrieši, sievietes un bērni tiek pārdoti seksam, smagam darbam lauksaimniecībā, celtniecībā un tekstila industrijā, viņus spiež precēties vai izņem viņu orgānus pārdošanai.”

Lai arī Latvija ir to valstu vidū, kuras ieviesušas direktīvu cīņai ar cilvēku tirdzniecību, Sandra Zalcmane no biedrības „Patvērums „Drošā māja”” uzskata, ka valsts atbalsts nav pietiekams, lai iedzīvotājus izglītotu skolās un semināros. Prevencijai no Latvijas valsts budžeta nav atvēlēts ne santīms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti