Cilvēktiesību organizācija: Desmitiem Irānas protestu dalībnieku draud nāvessods

Desmitiem cilvēku, kuri piedalījās Irānā notikušajos protestos pret sieviešu tiesību ierobežošanu, draud nāvessods, paziņojusi Norvēģijā bāzētā cilvēktiesību organizācija "Iran Human Rights". 

Cilvēktiesību organizācija: Desmitiem Irānas protestu dalībnieku draud nāvessods
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Decembra sākumā nāvessodu izpildīja diviem vīriešiem, kuri bija piedalījušies protestos. 

Organizācija ir identificējusi vismaz simt aizturētos protestu dalībniekus, kuriem ir izvirzītas apsūdzības, par kurām var draudēt nāvessods. Viņu vidū ir 11 personas, kurām tiesa jau ir piespriedusi nāvessodu. Piecas no ieslodzītajām ir sievietes. 

"Iran Human Rights" ziņojumā teikts, ka daudziem aizturētajiem nav iespēja saņemt juridisko palīdzību.

Organizācija uzskata, ka ar nāvessodu piespriešanu Irānas varasiestādes vēlas apspiest plašos protestus, kas sākās septembrī pēc tam, kad policijas iecirknī nomira 22 gadus vecā Mahsa Amini, kuru aizturēja par to, ka viņa neatbilstoši valkāja tradicionālo galvassegu hidžābu.

KONTEKSTS:

13. septembrī 22 gadus veco sievieti Mahsu Amini Teherānā uz ielas arestēja tā dēvētā tikumības policija par to, ka viņa neatbilstoši valkāja tradicionālo galvassegu hidžābu. Mahsu Amini nogādāja iecirknī, kur viņa pēc vairākām stundām sabruka un nonāca komā. Sievieti nogādāja slimnīcā, kur viņa, nenākusi pie samaņas, nomira 16. septembrī.

Cilvēktiesību aktīvisti, atsaucoties uz aculieciniekiem, apgalvo, ka aizturēšanas laikā policisti ar nūjām sita Mahsai Amini pa galvu un viņas galva arī tikusi triekta pret automašīnu. Policija to noliedz, apgalvojot, ka aizturētajai esot bijusi sirdslēkme. Savukārt sievietes tuvinieki apgalvo, ka viņai nebija problēmu ar sirdi. Pēc jaunās sievietes nāves Irānā sākās plaši protesti. 

Kopš 1979. gada Islāma revolūcijas Irānā sievietēm noteiktas stingras apģērba etiķetes prasības. Sievietes šīs prasības pamatā, īpaši lielpilsētās, ignorē, kas savukārt izsauc konservatīvo politiķu nepatiku. Teherānas valdība un konservatīvā spārna politiķi parlamentā pēdējo mēnešu laikā centušies panākt stingrāku šo prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti