Cilvēktiesību aktīvisti protestē pret Saūda Arābijas kroņprinča vizīti Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Salmans ceturtdien ieradies Parīzē, lai tiktos ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Šīs vakariņas Elizejas pilī raisa lielu kritiku no cilvēktiesību un vārda brīvības aktīvistiem, jo tiek uzskatīts, ka kroņprincis ir cieši saistīts ar disidenta Džamala Hašogi slepkavību 2018. gadā. Tomēr karš Ukrainā liek Rietumiem atjaunot saites ar naftas ieguves valstīm.

Cilvēktiesību aktīvisti protestē pret Saūda Arābijas kroņprinča vizīti Eiropā
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Saūda Arābijas kroņprinča un faktiskā valdnieka Muhameda bin Salmana vizītei Eiropā tiek pievērsta ļoti liela uzmanība, jo tā parāda, ka rietumvalstis ir gatavas pārkāpt pāri šokējošajai disidenta Džamala Hašogi slepkavībai.

Vispirms Saūda Arābijas kroņprincis apmeklēja Grieķiju, kur tika parakstīti vairāki sadarbības dokumenti. Viņa otrā pietura ir Parīzē, kur vakariņās Elizejas pilī kroņprinci uzņems Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Varētu teikt, ka bin Salmana atgriešanās starptautiskajā apritē aizsākās ar neseno ASV prezidenta Džo Baidena vizīti Persijas līča reģionā. Toreiz tikšanās laikā tika apspriesta arī Hašogi slepkavība, kuru, pēc ASV izlūkdienestu domām, pasūtīja kroņprincis.

Pēc šīs tikšanās Saūda Arābijas ārlietu ministrs Faisals bin Farhans Al Sauds faktiski atkārtoja šīs valsts oficiālo pozīciju, ka Hašogi slepkavība bija kļūda, ko pieļāva drošības dienestu darbinieki.

"Kroņprincis ir skaidri pateicis, ka, kaut arī šis noziegums ir ļoti nepatīkams un riebīgs, karaliste pret to ir izturējusies ļoti nopietni un ir rīkojusies, kā nopietnai valstij pienāktos," apgalvo Al Sauds.

"Visās valstīs ir kādas problēmas un kļūdas, tostarp arī ASV. Kroņprincis ir norādījis, ka arī ASV iepriekš ir pieļāvusi kļūdas un pēc tam spērusi soļus, lai tos labotu, gluži tāpat kā mūsu karaliste. Līdz ar to karaliste ir rīkojusies kā atbildīga valsts un spērusi nepieciešamos atbildes soļus."

Organizācijas "Amnesty International" ģenerālsekretāre Agnese Kalamāra sacīja, ka viņu ļoti satrauc Saūda Arābijas kroņprinča vizīte Eiropā. Iepriekš viņa bija ANO īpašā ziņotāja, kas pētīja Hašogi lietu. Tādēļ Kalamāra uzskata, ka bin Salmans ir un paliek slepkava.

Tomēr karš Ukrainā liek rietumiem atjaunot saites ar naftas ieguves reģioniem. Trešdien,  apmeklējot Āfrikas valsti Beninu, Makrons veltīja asu kritiku Krievijai.

"Būtībā Krievija ir sākusi jaunu pasaules hibrīdkara paveidu. Krievija ir nolēmusi, ka informācija, enerģētika un pārtika ir kara līdzekļi, ko var izmantot kontinentālajā imperiālistiskajā karā pret Ukrainu. Tas ir karš par teritoriju, kas, kā mums šķita, bija pazudis no Eiropas teritorijas. Tas ir 20. vai pat 19. gadsimta karš. Es tagad atrodos kontinentā, kas ir daudz cietis no koloniālā imperiālisma.

Krievija ir viena no pēdējām koloniālajām varām, jo tā ir nolēmusi iebrukt kaimiņvalstī, lai īstenotu savas intereses. Tā ir realitāte."

Jāpiebilst, ka Francijas prezidents nesen Elizejas pilī ir uzņēmis arī Apvienoto Arābu Emirātu un Ēģiptes vadītājus.

KONTEKSTS:

ASV dzīvojušais laikraksta "Washington Post" līdzstrādnieks Džamals Hašogi, kurš kritizēja Saūda Arābijas režīmu, 2018. gada 2. oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, kur viņš bija ieradies, lai saņemtu laulībām ar Turcijas pilsoni Hatidži Džengizu nepieciešamos dokumentus.

Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, bet vēlāk apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā Stambulā zaudējis dzīvību dūru cīņā, līdz visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu pastrādātā slepkavībā.

Saūda Arābijas prokuratūra noliegusi, ka ar Hašogi slepkavību būtu saistīts kroņprincis Mohameds bin Salmans.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti