Cilvēktiesību aktīvisti norāda uz Bostonas spridzināšanā aizturētā tiesību pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV varas iestādes jau tuvākajā laikā varētu izvirzīt apsūdzības aizturētajam Bostonas maratona sprādziena organizētājam Džoharam Carnajevam. Notiesāšanas gadījumā viņam draud nāvessods. Kamēr republikāņu partijas likumdevēji aicina Carnajevam piešķirt terorismā aizdomās turētā statusu, kas ļautu viņu tiesāt kara tribunālā, cilvēktiesību aktīvisti norāda uz iespējamo Carnajeva tiesību pārkāpumu, kā arī aicina rīkot civilo prāvu. 

Kā ziņo amerikāņu masu saziņas līdzekļi, Bostonas maratona spridzinātājs Džohars Carnajevs, kuru nedēļas nogalē izdevās sagūstīt tiesībsargājošajām iestādēm, joprojām atrodas slimnīcā ļoti smagā stāvoklī. Viņam ir nopietni ievainojumi, kuru dēļ viņš neesot spējīgs runāt. Neoficiāla informācija liecina, ka uz izmeklētāju uzdotajiem jautājumiem Džohars Carnajevs atbildot rakstiski, taču ne FIB, ne Bostonas policija šādas ziņas neapstiprina.

Līdz ar to joprojām nav izdevies noskaidrot uzbrucēju motīvus un nav arī zināms, kad varētu izvirzīt oficiālās apsūdzības. Gadījumā, ja Džoharam Carnajevam tiks izvirzītas apsūdzības masu iznīcināšanas ieroču pielietošanā ar mērķi nogalināt cilvēkus, viņam var draudēt nāvessods. Masačūsetsas štatā gan nāvessodu piespriest nedrīkst, tāpēc šī štata prokurori varēs iesniegt atsevišķas sūdzības.

Daži republikāņu partijas likumdevēji ir aicinājuši pasludināt 19 gadus veco Džoharu par ienaidnieku kaujinieku, kas ļautu viņam piemērot tādu pašu statusu kā Gvantanamo ieslodzītajiem. Šī ierosinājuma kritiķi gan norāda, ka Džohars Carnajevs ir naturalizējies ASV pilsonis un ASV varas iestādēm nav izdevies pierādīt viņa saistību ar teroristu grupējumiem, tieši tāpēc viņš būtu jātiesā civilajā tiesā.

Tikmer kļuvis zināms, ka Carnajeva lietā apsūdzību uzturēs diezgan pretrunīgi vērtētā prokurore Karmena Ortiza. Daži Ortizu sauc par ļoti principiālu un stingru apsūdzības uzturētāju, kamēr kritiķi viņu dēvē par fanātiķi, kuras darbības rezultātā vairāki apsūdzētie saņēmuši nepamatoti augstus sodus. Eksperti jau izteikušies, ka Ortiza var spēlēt ļoti nozīmīgu lomu, atspēkojot vai aizstāvot jau izskanējušās cilvēktiesību aizstāvju bažas par to, ka Džohara Carnajeva aizturēšanas brīdī viņam netika nolasītas viņa tiesības. Tā dēvētās Mirandas tiesības drīkst nenolasīt gadījumā, ja pastāv sabiedriskās drošības draudi. Kā pastāstījis Bostonas policijas komisārs Eds Deiviss, pastāv iespēja, ka Džohars un viņa bojā gājušais brālis Tamerlans varētu būt plānojuši vēl kādus uzbrukumus.

Izmeklētāji arī joprojām cenšas noskaidrot, vai 2012. gadā, viesojoties Dagestānā, nogalinātais Tamerlans Carnajevs nevarētu būt kontaktējies ar kādiem radikālajiem kaujiniekiem. Krievijas varas iestādes ir paziņojušas, ka Tamerlans uzmanības centrā esot nonācis vairākkārt, taču iemesla viņu apcietināt nekad neesot bijis. Lai arī ASV dzīvojošie Carnajevu paziņas norāda, ka pēc atgriešanās no Dagestānas Tamerlana uzskati esot kļuvuši daudz radikālāki, abu brāļu tēvs visas šīs apsūdzības noliedz kā izdomājumu un netic savu dēlu vainai.

Bet tikmēr ASV iedzīvotāji sākuši naudas līdzekļu vākšanas kampaņu, lai nopirktu jaunu motorlaivu Deividam Hennberijam, kurš konstatēja, ka bēguļojošais Džohars Carnijevs ir paslēpies tieši viņa laivā. Jau par amerikāņu varoni nodēvētais hennberijs, ieraugot asiņojošo bēgli, izsauca policiju, taču sagūstīšanas operācijas laikā peldlīdzeklis tika pamatīgi sašauts. Pagaidām šim aicinājumam atsaukušies jau aptuveni tūkstoš amerikāņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti