Cik plaši ir protesti Irānā? Interaktīvā karte ar videoliecībām

Trešdien aprit divi mēneši, kopš Irānas galvaspilsētā Teherānā pēc apcietināšanas neskaidros apstākļos nomira 22 gadus vecā Mahsa Amini. Viņas nāve izraisīja pret Irānā valdošo islāma fundamentālistu režīmu vērstus protestus, kas izplatījušies uz daudzām pilsētām.

Eiropas Raidorganizāciju apvienības (EBU) sociālo mediju eksperti no “The Eurovision News Exchange Social Newswire” ir apkopojuši pārbaudītus video no protestu vietām un sagatavojuši interaktīvu karti.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

13. septembrī 22 gadus veco sievieti Teherānā uz ielas arestēja tā dēvētā tikumības policija par to, ka viņa neatbilstoši valkāja tradicionālo galvassegu hidžābu.

Amini nogādāja iecirknī, kur viņa pēc vairākām stundām sabruka un nonāca komā. Sievieti nogādāja slimnīcā, kur viņa, nenākusi pie samaņas, nomira 16. septembrī.

Cilvēktiesību aktīvisti, atsaucoties uz aculieciniekiem, apgalvo, ka aizturēšanas laikā policisti ar nūjām sita Mahsai Amini pa galvu un viņas galva arī tikusi triekta pret automašīnu.

Amini nāve izraisīja lielākos protestus Irānā kopš 2009. gada; dažādas protesta akcijas notikušas 140 pilsētās.

Irānas cilvēktiesību aktīvisti vēsta, ka valdošais režīms protestu laikā nogalinājis vismaz 342 protestētājus, tai skaitā 26 sievietes un 43 bērnus.

Šonedēļ arīdzan kļuva zināms, ka Irānas tiesa oficiāli piespriedusi pirmo nāvessodu par līdzdalību protestos. Augstākais soda mērs piespriests kādam protestētājam, kurš esot centies aizdedzināt kādu valsts varas iestādi, tādējādi "vēršoties pret Allāhu".

KONTEKSTS:

Kopš 1979. gada Islāma revolūcijas Irānā sievietēm noteiktas stingras apģērba etiķetes prasības. Sievietes šīs prasības pamatā, īpaši lielpilsētās, ignorē, kas savukārt izsauc konservatīvo politiķu nepatiku. Teherānas valdība un konservatīvā spārna politiķi parlamentā pēdējo mēnešu laikā centušies panākt stingrāku šo prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti