Cihanouskas veidotā Baltkrievijas trimdas valdība paziņojusi par prioritāšu plānu «Uzvara» 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šonedēļ Polijas galvaspilsētā Varšavā uz pirmo klātienes tikšanos pulcējās Baltkrievijas Apvienotais pārejas kabinets. Svjatlanas Cihanouskas vadītā komanda paziņojusi par pretošanās plāna "Uzvara" izstrādes beigām un ieviešanas uzsākšanu. Par vienu no galvenajām prioritātēm tiek izvirzīta Baltkrievijas valstiskuma nosargāšana Krievijas agresijas priekšā, kā arī sadarbības stiprināšana ar Ukrainu un kabineta starptautiskās atpazīstamības veicināšana.

Augusta sākumā baltkrievu demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska paziņoja par Apvienotā pārejas kabineta izveidi. Tā galvenās prioritātes ir Baltkrievijas suverenitātes un neatkarības aizstāvēšana, Baltkrievijas interešu aizstāvība pasaulē, konstitucionālās kārtības un likumu atjaunošana valstī, kā arī pretošanās varas nelikumīgai noturēšanai un pārejas nodrošināšana no diktatūras uz demokrātiju.

Mēnesi vēlāk, septembra sākumā, šis pārejas kabinets izdeva savu pirmo rīkojumu, kurā pieprasīja bezierunu Krievijas karaspēka izvešanu no Baltkrievijas teritorijas, kā arī apņēmās dažādos veidos palīdzēt Ukrainai pretoties Krievijas agresijai. Savukārt šajā nedēļā Varšavā pārejas kabinets pirmo reizi pulcējās uz klātienes tikšanos, kur par turpmākajiem darbības virzieniem jau tika runāts konkrētāk.

Kā intervijā televīzijas kanālam "Belsat" norādīja Svjatlana Cihanouska, pieaugot iespējai, ka karā ar Ukrainu aktīvāk varētu iesaistīties arī Aleksandra Lukašenko režīms, demokrātiskie spēki aktīvi iestājas par sankciju pastiprināšanu pret oficiālo Minsku. Vienlaikus īpaši svarīga ir labu kaimiņattiecību veidošana ar Ukrainu.

"Pirmkārt, mūsu uzdevums ir popularizēt mūsu kabinetu starptautiskajā arēnā, kā arī panākt Baltkrievijas jautājumu aktualizāciju dažādās sfērās. Mēs esam tikušies arī ar ukraiņiem, un ir ļoti svarīgi, lai Ukraina sāktu atzīt Apvienoto pārejas kabinetu. Šīs nedēļas tikšanās laikā mēs visi kopīgi apspriedām, kā mēs veiksmīgāk varētu sadarboties gan ar Ukrainu, gan mūsu baltkrievu organizācijām.

Protams, mēs koncentrējamies uz Baltkrieviju un baltkrievu jautājumiem, taču laiki šobrīd ir ļoti smagi un mūsu liktenis ļoti lielā mērā ir atkarīgs no Ukrainas likteņa.

Tāpēc šie kontakti ir īpaši svarīgi," sacīja Cihanouska.

Apvienotais pārejas kabinets arī informēja, ka ilgus mēnešus gatavotais plāns "Uzvara" jeb baltkrieviski "Перамога" ir beidzot izstrādāts un tagad ir pienācis laiks sagatavot tam baltkrievus. Līdzīgi kā iepriekš, arī šoreiz kabineta pārstāvji norādījuši, ka demokrātiskajiem spēkiem arvien vairāk piebiedrojas dažādu drošības dienestu virsnieki, kuru vārdi gan netiek atklāti.

Viens no kabineta līderiem ir Pāvels Latuško, kurš atbildīgs par varas pāreju. Varšavā, tiekoties ar baltkrievu diasporas pārstāvjiem, viņš paziņoja, ka viens no galvenajiem uzdevumiem ir nodrošināt darboties spējīgu opozīcijai simpatizējošu cilvēku skaitu: "Katrā rajonā, katrā apgabalā, katrā ministrijā, parlamentā (nu, Lukašenko administrāciju atmetam malā) ir jābūt mūsu cilvēkiem. Mums ir pēc iespējas ātrāk jāatrod un jāsagatavo šādi cilvēki, lai viņi varētu ieiet rajonu vai apgabalu padomēs un ministrijās un pārņemt kontroli pār situāciju, ja šāda nepieciešamība radīsies. Tas arī ir viens no mūsu uzdevumiem."

Kā norādīja Latuško, gan pēc 2020. gada vēlēšanām un opozīcijas apspiešanas, gan tagad, kad Aleksandrs Lukašenko, cenšoties izpatikt Vladimira Putina režīmam, arvien vairāk apdraud Baltkrievijas valstiskumu, tiek pastrādāti dažādi noziegumi. Vainojams esot gan pats Aleksandrs Lukašenko, gan viņa līdzgaitnieki, tostarp lojālie cilvēki tieslietu struktūrās, kas piespriež nepamatotus un politiski motivētus spriedumus.

Latuško šādu cilvēku saukšanu pie atbildības uzskata par vienu no personiskajām prioritātēm: "Jau ir izveidots tiesnešu melnais saraksts. Un viņiem ir jāsaprot – visi tie, pret kuriem jau ir uzsāktas krimināllietas, tiks saukti pie atbildības. Tas ir mans uzdevums, un es darīšu visu iespējamo, lai tas notiktu. Arī Lukašenko sēdēs starptautiskajā krimināltiesā. Viņš ļoti baidās no Miloševiča likteņa. Es to skaidri zinu no viņam pietuvinātām personām. Viņš mūs lasa, klausās. Tāpēc es viņam skaidri pasaku – viņš stāsies starptautiskās krimināltiesas priekšā. Es par to esmu pārliecināts, un mēs darīsim visu, lai tas notiktu."

Trimdā dzīvojošie baltkrievu demokrātisko spēku līderi nereti tiek apsūdzēti pārāk lēnā darbībā un pārāk lielā sašķeltībā. Tomēr Apvienotā pārejas kabineta locekļi uzsvēruši, ka priekšā joprojām ir ārkārtīgi liels darba apjoms un visu nav iespējams paveikt uzreiz.

Tāpēc pašlaik vismaz starptautiski ir jāuzstāj uz sankciju pastiprināšanu līdz brīdim, kamēr Baltkrievijā nenotiks politiskas pārmaiņas un netiks atbrīvoti politieslodzītie. Savukārt par lietderīgāko pretošanos Krievijas agresīvajai politikai tiek atzīta baltkrievu kultūras identitātes stiprināšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti