Cihanouska aicina izveidot īpašu misiju, kas varētu apmeklēt Baltkrievijas politieslodzītos

Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska trešdien aicināja izveidot īpašu misiju, lai apmeklētu politieslodzītos Baltkrievijas cietumos, piemēram, apcietināto opozīcijas žurnālistu Romānu Protaseviču.

Cihanouska ieradusies vizītē Čehijā, kur trešdien apmeklēja parlamenta augšpalātu Senātu.

“Romāna Protaseviča advokātam jau 11 dienas liegts viņu redzēt. Mēs esam vairāk nekā pārliecināti, ka viņš tiek sists un spīdzināts, taču viņam nevaram piekļūt un neko nevar darīt.

Tādēļ nepieciešams uzstāt uz īpašas misijas organizēšanu, lai mediķi vai politiķi vai diplomāti varētu apmeklēt politieslodzītos, lai redzētu un pārliecinātos par viņu stāvokli,” teica Cihanouska.

Baltkrievijas cietumā jau vairāk nekā gadu ir ieslodzīts arī Cihanouskas vīrs, politiskais aktīvists Sjarhejs Cihanouskis.

Cihanouska trešdien noslēdz četru dienu vizīti Prāgā, kur tikās ar Čehijas augstākajām amatpersonām. Tostarp ar Čehijas prezidentu Milošu Zemanu, kurš tiek uzskatīts par prokrieviski noskaņotu, bet tikšanās laikā paudis atbalstu Cihanouskai cīņā ar “Eiropas pēdējo diktatoru” Lukašenko.

Tikmēr Baltkrievijas autoritārais vadonis Lukašenko apstiprinājis stingrākus likumus par protestiem. Tie paredz, ka par piedalīšanos divos varasiestāžu neatļautos protestos turpmāk draudēs līdz trim gadiem cietumā, bet par "ekstrēmistiskām aktivitātēm" vai to popularizēšanu – līdz sešiem gadiem cietumā.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

2021. gada 23. maijā Lukašenko režīms piespieda nolaisties Minskā lidsabiedrības "Ryanair" lidmašīnu, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Operācijas mērķis bija apcietināt opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Pēc šī incidenta Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Baltkrievijas režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti