Cietušie baltkrievi vērsušies Vācijas tiesā pret Lukašenko režīmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Desmit Baltkrievijas pilsoņi vērsušies Vācijas tiesā ar kriminālsūdzību pret Baltkrievijas autoritāro līderi Aleksandru Lukašenko un viņa režīma locekļiem, apsūdzot viņus par noziegumiem pret cilvēci, kas īstenoti laikā, kad tika brutāli apspiesti pēc prezidenta vēlēšanām notikušie iedzīvotāju protesti.

Tomēr paredzams, ka Vācijas tiesas lēmums neatstās nekādas juridiskas sekas uz Baltkrievijā pie varas esošo Lukašenko un viņa režīmu.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par baltkrievu prasībām
00:00 / 02:42
Lejuplādēt

Kā paziņojumā norādījuši vairākus Baltkrievijas pilsoņus pārstāvošie advokāti, rīkojoties “spīdzināto upuru” vārdā, Vācijas federālajiem prokuroriem Karlsrūes pilsētā iesniegta prasība pret Baltkrievijas autoritāro līderi Aleksandru Lukašenko un Baltkrievijas drošības dienestu virsniekiem. Šo faktu apstiprinājusi arī Vācijas federālā prokuratūra.

Represijas un spīdzināšana

Advokāti sacīja, ka viņu klienti ir dokumentējuši vairāk nekā 100 Baltkrievijas valdības īstenotos „vardarbības, sistemātiskas spīdzināšanas un citu ļaunprātīgu darbību” piemērus protestu laikā, kas izcēlās pēc pērn notikušajām prezidenta vēlēšanām.

Kā norādījuši advokāti, „pašreizējā valdība nopietni apspiež savus iedzīvotājus, vēršoties pret tiem, īstenojot patvaļīgus arestus, politiski motivētu noziedzīgu vajāšanu un īstenojot citus represiju veidus”. Kopumā valsts izturēšanās pret šiem cilvēkiem esot raksturojama kā barbariska.

Advokāti sacīja, ka visi prasības iesniedzēji ir bijuši ieslodzīti un ziņojuši par dažādiem pārkāpumiem, tostarp spīdzināšanu, kamēr viņi bija aizturēti. Cietušie tika turēti pārāk mazās kamerās vai transporta līdzekļos un tika fiziski ietekmēti, pazemoti, apvainoti, tiem liedza gulēt, liedza pārtiku un ūdeni.

Tiek norādīts, ka lieta tiek ierosināta pēc vispārējas jurisdikcijas principa, kas ļauj ārvalstij saukt pie atbildības par noziegumiem pret cilvēci, tostarp kara noziegumiem un genocīdu, neatkarīgi no tā, kur tie izdarīti.

Jaunie noteikumi teorētiski stājās spēkā pirms vairākiem gadiem, bet pirmā lieta tika iztiesāta šogad, pēc kā sekoja arī vairākas citas prasības.

Noziegumi pret cilvēci

Šī lieta bija saistīta ar Sīrijas režīmu, proti, februārī par līdzdalību noziegumos pret cilvēci notiesāja bijušo Sīrijas izlūkdienesta aģentu, kuram tika piespriests četrarpus gadu ilgs cietumsods. Savukārt martā Vācijā tika arestēts kāds vīrietis no Gambijas, kurš tika turēts aizdomās par dalību armijas vienībā, kas veica slepkavības kādreizējā prezidenta Jahjas Džameha vārdā.

Arī starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija „Reportieri bez robežām” ir lūgusi Vācijas tiesu izmeklēt Saūda Arābijas kroņprinča Mohammada bin Salmana noziegumus pret cilvēci par žurnālista Džamala Hašogi nogalināšanu. Tomēr jāmin, ka ne Lukašenko, ne Baltkrievijas drošības spēku darbiniekiem Baltkrievijā neatkarīgi no tiesas lēmuma, visticamāk, nebūs nekādu juridisku seku.

Iepriekš vairākas Baltkrievijā cietušo prasības iesniegtas arī Čehijas, Lietuvas un Polijas tiesībaizsardzības iestādēs.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti