Pasaules panorāma

Bijušais Ukrainas armijas virspavēlnieks: situācija ir stabili saspringta

Pasaules panorāma

Džo Baidena pirmās 100 dienas

Cenšas saglabāt gaistošās Černobiļas liecības

Černobiļas slēgtā zona kļuvusi par tūrisma objektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šonedēļ tika pieminēta 35. gadadiena kopš Černobiļas atomelektrostacijas (AES) katastrofas, kas bija lielākā šāda veida katastrofa pasaules vēsturē un smagi skāra daudzus tūkstošus cilvēku. Avārijas seku likvidēšana turpinās vēl šodien, bet dzīve traģēdijas vietā, vismaz tiešā AES tuvumā, joprojām nav iespējama. Taču šeit ierodas ziņkāres vadīti tūristi, un atmiņas par Černobiļu tiek saglabātas arī digitāli.

Tūristu autobusi vizina ceļotājus uz Černobiļas slēgto zonu, Pripetes pilsētu, kuru būvēja reizē ar atomelektrostaciju. Līdz liktenīgajai 1986. gada aprīļa dienai tur dzīvoja ap 50 000 cilvēku, lielākoties atomelektrostacijas darbinieki ar ģimenēm. Veidojās attīstīta un šķietami droša vide.

Spoku pilsēta

Tagad, lai nokļūtu pamestajā spoku pilsētā, ir vajadzīga īpaša caurlaide, un braucienu var veikt tikai sertificēta gida pavadībā.

“Mēs apmeklējam galvenās slēgtās zonas vietas, izpētām teritoriju, iedziļināmies gan negadījuma, gan kopumā apgabala vēsturē,” stāsta Černobiļas gide Kate Hončarenko.

Arī pēc 35 gadiem šeit joprojām netrūkst liecību par dzīvi pirms katastrofas – pamestas mājas, iedzīve, rotaļlietas un tā arī līdz galam nepabeigtais atrakciju parks, kas jau kļuvis par vienu no spilgtākajiem Černobiļas traģēdijas simboliem.

“Daba, tā visu pārņem ļoti ātri. No betona ceļiem aug koki un krūmi. Ir diezgan grūti pārvietoties ar automašīnu, un daudz kas arī tiek izlaupīts. Ēkas, ja tās neuztur, to stāvoklis aizvien pasliktinās,” spriež Hončarenko.

Aizpildīt informācijas vakuumu

Kamēr laika zobs pamazām saēd traģēdijas vietu, Černobiļas piemiņu atbilstoši jauno tehnoloģiju laikmetam cenšas saglabāt ukraiņu entuziastu grupa. Tā izstrādājusi īpašu mobilā tālruņa lietotni, kurā apkopota informācija par notikušo.

Tajā atrodami atslepenoti dokumenti no Valsts drošības komitejas (VDK) arhīviem, karte ar vēsturiskām un mūsdienu fotogrāfijām, radiācijas līmeņa rādījumi, kā arī paplašinātās realitātes iespējas.

"Līdz šim nebija nevienas vietas, kur atrast pārbaudītu informāciju par Černobiļu, jo liela daļa informācijas padomju laikos bija sagrozīta un nepareizi attēlota. Viņi mēģināja to visu noklusēt, un tas noveda pie informācijas vakuuma.

Pērn mēs veicām pētījumu, kas parādīja, ka 60% ukraiņu pat nezina Černobiļas katastrofas datumu, un nolēmām, ka būtu labi, ja būtu šāds resurss,” stāsta mobilās lietotnes izveidotājs Valērijs Koršunovs.

Iedvesmu šīs lietotnes izstrādāšanai devis arī lielu popularitāti guvušais amerikāņu HBO un britu "Sky" kopražojuma miniseriāls “Černobiļa”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti