Pirmā Minskas vienošanās tika panākta 2014. gada 5. septembrī. Tomēr 12 punktu vienošanās izgāzās jau pie paša pirmā punkta – pamiera ievērošanas, jo uzreiz atsākās kauja par Doņeckas lidostu.
Otrais mēģinājums sekoja 2015. gada februārī. Tad uz samitu Minskā ieradās arī Vācijas kanclere, Francijas prezidents un Krievijas prezidents. Sarunas ilga 16 garas un dramatiskas stundas, jo paralēli notika kauja par Debaļcevas pilsētu, kurā Ukraina piedzīvoja sakāvi. “Minska 2” protokols ļoti līdzinājās pirmajam. Ar to tika panākts vardarbības samazinājums, un kopš tā laika frontes līnija vairs nav būtiski mainījusies. Kritušie gan joprojām – katru nedēļu.
Tāpēc noslēdzošu risinājumu tagad piedāvā Vācijas prezidenta Šteinmeira formula, ar kuru vienošanās krietni vienkāršota - Ukrainas nekontrolētajās daļās jānotiek vēlēšanām Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) uzraudzībā, pēc Ukrainas likumiem un bez kaujinieku klātbūtnes, ja tas izdodas, nekontrolētie reģionu iegūs pastāvīgu īpašo statusu. Prezidentam Zelenskim, to atbalstot, uzreiz nācās aizstāvēties no apsūdzībām kapitulācijā.
"Šajā jaunajā likumā nebūs pārkāpta neviena sarkanā līnija! Tāpēc nav un nebūs nekādas kapitulācijas!" sacīja Zelenskis.
Ukrainas parlamentā Zelenska parakstu zem Šteinmeiera formulas atzinīgi novērtējis tikai prokrieviskais opozīcijas bloks.
"Notiekošais rada cerību, ka ceļš uz mieru varētu būt atbloķēts un Ukraina tik tiešām uzsāk virzību pa to," teica opozīcijas platformas pārstāvis Nestors Šufričs.
""Šteinmeiera formula" ir radīta Kremlī. Tā aizstāv Krievijas intereses. Tikšanās Normandijas formātā ar augstākā līmeņa pārstāvību jāorganizē bez jebkādiem priekšnosacījumiem!" uzsvēra partijas "Eiropas solidaritāte" līderis Petro Porošenko.
Bet Zelenskis var iztikt bez citu spēku atbalsta parlamentā - kopš vasaras vēlēšanām Zelenska partijai “Tautas kalps” parlamentā ir absolūts vairākums, kuru viņš citstarp ieguva ar solījumu panākt mieru valsts austrumos.