Pasaules panorāma

Singapūras kļūdas cīņā ar Covid-19

Pasaules panorāma

ASV publicē attēlus ar nezināmiem lidojošajiem objektiem

Vēsturiskās patiesības un indes meklējumos

Čehijas un Krievijas starpā saasinās diplomātisks skandāls

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Čehu presē izskanējusi informācija par to, ka kāds par diplomātu maskējies krievu specdienestu pārstāvis varētu būt radījis reālus draudus vairākiem Čehijas galvaspilsētas Prāgas vadītājiem. Čehija apsūdzējusi Krieviju par iejaukšanos tās iekšējās lietās un apsver iespēju vērsties pret Krievijas vēstniecību. Tikmēr Kremlī notiekošo sauc par viltus ziņu izplatīšanu.

Čehijas un Krievijas starpā saasinās diplomātisks skandāls
00:00 / 03:30
Lejuplādēt

Pagājušajā nedēļas nogalē čehu nedēļas izdevums “Respekt” publicēja rakstu par to, ka vairāki galvaspilsētas Prāgas vadītāji – pilsētas mērs Zdeņeks Hržibs un Prāgas 6. apgabala mērs Ondržejs Kolāržs - varētu būt kļuvuši par Krievijas specdienestu plānotas slepkavības upuriem. Kā intervijā Prāgas Radio pastāstījis raksta autors Ondržejs Kundra, kāds vīrietis, kura somā, iespējams, atradusies rīcina inde, bija ieradies Prāgā pirms trim nedēļām.

"Mūsu avoti stāsta, ka kāds krievu vīrietis, kurš izlikās par diplomātu, ielidoja Vāclava Havela lidostā ar diplomātisko pasi. Tika noskaidrots, ka viņš tomēr nav diplomāts, bet gan strādā vienā no Krievijas slepenajiem dienestiem. Policijas un citu drošības dienestu sniegtā informācija liecina, ka šis vīrietis radīja reālus draudus vairākiem Prāgas politiķiem, kuri vai nu ir kritizējuši Krievijas politiku, vai arī ir darījuši lietas, kas saniknojušas Kremli," norāda Kundra.

Kundras minētās darbības, kas saniknojušas Kremli, ir skaidri zināmas. Viens no tiem ir Prāgas mēra Zdeņeka Hržiba lēmums pārdēvēt vienu no Prāgas laukumiem nogalinātā Krievijas opozicionāra Borisa Ņemcova vārdā. Situāciju īpaši kutelīgu padara fakts, ka blakus šim laukumam atrodas Krievijas vēstniecība. Savukārt Prāgas 6. rajona mērs Kolāržs bija pieņēmis lēmumu novākt statuju Padomju Armijas maršalam Ivanam Koņevam. Šāda rīcība izraisīja protestus pie Čehijas vēstniecības Krievijā, turklāt tika uzsākta krimināllieta par kara slavas simbolu apgānīšanu. Krievijas Ārlietu minsitrija čehu rīcību nosauca par noziegumu, pieprasot atdot Krievijai arī pašu pieminekli.

Reaģējot uz izskanējušajām ziņām, gan Prāgas mēram, gan 6. apgabala mēram ir piešķirti miesassargi. Kā intervijā televīzijas kanālam DVTV norādījis Kolāržs, viņš baidās ne tik daudz par savu, bet visas valsts drošību:

"Es nebaidos par sevi. Es esmu cilvēks, kuram patīk būt šaurās telpās. Tas ir tāds kā pašaizsardzības instinkts. Nav tā, ka es nekontrolēju situāciju vai baidos baidīties, tas ir tikai dabīgi. Bet, ja ir kaut kas, par ko es baidos, tad tā ir šī republika brīdī, kad kāds ir nosūtīts iejaukties mūsu iekšējās lietās. Vai tā būtu Krievija, Amerika vai Vācija. Jo reakcija no mūsu valsts puses ir bijusi diemžēl nekāda. Nav iespējams klusēt, kad Krievija mēģina uzbrukt. Es pilnīgi noteikti negribētu būt ārlietu ministra Petričeka ādā, jo viņa priekšniekam premjerministram praktiski nav nekādas varas, bet valsts prezidents ir pārņemts ar ārpolitiku, kaut arī ārpolitikas noteikšana ir ārlietu ministra rokās. Man tiešām ir žēl ministra, jo viņš savu darbu dara lieliski un ir ļoti aizņemts, ņemot vērā, ka viņam faktiski nav nekāda atbalsta," skaidro Kolāržs.

Politiķa kritika, acīmredzot, ir veltīta valsts prezidentam Milošam Zemanam, kurš ir pazīstams ar savām simpātijām pret Kremli. Līdz šim diplomātiskā saspīlējuma mazināšana ir ārlietu ministra rokās un Čehijas Senāta ārlietu komiteja ir aicinājusi valdību sagatavot plānu Krievijas vēstniecības statusa pazemināšanai. Taču Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs, lai arī nosodījis Krievijas iejaukšanos valsts iekšējās lietās un solījis to nākotnē nepieļaut, ir norādījis, ka pašreizējā situācija neprasa Krievijas vēstnieka izraidīšanu no valsts.

Krievija visu izskanējušo informāciju nosaukusi par viltus ziņu izplatīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti