Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā priekšplānā izvirzījušies trīs kandidāti

Čehijā piektdien un sestdien iedzīvotāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai izraudzītos nākamo prezidentu, kurš stāsies līdzšinējā valsts vadītāja Miloša Zemana vietā.

Čehijā notiek prezidenta vēlēšanas
00:00 / 02:16
Lejuplādēt

Šī būs trešā reize, kad Čehijas pilsoņi tiešās vēlēšanās izraudzīsies valsts prezidentu. Abās iepriekšējās reizēs 2013. un 2018. gadā uzvarēja sociāldemokrāts Zemans, kurš līdz Krievijas pilna apmēra iebrukumam Ukrainā veidoja ciešākas attiecības ar Maskavu un kritizēja Eiropas Savienības sankcijas pret Kremli. Viņam pēc diviem prezidentūras termiņiem ir liegta iespēja kandidēt vēlreiz.

Uz prezidenta amatu pretendē astoņi kandidāti, no kuriem viena ir sieviete.

Pirms vēlēšanām ir izkristalizējušies trīs galvenie favorīti – bijušais premjerministrs Andrejs Babišs, atvaļinātais armijas ģenerālis Petrs Pavels un bijusī universitātes rektore Danuše Nerudova.

No šiem kandidātiem starptautiski vispazīstamākais ir Babišs, kurš bija Čehijas premjers no 2017. līdz 2021. gadam. Politikas analītiķi Babišu nereti dēvē par populistu viņa eiroskeptisko uzskatu un pret imigrantiem vērstās retorikas dēļ. Pēdējos gados viņa vārds ārvalstu medijos biežāk ir izskanējis saistībā ar apsūdzībām par krāpšanos ar Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Taču šonedēļ Čehijas tiesa viņu attaisnoja.

Babišs bija gandarīts par tiesas lēmumu un paziņoja, ka apsūdzības pret viņu bija politisko konkurentu sazvērestība.

"Šīs ir labas ziņas Čehijai un tās pilsoņiem un apliecina, ka mēs dzīvojam valstī, kuru pārvalda ar likuma varu, un kur ir neatkarīga tiesu vara.

Šis tiesas process bija milzīga trauma manai ģimenei un man. Mums sešus gadus nācās aizstāvēties pret nepatiesām apsūdzībām.

Es vairākkārt esmu teicis, ka nedarīju neko nelikumīgu, un ka šī lieta ir tikusi izmantota vairāku vēlēšanu kontekstā," sacīja Babišs.

Babiša konkurentus Pavelu un Nerudovu raksturo kā liberālāk noskaņotus, un viņi varētu cīnīties par balsīm no vēlētājiem, kuri 2021. gadā parlamenta vēlēšanās nobalsoja par centriski labējo partiju koalīciju, kas gāza toreiz pie varas esošo Babiša valdību.

Pēdējās vēlētāju aptaujas rāda, ka, visticamāk, neviens no kandidātiem neiegūs vismaz 50% balsu, tāpēc būs jārīko vēlēšanu otrā kārta. Vismaz pašlaik izskatās, ka otrajā kārtā sacentīsies Babišs un Pavels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti