Rīta Panorāma

Intervija ar politologu Filipu Rajevski

Rīta Panorāma

Notiesāts Ņujorkas terorists Saipovs

Čehijā notiek prezidenta vēlēšanas

Čehijas prezidenta vēlēšanās uzvaru paredz ģenerālim Pavelam

Čehijā piektdien sākusies balsošana prezidenta vēlēšanu otrā kārtā, kurā cīņa norisinās starp atvaļināto ģenerāli Petru Pavelu un bijušo premjerministru Andreju Babišu. Saskaņā ar pēdējām vēlētāju aptaujām Babišs ievērojami atpaliek no Pavela.

Pirms otrās kārtas atbalsts Pavelam ievērojami pieaudzis, un par viņu saskaņā ar aptaujām grasās balsot 58 līdz 59% čehu, kamēr Babišam priekšroku dotu tikai 41 līdz 42% respondentu.

Čehijā prezidents ir tautas vēlēts, bet viņam ir pārsvarā ceremoniālas funkcijas. Prezidenta pienākums ir nominēt valdības locekļus, kā arī iecelt nacionālās bankas prezidentu un konstitucionālās tiesas tiesnešus. Prezidents ir arī armijas virspavēlnieks.

Pašreizējā situācijā vēlēšanas arī sniegs skaidru signālu par nelielās, bet pietiekami ietekmīgās valsts iedzīvotāju noskaņojumu.

Kampaņā pirms vēlēšanu otrās kārtas par galveno jautājumu kļuvis Krievijas uzsāktais karš pret Ukrainu. Babišs cenšas vēlētājiem iegalvot, ka viņa sāncensis varētu karā ieraut arī Čehiju.

61 gadu vecais Pavels, bijušais Čehijas armijas ģenerālštāba priekšnieks un neatkarīgais kandidāts, kuram atbalstu paudusi valdošā centriski labējā koalīcija, demonstrējis nepārprotamu prorietumniecisku nostāju un atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.

Čehijas prezidenta amata kandidāts Petrs Pavels par atbalstu Ukrainai
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

"Karš Ukrainā ir arī mūsu karš, jo tas attiecas uz mums. Un tas, ka mēs tieši nepiedalāmies fiziskā cīņā, nenozīmē, ka karš nav mūsu.

Šīs vēlēšanas būs ne tikai par Miloša Zemana pēctecību, bet arī par to, kādu pasauli mēs izvēlamies," uzsver Pavels.

Otrās kārtas uzvarētājs prezidenta amatā nomainīs Milošu Zemanu, kurš atbalsta Babišu un līdz Krievijas atkārtotajam iebrukumam Ukrainā centās veidot ciešākas attiecības ar Maskavu un Pekinu.

Tomēr saskaņā ar pēdējām aptaujām Babišs, kurš ir piektais bagātākais cilvēks Čehijā, ievērojami atpaliek no Pavela.

Pavels pirmajā kārtā saņēma nedaudz vairāk par 35% balsu un savu konkurentu apsteidza tikai par nepilnu procentu. Patlaban neatkarīgo kandidātu atbalsta jau 58% vēlētāju.

Pavelam ir izdevies piesaistīt tos vēlētājus, kas pirmajā kārtā atbalstīja citus kandidātus.

Balsošana prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā turpināsies līdz sestdienas pēcpusdienai, un rezultāti būs zināmi jau tajā pašā dienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti