Čehijas prezidenta vēlēšanās būs nepieciešama otrā kārta

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā neviens no kandidātiem nav saņēmis vismaz 50% balsu, tāpēc būs jārīko otrā kārta, liecina provizoriskie balsojuma rezultāti.

Pēc 90% nodoto balsu saskaitīšanas vadībā bija izvirzījies kādreizējais premjerministrs Andrejs Babišs, par kuru nobalsojuši gandrīz 36% vēlētāju.

Otrajā vietā atradās atvaļinātais armijas ģenerālis Petrs Pavels, par kuru nodoti gandrīz 35% balsu.

Visticamāk, ka Babišs un Pavels sacentīsies vēlēšanu otrajā kārtā, kas norisināsies 27. un 28. janvārī.

KONTEKSTS:

Šī ir trešā reize, kad Čehijas pilsoņi tiešās vēlēšanās izraugās valsts prezidentu. Abās iepriekšējās reizēs 2013. un 2018. gadā uzvarēja sociāldemokrāts Zemans, kurš līdz Krievijas pilna apmēra iebrukumam Ukrainā veidoja ciešākas attiecības ar Maskavu un kritizēja Eiropas Savienības sankcijas pret Kremli. Viņam pēc diviem prezidentūras termiņiem ir liegta iespēja kandidēt vēlreiz.

Uz prezidenta amatu pretendē astoņi kandidāti, no kuriem viena ir sieviete.

Pirms vēlēšanām izkristalizējās trīs galvenie favorīti – bijušais premjerministrs Andrejs Babišs, atvaļinātais armijas ģenerālis Petrs Pavels un bijusī universitātes rektore Danuše Nerudova.

No šiem kandidātiem starptautiski vispazīstamākais ir Babišs, kurš bija Čehijas premjers no 2017. līdz 2021. gadam. Politikas analītiķi Babišu nereti dēvē par populistu viņa eiroskeptisko uzskatu un pret imigrantiem vērstās retorikas dēļ. Pēdējos gados viņa vārds ārvalstu medijos biežāk ir izskanējis saistībā ar apsūdzībām par krāpšanos ar Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Taču šonedēļ Čehijas tiesa viņu attaisnoja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti