Carnajevam par sprādziena rīkošanu Bostonas maratonā piespriež nāvessodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zvērinātie Bostonas tiesā, atzīstot Džohara Carnajeva vainu sprādzienu rīkošanā Bostonas maratona trasē 2013.gadā, piesprieda viņam nāvessodu, vēsta ārvalstu masu mediji. ASV ģenerālprokurore uzskata, ka nāves sods ir atbilstošs šāda veida noziegumam. Tomēr ne visi upuru radinieki to atbalsta. 

Nāvessodu Carnajevam, kuram tagad ir 21 gads, prasīja arī valsts apsūdzības uzturētājs.    

Šādam spriedumam bija nepieciešama visu 12 zvērināto piekrišana, ja kaut viens no viņiem iebilstu, Carnajevam piespriestu mūža ieslodzījumu, vēsta raidsabiedrība BBC.

Iepriekš zvērinātie atzina Carnajeva vainu visās 30 apsūdzībās. Daudzās no tām kā iespējamais soda mērs ir nāvessods.

Advokāts tiesas laikā atzina, ka Džohars Carnajevs piedalījies sprādzienu gatavošanā un apšaudēs, taču galvenais notikumu virzītājs bijis viņa brālis Tamerlans, kurš tika nošauts apšaudēs ar policiju.

Toreiz, bēgot no notikuma vietas, brāļi iesaistījās apšaudē ar policistiem, kurā gāja bojā viens policists un Tamerlans Carnajevs. Džohars Carnajevs aizbēga, taču pēc tam tika aplenkts un aizturēts.

10 gadus ASV dzīvojošie Carnajevi sarīkoja asinsizliešanu, ar radikālo islāmu saistītu motīvu vadīti.

Daži no ievainotajiem pēc sprieduma pasludināšanas pauda gandarījumu, sakot, ka Carnajevs saņems to, ko ir pelnījis.

Savukārt astoņus gadus vecā bojā gājušā zēna vecāki uzskata, ka piemērotāks sods būtu bijis mūža ieslodzījums.

Pēc sprieduma pasludināšanas Masačūsetsas štata galvenā federālā prokurore Karmena Ortiza sacīja, ka šī tiesas prāva esot paraugs tam, ka jebkurš noziedznieks var saņemt taisnīgu tiesu: “Šī nav svētku diena. Tā nav arī diena politiskām un morālām diskusijām. Tā ir pārdomu un brūču sadzīšanas diena. Mūsu domām tagad būtu uz mūžīgiem laikiem jānovēršas no Carnajevu brāļiem un jāpaliek ar tiem, kuri dzīvos mūsu atmiņās mūžīgi.”

Noklausoties spreidumu, upuri uzelpojuši, bet pats notiesātais nav izrādījis nekādas emocijas.

Prokurore Ortiza uzskata, ka nāves sods ir atbilstošs soda mērs par sprādziena organizēšanu, kas ir prasījis trīs cilvēku nāvi un ir ievainojis vēl aptuveni 260 cilvēkus. Tam piekrita arī jaunā ASV ģenerālprokurore Loreta Linča.

Tiesas procesa laikā Carnajevs un viņa advokāti mēģināja pierādīt, ka Džohars ir rīkojies sava vecākā brāļa Tamerlana ietekmē.

Tika apgalvots, ka vecākais brālis, kurš tika nošauts policijas pakaļdzīšanās operācijas laikā, ir iespaidojis Džoharu, kādēļ viņš būtu uzskatāms tikai par izpildītāju.

Tomēr štata prokurore Ortiza uzskata, ka Carnajevs jaunākais pats ir apzinājies, ko dara: “Nepārprotiet.. apsūdzētais apgalvoja, ka viņš rīkojās visu musulmaņu vārdā. Bet šis nav reliģisks noziegums. Tas arī noteikti neatspoguļo patiesus musulmaņu uzskatus.

Tas bija politisks noziegums ar mērķi ievainot Amerikas Savienotās Valstis.

Lai gan aizstāvība apgalvoja, ka apsūdzēto ir ietekmējis viņa vecākais brālis, pierādījumi par to neliecina. Apsūdzētais ir pieaudzis cilvēks, kurš sāka ticēt naida ideoloģijai.”

Lai gan Masačūsetsas štatā nāves sods tika atcelts jau 1984.gadā, Carnajevam to varēja piespriest, jo pret viņu apsūdzība tika izvirzīta federālajā līmenī.

Spriedums tiks izpildīts, ievadot letālu injekciju. Tomēr vēl var paiet vairāki gadi pirms tas notiks.

Sprādzieni Bostonas maratonā notika 2013.gada aprīlī. Toreiz netālu no finiša līnijas nogranda divi sprādzieni. Trīs cilvēki tika nogalināti, bet 260 guva ievainojumus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti