Čārlzu Teiloru atzīst par vainīgu noziegumos pret cilvēci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Īpaši izveidotā tiesa Sjerraleones lietā lēmusi noraidīt apelācijas prasību un paturēt spēkā bijušajam Libērijas prezidentam Čārlzam Teiloram piespriesto 50 gadu cietumsodu par Sjerraleones nemiernieku apbruņošanu apmaiņā pret "asins dimantiem". Aptuveni nedēļas laikā viņš no Hāgas varētu tikt nogādāts uz cietumu kādā no valstīm, kas Teiloru piedāvājušas uzņemt. Iespējams, Lielbritānijā. Tribunāls bijušo Libērijas prezidentu pērn atzina par vainīgu kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

Bijušā Libērijas prezidenta Čārlza Teilora notiesāšana pērn tiek uzskatīta ar vēsturisku. Arī tādēļ, ka viņš ir pirmais bijušais valsts vadītājs, kuru kopš Nirnbergas tribunāla pēc Otrā pasaules kara ir notiesājusi starptautiska tiesa.

Apvienoto Nāciju atbalstītā Sjerraleones kara noziegumu tribunāla galvenais uzdevums bija izlemt, vai, būdams Libērijas prezidents, Teilors atbalstīja nemierniekus kaimiņvalstī Sjerraleonē. Tiek lēsts, ka tur pilsoņu karā 90. gados bojā gāja 120 tūkstoši cilvēku.

Hāgas tribunāls Teiloru atzina par vainīgu visos 11 apsūdzības punktos par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci. Tostarp par bruņojuma piegādi Revolucionārās apvienotās frontes nemierniekiem Sjerraleonē, kuri bija bēdīgi slaveni ar roku un kāju nociršanu civiliedzīvotājiem. Teilors no Sjerraleones dumpiniekiem saņēma tā sauktos asiņainos dimantus, ko pēc tam izmantoja, lai iegādātos ieročus un viņiem tos piegādātu, vienlaikus arī pats gūstot peļņu. No šiem dimantiem Teilors vienu sauju savulaik esot uzdāvinājis supermodelei Naomi Kempbelai, kurai saistībā ar to bija jāliecina tiesā.

Teiloram, kurš šobrīd ir 65 gadus vecs, piesprieda 50 gadu cietumsodu. Taču viņš savu vainu vienmēr ir noliedzis un uzstāj, ka ar Sjerraleones nemierniekiem kontaktējies, tikai lai pārliecinātu viņus pārtraukt cīņas. Teilors iesniedza apelāciju ar prasību sodu atcelt. Bijušā prezidenta advokāti argumentēja, ka vairākus gadus ilgajā prāvā tiesneši pieļāvuši būtiskas kļūdas un nepilnības, izvērtējot apsūdzības sniegtos pierādījumus. Viņi uzstāja, ka nav nekādu pierādījumu, kas Teiloru saistītu ar Sjerraleonē pastrādātajiem noziegumiem.

Tomēr ceturtdien tiesnesis Džordžs Kings paziņoja, ka bijušā Libērijas prezidenta apelāciju noraida, „apstiprina 50 gadu cietumsodu un dod rīkojumu, ka [Teiloram] šis sods ir jāsāk izciest nekavējoties.” Viņš norādīja, ka aizsardzība nav spējusi pierādīt, ka prāvas laikā tiesa pieļāvusi būtiskas kļūdas.

Teilors, tērpies tumšā uzvalkā ar zeltītu kaklasaiti, zeltītām aproču pogām un brillēs zeltītā ietvarā, spriedumu esot noklausījies bez ārēji redzamām emocijām. Gaidāms, ka cietumsodu, domājams, līdz mūža beigām, viņš izcietīs Lielbritānija, Zviedrijā, Somijā vai Ruandā - valstīs, kas piedāvājušas Teiloru uzņemt. Bijušā prezidenta advokāts norādījis, ka Teilors dotu priekšroku Ruandai, lai būtu tuvāk savai ģimenei.

Cilvēktiesību organizācijas apsveikušas tribunāla lēmumu. Piemēram, „Amnesty International” paziņoja, ka tas sūta skaidru ziņu valstu līderiem visā pasaulē, ka neviens nevar izbēgt no taisnīguma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti