Bulgārijai ļauj veidot kredītlīniju palīdzībai bankām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Raizējoties, ka Bulgārijā varētu izcelties nopietna banku krīze, Eiropas Komisija valdībai Sofijā pirmdien atļāva izveidot kredītlīniju vairāk nekā 3 miljardu levu apmērā, lai nepieciešamības gadījumā palīdzētu valsts lielākajām kredītiestādem. Lēmums pieņemts pēc tam, kad klienti no bankām sāka masveidā izņemt noguldījumus, baidoties, ka tām ir nopietnas finanšu grūtības. Valdība noliedz, ka būtu izcēlusies krīze. Apsūdzībās par nepatiesas informācijas izplatīšanu arestēti vairāki cilvēki. Vienlaikus valsti piemeklējusi arī politiskā neskaidrība - Bulgārijas prezidents paziņojis arī par parlamenta atlaišanu.

Eiropas Komisija pirmdien apstiprināja, ka Bulgārijas valsts drīkst izveidot „piesardzības” kredītlīniju bankām 1,7 miljardu eiro apmērā, lai palīdzētu kredītiestādēm, kuras, kā uzskata valdība, ir kļuvušas par upuri sazvērestībai sagraut Bulgārijas banku sistēmu. Kredītlīnijas mērķis ir nodrošināt, lai pēc tam, kad klienti sāka masveidā izņemt noguldījumus no divām bankām, notiekošais nepārvērstos liela apmēra banku krīzē.

Pagājušajā nedēļā Bulgārijas Centrālajai bankai nācās pārņemt kontroli pār ceturto valsts lielāko kredītiestādi - Korporatīvo tirdzniecības banku. Pēdējos mēnešos pār šo banku bija vēlusies publiska kritikas gūzma saistībā ar dažādām apsūdzībām, tostarp nelikumīgām finanšu operācijām. Banka kontrolpakete pieder Bulgārijā pretrunīgi vērtētam uzņēmējam, un sabiedrībā aizdomas pieauga vēl vairāk pēc policijas reida tās galvenajā mītnē. Sākās panika, un klienti sāka masveidīgi izņemt savus noguldījumus, tādēļ Centrālajai bankai nācās rīkoties.

Jauns panikas vilnis uznāca piektdien. Īsziņu veidā un internetā izplatījās informācija, ka nopietnās grūtībās esot arī Bulgārijas trešā lielākā banka - Pirmā Investīciju banka. Pie filiālēm sāka veidoties garas cilvēku rindas, lai izņemtu noguldījumus. Banka sākotnēji paziņoja, ka izpildīs visas klientu prasības naudas izņemšanai, pat ja filiālēm nāksies palikt atvērtām ilgāk nekā parasti. Tomēr pēcpusdienā pēc tam, kad bija izņemti jau 800 miljoni levu jeb 400 miljoni eiro, banka paziņoja, ka pārtrauc šādas operācijas. Nosauktais iemesls - „tehniskas problēmas.” Vairāki desmiti cilvēku pulcējās pie šīs bankas filiālēm arī pirmdienas rītā, ziņo aģentūra AFP, tomēr jau mazākā skaitā.

Policija paziņoja, ka par nepatiesas informācijas izplatīšanu attiecībā uz valsts finanšu institūciju stāvokli arestēti seši cilvēki. Paniku noguldītāju vidū daļēji var izskaidrot arī ar to, ka bulgāriem joprojām ir sāpīgas atmiņas par smago finanšu krīzi 90. gadu vidū, kad nedaudz vairāk kā gada laikā savu darbību pārtrauca 14 bankas.

Varas iestādes iedzīvotājus cenšas nomierināt. Bulgārijas Centrālās bankas vadītājs Ivans Iskrovs uzsvēra, ka banku sistēma „funkcionē bez problēmām”. Arī Bulgārijas prezidents Rosens Plevnelijevs svētdien noraidīja apgalvojumus, ka būtu sākusies banku krīze. Viņš uzstāja, ka tas, kas šobrīd notiek, „ir pārliecības krīze un krimināls uzbrukums.” Nomierināt situāciju šodien mēģināja arī Eiropas Komisija, paziņojot, ka Bulgārijas banku sistēma ir „labi kapitalizēta” salīdzinot ar citām valstīm Eiropas Savienībā.

Bažas par banku sektoru izcēlušās laikā, kad valsti piemeklējusi arī politiskā neskaidrība. Pēc tam, kad sociālistu vadīto koalīciju pameta viena no partijām, politiskie spēki pagājušā nedēļā panāca vienošanos par parlamenta ārkārtas vēlēšanu rīkošanu šajā rudenī. Bulgārijas prezidents Plevnelijevs svētdien paziņoja, ka pašreizējā sasaukuma parlaments strādās līdz 6.augustam, kad tiks izveidota pagaidu valdība, lai valsti vadītu līdz vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti