Bulgārijā svētku laikā darba ņēmējus aicina prasīt lielākas algas

Arī Bulgārijā svētku sezona ir intensīvs naudas tērēšanas laiks: tiek pirktas dāvanas un gatavoti cienasti. Taču daudziem maciņš izrādās par plānu. Tāpēc ar provokatīvu ideju nākusi klajā Bulgārijas Neatkarīgo arodbiedrību konfederācija - organizācijas mājaslapā ikviens var lejuplādēt elektronisku kartiņu ar devīzi “Gribu vēl 100 levas klāt pie algas” (aptuveni 50 eiro), un nosūtīt to savam darba devējam.

Kampaņas mērķis ir rosināt sabiedrībā diskusiju par problēmām ienākumu sadales politikā, kā arī pārvarēt iesīkstējušos aizspriedumus, ka prasīt  augstāku atalgojumu ir nepieklājīgi.

Pēc Arodbiedrības un sociālo pētījumu institūta datiem, algu palielināšana par 50 eiro mēnesī ir pavisam reāla, un tā  ļautu samazināt darba spējīgo iedzīvotāju masveidīgo emigrāciju materiālo apsvērumu dēļ.

Tikai pēdējos 12 mēnešos vairāk nekā 30 000 bulgāru ir devušies meklēt laimi ārzemēs, un daudzās ekonomikas nozarēs kvalificētu kadru trūkums kļūst aizvien jūtamāks.

Daudzi vietējie eksperti uzskata, ka valstī turpinās sociālais dempings, kas neatspoguļo reālo stāvokli ekonomikā.

Darba ražīgums ir pieaudzis un apsteidz pēc attiecīgajiem rādītājiem, piemēram, Beļģiju, Spāniju un Franciju, kā arī virkni bijušo sociālistisko valstu. Neraugoties uz to,

ar vidējo algu 460 eiro, kas ir zemākā Eiropas Savienībā, Bulgārija joprojām atpaliek, piemēram, no Latvijas gandrīz divas reizes, no Slovēnijas - trīs, bet no  Spānijas - pat  veselas četras  reizes.

Pēc "Eurostat" informācijas starpība starp iekšzemes kopproduktu uz vienu iedzīvotāju, darba ražīgumu un samaksu par to Bulgārijā ir sasniegusi 5%, kas dod iespēju bez lieliem satricinājumiem palielināt atalgojumu visiem strādājošiem ne tikai sabiedriskajā, bet arī privātajā sektorā.

Tiekoties ar medijiem, Neatkarīgo arodbiedrību konfederācijas prezidents Plamens Dimitrovs uzsvēra, ka iniciatīvai “Gribu vēl 100 levas” nav nekā kopīga ar populismu - panākt par katru cenu algas “kā Eiropā”, neraugoties uz darba ražīgumu un kvalitāti. Gluži otrādi - tā balstās uz  rūpīgu faktu analīzi, un dos iespēju paaugstināt iedzīvotāju pirktspēju un uzlabot demogrāfisko stāvokli.

"Citas alternatīvas nav - ja ienākumi netiks palielināti, tuvākajos gados  situācija darba tirgū kļūs katastrofāla. Aprēķini rāda, ka šī starpība starp to, cik mēs saražojam un cik saņemam, sasniedz  uz vienu strādājošo 888 eiro gadā," norāda Dimitrovs.

 Arī pēc visiem atskaitījumiem un nodokļiem summa tāpat pārsniedz minētos 50 eiro mēnesī.

Tieši pēc arodbiedrību spiediena pēdējos četros gados minimālais atalgojums Bulgārijā ir palielinājies par vairāk nekā 60%.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt