Bulgārijā prezidentūru pārņem aviācijas ģenerālis Radevs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

22. janvārī amatā stājas jaunievēlētais Bulgārijas prezidents, aviācijas ģenerālis Rumens Radevs. Svinīgo inaugurācijas ceremoniju ievadīs militārā parāde un  21 lielgabalu zalve. Pēc filozofa, advokāta, vēsturnieka  un uzņēmēja pirmo reizi valsts priekšgalā  tuvākajos piecos gados būs augstākā līmeņa bruņoto spēku pārstāvis.

Vēl pirms pusgada bijušā  Bulgārijas gaisa karaspēka virspavēlnieka vārds  plašai sabiedrībai nebija pazīstams un, kad  opozīcijā esošie sociālististi izvirzīja bezpartejiskā kara lidotāja kandidatūru  augstākajam amatam valstī, vairums  komentētāju nomināciju uztvēra visai skeptiski. Vēl lielāks pārsteigums  bija politikā absolūtā debitanta pārliecinošā uzvara ar vairāk nekā 20 % balsu pārsvaru pār valdošās partijas GERB kandidāti, parlamenta vadītāju  Cecku Cačevu. Neapmierināts ar zaudējumu, premjerministrs Boiko Borisovs  atkāpās no amata, bet mēģinājumi sastādīt jaunu Ministru kabinetu cieta neveiksmi. Tā nu

tikko ievēlētajam prezidentam nāksies steidzami risināt vairākus visai svarīgus jautājumus - pirmām kārtām, atlaist tagadējo parlamentu un izveidot pagaidu valdību, kā arī sasaukt ārkārtas parlamenta vēlēšanas, visdrīzāk, marta beigās - aprīļa sākumā.

Pēc kārtas piektais Bulgārijas prezidents  ir 53 gadus vecs, militāro zinātņu doktors, beidzis aviācijas virsnieku kursus Amerikas Savienotajās Valstīs, un visa viņa profesionālā karjera līdz šim  ir saistīta ar lidošanu - gaisā pavadītas vairāk nekā 1400 stundas. Ģenerālis Radevs pārvalda trīs valodas - angļu, vācu un krievu, ir atkārtoti precējies un no pirmās laulības audzina divus bērnus.

Pirms trim dienām parlamentā jaunievēlētais prezidents nodeva svinīgo zvērestu  un pusstundu ilgā runā iepazīstināja klātesošos deputātus un oficiālos viesus ar savu skatījumu par neatliekamajiem uzdevumiem, ar kuriem nāksies saskarties tuvākajos mēnešos.  Radevs uzsvēra, ka nepakļausies ne politiskam, ne ekonomiskam spiedienam, izmantos katru iespēju, lai sekmētu dialogu visos līmeņos, un valsts intereses allaž būs pirmajā vietā:

“Apņemos būt visu bulgāru prezidents neatkarīgi no to partijas, reliģiskās vai etniskās piederības, un mans uzdevums ir panākt, lai tā būtu objektīva, vienojoša institūcija.”

Ārpolitikā arī turpmāk galvenās prioritātes būs  NATO un Eiropas Savienība (ES), jo tikai sadarbībā  iespējams  risināt tādas sasāpējušās globālās problēmas kā terorisms un ieilgusī bēgļu krīze.  Ģenerālis Radevs uzskata, ka Bulgārija jau sen ir izpildījusi visus kritērijus, lai iestātos Šengenas zonā, kas tikai atvieglotu ES ārējo robežu apsardzi:

“Esmu pārliecināts, ka apvienotā Eiropa ir jāsaglabā par katru cenu. Pretējā gadījumā vēsture mums to nepiedos. Kopīgiem spēkiem mēs atradīsim izeju no jebkuras situācijas.”

Jau tūlīt pēc Radeva uzvaras novembrī  daudzi eksperti izteica bažas, ka Bulgārija, kas ilgstoši centusies manevrēt starp Austrumiem un Rietumiem, var nosliegties par labu tuvināšanās ceļam ar Krieviju, vēl jo vairāk tāpēc, ka vairākās intervijās jaunievēlētais valsts galva demonstrēja pragmatisku pieeju, piemēram, attiecībā uz ekonomiskajām sankcijām.

Lai  atspēkotu baumas par savu prokrievisko orientāciju, Radevs paziņoja, ka nekad nav bijis Maskavā un pirmās ofciālās vizītes pēc stāšanās amatā paredzētas uz Briseli un Bukaresti, lai iepazītos ar  Rumānijas pieredzi cīņā pret korupciju augstākajos varas ešelonos.

Vēl viens nopietns pārbaudījums būs jaunā Bulgārijas eirokomisāra izvēle, pēc tam kad  Kristalīna Georgijeva atgriezās darbā Pasaules Bankā, kā arī gatavošanās valsts prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē 2018. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti