Bulgārijā atsaucība tik maza, ka atceļ rindu uz Covid-19 vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bulgārijā vakcinācija pret Covid-19 rit visgausāk no visām Eiropas Savienības valstīm, un iedzīvotāju zemās atsaucības dēļ pieņemts lēmums atteikties no prioritāro grupu saraksta. Tagad vakcīnas saņemšanai var pieteikties ikviens, kas to vēlas.

ĪSUMĀ:

  • Bulgārijā bijis lēnākais vakcinācijas temps Eiropas Savienībā.
  • Vakcinēties piekrita mazāk nekā trešdaļa ārstu un skolotāju.
  • Vilcināšanās tiek skaidrota ar sazvērestības teoriju un viltus ziņu ietekmi.
  • ASV gatavojas apstiprināt “Johnson&Johnson” vakcīnu, kurai pietiek ar vienu devu.

Bulgārijā decembrī tika izveidots prioritāri vakcinējamo personu saraksts, kurā galvenokārt bija ārsti, medmāsas un skolotāji.

Taču vēlmi vakcinēties izrādījusi mazāk nekā trešdaļa uzrunāto personu: ap 100 000 no 355 000 cilvēku.

Tāpēc valdība atteikusies no prioritārā saraksta, tagad vakcīnas piedāvājot jebkuram interesentam. Rezultātā jau vairākas dienas cilvēki stāv garās rindās, lai pēc iespējas ātrāk piekļūtu kārotajām vakcīnām un vakcinēšanas centri strādā ar pilnu jaudu.

Rindas vietā haoss

Bulgārijā atsaucība tik maza, ka atceļ rindu uz Covid-19 vakcīnām
00:00 / 03:30
Lejuplādēt

Kritiķi gan norāda, ka valdība nav bijusi spējīga pietiekami efektīvi izskaidrot vakcinēšanās nepieciešamību, tāpēc tagad tā radījusi vēl lielāku haosu, jo veciem un hroniski slimiem cilvēkiem tagad jāstāv vienā rindā ar veseliem un gados jauniem.

Bulgāri pret vakcināciju ir noskaņoti skeptiskāk nekā citu Eiropas valstu iedzīvotāji. Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka potēties pret Covid-19 grasās tikai aptuveni puse iedzīvotāju. Eksperti to skaidro ar sazvērestības teoriju un viltus ziņu ietekmi.

Turklāt iedzīvotāju aizdomas pastiprināja tas, ka vakcinēties nevēlas tik daudzi ārsti un skolotāji, kas ir sabiedrībā augstu vērtētas profesijas.

“Cilvēki saka: ja jau ārsti nepotējas, kādēļ man tas būtu jādara?” ziņu aģentūrai “AFP” norāda Bulgārijas politikas analītiķe Borjana Dimitrova.

Viņa secina, ka Bulgārijas valdība pieļāvusi lielu kļūdu, nespējot pārliecināt svarīgu sabiedrības daļu par nepieciešamību vakcinēties.

Pietiks ar vienu devu

Daudz raitāk vakcinācija pret Covid-19 notiek ASV, kur vismaz vienu vakcīnas devu jau saņēmuši vairāk nekā 40 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 20 miljoni saņēmuši abas devas.

Jaunākie dati liecina, ka mēneša laikā jaunu inficēšanās un hospitalizācijas gadījumu skaits ir samazinājies par 50%, taču ar Covid-19 mirušo skaits joprojām sasniedz ap 4000 dienā.

Cerības vēl vairāk paātrināt vakcinēšanās tempus veicina ASV Federālās Pārtikas un zāļu aģentūras pozitīvais vērtējums par farmācijas kompānijas “Johnson&Johnson” izstrādātās Covid-19 vakcīnas efektivitāti.

Eksperti atzīst, ka plašos klīniskos pētījumos vakcīnas efektivitāte pret slimību smagā formā ASV bija 85,9%, Dienvidāfrikā 81,7%, bet Brazīlijā 87,6%. Tāpat vakcīna ļoti efektīvi pasargā no nāves Covid-19 dēļ.

Atšķirībā no citu kompāniju dārgākajām vakcīnām, “Johnson&Johnson” vakcīnai būs nepieciešama tikai viena deva, turklāt to var glabāt trīs mēnešus ledusskapja temperatūrā.

Sagaidāms, ka Federālā zāļu aģentūra šo vakcīnu lietošanai ārkārtas apstākļos varētu apstiprināt jau piektdien.

ASV prezidenta Džo Baidena padomnieku komandas pārstāvis, doktors Maikls Osterholms uzskata, ka “Johnson&Johnson” vakcīna būs ļoti labs papildu līdzeklis valdības rokās, vienlaicīgi uzsverot, ka nāksies pārskatīt vakcīnu piegādes stratēģiju.

“Manuprāt, “Johnson&Johnson” vakcīna ir ļoti nozīmīgs pavērsiens. Tā uzrāda ļoti labu aizsardzību pret smagu slimību un ļaus mazināt gan hospitalizāciju, gan nāves gadījumus.

Pašlaik mēs sacenšamies ar laiku. Vienlaicīgi mums ir arī neapstrīdami dati, kas liecina, ka personām, kuras jau ir slimojušas ar Covid, nav nepieciešams potēt otro vakcīnas devu.”

Labi rezultāti arī "Pfizer" vakcīnai

Labus rezultātus uzrāda arī citas ASV izmantotās vakcīnas. Plašā pētījumā, kurā bija iesaistīti 1,2 miljoni cilvēku Izraēlā, amerikāņu farmācijas uzņēmuma "Pfizer" vakcīna uzrādījusi 94% efektivitāti. Pētījuma rezultāti, kas publicēti ASV medicīnas žurnālā "New England Journal of Medicine", arī parādīja, ka šī vakcīna, iespējams, rada spēcīgu aizsardzību pret inficēšanos un tas ir svarīgs elements slimības tālākas nodošanas pārtraukšanā.

ASV Kongress trešdien vērsies pie visiem vakcīnu ražotājiem – gan tiem, kuru vakcīnas jau ir apstiprinātas lietošanai, gan tiem, kuri vēl savu kārtu gaida – prasot apstiprināt savas spējas piegādāt nepieciešamās vakcīnas solītajā apjomā un solītajā laikā.

ASV arvien lielākas bažas rada jauns vīrusa paveids, kurš sāk strauji izplatīties Kalifornijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti