Bulgārijā atklāj naudas izkrāpšanu no jauniešu apmaksāto prakšu programmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Bulgārijā februārī atklājies, ka izveicīgie studenti pamanījušies izkrāpt ievērojamas summas no Eiropas Savienības (ES) atbalstītās jauniešu prakses  programmas, kuras mērķis ir cīnīties ar jauniešu bezdarbu. Tagad programmas noteikumi būs stingrāki, bet krāpniekiem nelikumīgi saņemtā nauda būs jāatmaksā.

Viena no nopietnākajām problēmām ES ir bezdarbs, īpaši jauniešu bezdarbs, kas pēc „Eurostat” informācijas jau pārsniedzis 5,5 miljonus.

Ar grūtībām atrast darbu sastopas arī vairāk nekā 17 % jauniešu Bulgārijā. Lai situāciju uzlabotu, jau gandrīz gadu  darbojas speciāla Studentu prakšu programma, kas orientēta uz darba vidē balstītu apmācību. To izstrādājuši Izglītības ministrijas speciālisti ar Operatīvās programmas “Cilvēkresursu attīstība” palīdzību un Eiropas sociālā fonda līdzfinansējumu.

Projektam atvēlēti gandrīz 30 miljoni eiro, un tā mērķis ir tuvināt mācību procesu reālā biznesa vajadzībām. Studentiem ir iespēja saņemt praktiskas zināšanas un izveidot kontaktus ar potenciālajiem darba devējiem.

Biznesa pārstāvji savukārt var reālos apstākļos novērtēt kandidāta spējas un attieksmi pret saviem uzdevumiem.  Turklāt prakse ir apmaksāta – pēc tās beigām jaunieši saņem atalgojumu 240 eiro apmērā,  apmaksāts arī prakses vadītāja, kam jābūt uzņēmuma darbiniekam, un akadēmiskā pasniedzēja darbs.

Procedūra ir maksimāli atvieglota –  ministrijas mājaslapā ikviens var saņemt izsmeļošu informāciju par kandidēšanas noteikumiem. Darba devēju firmu reģistrācija notiek 10 minūšu laikā, students izvēlas sev piemērotu variantu, aizpilda  anketu, tiek apstiprināts un noslēdz līgumu. Tāda veida apmācības izgājuši jau vairāk nekā 70 tūkstoši jauniešu, un pozitīvie rezultāti ir neapšaubāmi.

Bet diemžēl, kā nereti gadās, arī šoreiz izrādījās vietā paruna par darvas karoti medus mucā. Februāra vidū masu medijos parādījās informācija par to, ka programmas aizsegā izsaimniekoti simtiem tūkstoši eiro.

Skandāls nāca gaismā pēc tam, kad viena uzņēmuma vadītāja nejauši atklāja, ka pie viņas fiktīvā praksē bijuši desmitiem studentu no sešām augstskolām  Sofijā, Varnā, Gabrovā un citās pilsētās, taču tikai pēc dokumentiem – nevienu praktikantu dzīvē viņa nav redzējusi.  Reāli nekādas apmācības nav notikušas, taču gan studenti, gan pasniedzēji un  prakšu vadītāji līgumā paredzēto atalgojumu ir saņēmuši.

Noziedzīgo shēmu izstrādājuši vairāki studenti, kas paši izgājuši tādu apmaksātu praksi un pamanījuši sistēmas vājas vietas. Krāpnieki izmantojuši nelikumīgi iegūtu informāciju par uzņēmumiem, viltotus firmu zīmogus, un tādā veidā izdevies iekļauties programmā.

Pēc masveidīgas pārbaudes mācību iestādēs visā valstī Izglītības ministrijas pārstāvji atzina, ka problēma pastāv, taču medijos minētās summas esot stipri pārspīlētas, un no tālākiem komentāriem attiecās. 

Jau janvāra vidū varas iestādes esot brīdinātas par pārkāpumiem un lieta nodota prokuratūrai izmeklēšanai. Tagad viltus praktikantiem un pasniedzējiem nāksies atdot nelikumīgi saņemto atalgojumu.

Prakšu nolikumā tiks izdarīti nepieciešamie labojumi, kas pastiprinās kontroli no mācību iestāžu puses, lai līdzīgas “kļūdas” nākotnē neatkārtotos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti