Bulgārija apsūdz vēl divus Krievijas diplomātus spiegošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bulgārijas prokuratūra apsūdzējusi divus Krievijas diplomātus spiegošanā. Apsūdzības nākušas klajā nepilnus trīs mēnešus pēc tam, kad līdzīgu apsūdzību dēļ no Bulgārijas jau tika izraidīts Krievijas diplomāts. Tāpat šonedēļ trīs Krievijas pilsoņi tika apsūdzēti mēģinājumā noindēt Bulgārijas ieroču fabrikas īpašnieku. Lai gan abas valstis uztur ciešas saites, visas šīs apsūdzības varētu pasliktināt Maskavas un Sofijas attiecības.  

ĪSUMĀ:
 

  • Bulgārija apsūdz divus krievu diplomātus spiegošanā.
  • Diplomāti vāca ziņas par vēlēšanu procesu, enerģētiku un energoapgādes drošību.
  • Visticamāk, abiem diplomātiem liegs iebraukšanu Bulgārijā.  
  • Bulgārijas ĀM izsauca uz pārrunām Krievijas vēstnieku. 
  • Prokuratūra arī apsūdz trīs Krievijas pilsoņus par mēģinājumu noindēt Bulgārijas ieroču fabrikas īpašnieku.
  • Šis noindēšanas mēģinājums noticis 2015. gadā.
  • Oktobrī Bulgārija pieprasīja cita Krievijas diplomāta atsaukšanu par spiegošanu.
  • Bulgārija turpināja uzturēt ciešas kultūras un ekonomiskās saites ar Krieviju.
  • Taču pēdējie notikumi pasliktināja Sofijas un Maskavas attiecības.  

 

Bulgārijas prokuratūras izplatītajā paziņojumā minēts, ka divi Krievijas pilsoņi - pirmais sekretārs Krievijas vēstniecības konsulārajā dienestā Sofijā un diplomāts Krievijas tirdzniecības pārstāvniecībā - ir savākuši „informāciju, kas satur valsts noslēpumu, lai nodotu to ārvalstij vai organizācijai”.

Tiek skaidrots, ka pirmais sekretārs centās apkopot informāciju par „vēlēšanu procesa mehānismiem valstī” laikā no 2017. gada līdz šim brīdim. Savukārt tirdzniecības amatpersona apkopojusi sensitīvu informāciju par „valsts enerģētikas nozari un energoapgādes drošību” laikā no 2018. gada oktobra līdz šim brīdim.

Bulgārijas ārlietu ministre Ekaterina Zaharijeva žurnālistiem sacīja, ka ministrija noteikti rīkosies un, visticamāk, abas personas tiks pasludinātas par „persona non grata”. Proti, abām personām tiks aizliegta uzturēšanās vai iebraukšana konkrētajā valstī.

Ministre arī sacīja, ka piektdien, 24. janvārī, uz ministriju tiks izsaukts Krievijas vēstnieks Bulgārijā.

Attiecības Maskavas un Sofijas starpā saasinājās jau pērn septembrī, kad Bulgārijas prokuratūra apsūdzēja prokrievisku aktīvistu spiegošanā, kā arī aizliedza valstī ieceļot viņa Krievijas kuratoram un kādam Krievijas baņķierim miljardierim.

Savukārt oktobrī Bulgārija pieprasīja Krievijas vēstniecības pirmā sekretāra atsaukšanu no amata.

Prokuratūras izmeklēšanā tika gūts apstiprinājums apsūdzībām spiegošanā. Persona veikusi izlūkošanu, regulāri rīkojot slepenas tikšanās, kas notikušas ar Bulgārijas pilsoņiem, kā arī ar augsta ranga amatpersonām, kurām ir piekļuve slepenai informācijai par Bulgāriju, Eiropas Savienību un NATO. Pēc Bulgārijas prasības Krievija diplomātu atsauca.

Ceturtdien Bulgārijas varas iestādes apsūdzēja trīs Krievijas pilsoņus mēģinājumā noindēt Bulgārijas ieroču fabrikas īpašnieku un vēl divus cilvēkus.

Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka vārdos nenosauktie Krievijas pilsoņi tiek apsūdzēti mēģinājumā noslepkavot upurus „tādā veidā, kas apdraud daudzu cilvēku dzīvības”. Slepkavības mēģinājums noticis 2015. gadā.

Kā noskaidrojuši izmeklētāji - Krievijas militārā izlūkdienesta darbinieks Sergejs Fedotovs, kurš bija iesaistīts bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa indēšanā, togad trīs reizes apmeklējis Bulgāriju.

Bulgārija, kas komunistu varas gados bija uzticams Maskavas sabiedrotais, arī pēc komunistu režīma sabrukuma 1989. gadā turpina uzturēt ciešas vēsturiskās, kultūras un ekonomiskās saites ar Krieviju.

Pērn Bulgārija, kas ir arī Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts, atteicās izraidīt Krievijas diplomātus saistībā ar Lielbritānijā notikušo Skripaļa saindēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti